Yhteisöverot 2022

Oulainen top10:
1. Tapani Saari Oy
Verotettava tulo 691 449 €
Verot yhteensä 140 675 €
Vero-% 20,3 %
2. Kuljetuspalvelu Heikkilä Oy
Verotettava tulo 456 239 €
Verot yhteensä 92 810 €
Vero-% 20,3 %
3. Oulaisten Metallityö Oy
Verotettava tulo 382 281 €
Verot yhteensä 77 759 €
Vero-% 20,3 %
4. Sievi-Tools Oy
Verotettava tulo 249 667 €
Verot yhteensä 50 772 €
Vero-% 20,3 %
5. Insinööritoimisto KTS Oy
Verotettava tulo 246 326 €
Verot yhteensä 50 092 €
Vero-% 20,3 %
6. Oulaisten Metsäkonehuolto Oy
Verotettava tulo 238 119 €
Verot yhteensä 48 422 €
Vero-% 20,3 %
7. Oula-Pelti Oy
Verotettava tulo 232 629 €
Verot yhteensä 47 305 €
Vero-% 20,3 %
8. Tilitoimisto Raetsaari Oy
Verotettava tulo 225 948 €
Verot yhteensä 45 945 €
Vero-% 20,3 %
9. Estivalis Oy
Verotettava tulo 206 759 €
Verot yhteensä 42 040 €
Vero-% 20,3 %
10. Tulisijamestarit Oy
Verotettava tulo 179 173 €
Verot yhteensä 36 427 €
Vero-% 20,3 %
313736
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Missä Suvanto infra?

Äänestä
  • 🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

    🍑 ­­­N­­­y­­m­­f­­o­­­m­­­a­­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18095542v

    🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Missä sijat 11-40?
Infran tuloja lasketaan vielä.

Äänestä
  • Miten sitä tappiollisesta tuloksesta vielä veroja maksettas?

    Äänestä

  • Paljonkohan Oulaisissa on yrityksiä? Syvä kumarrus yhteisöverolistalle päässeille. Tällaisia me tarvitsemme lisää.

    Äänestä

Yritykset ovat kyllä Oulaisissa paljon vähentyneet, ja erityisesti menestyvät yritykset. Monilla myös kotipaikka, mihin verot maksetaan, muualla. Toivotaan että nämä pysyisivät Oulaisissa.

Äänestä
  • Siihen on syy miksi yritykset vaihtaa kotipaikkaa! Liittyy vahvasti kaupungin toimintaan yrityksiä ja yrittäjiä kohtaan.

    Äänestä

TUNNUSLUVUT
Tunnusluvut TP 2020 TP 2021 TA/TP 2022 TA 2023 TA 2024
Työpaikat 3100 3045 3100/2792 2800 3100
Yritysten lkm* 526 540 555/551 570 580
Hankkeita lkm ** 30 30 30/12 12 1.EI YRITYKSET OLE VÄHENTYNEET:Päinvastoin...

Äänestä

Näyttää Oulaisten suurin rakennusliike puuttuvan myös listasta. 41 yritystä jotka maksaa yhteisöveroa Oulaisissa?

Äänestä
  • Taisi tehdä tappiollisen tuloksen eli ei maksa veroja

    Äänestä

Ihmetyttää tuo Leden, tekee tulosta, mutta ei itse investoi vaan Oulainen rakentaa hallin sille. Maksaa yhteisöverot Ouluun, kiinteisyoveron kuitenkin sitten maksaa se kaupungin halliyhtiö kuten joku täällä tiesi. Muuttaako tänne paljon firman työntekijöitä, jos ei niin he maksavat veronsa sinne missä kotipaikka.
V. 2022/Oulu:
Leden Group Oy
Verotettava tulo 3 038 171 €
Verot yhteensä 610 634 €

Äänestä
  • No tämäpä se on ihmetyttänyt muitakin. Toivotaan että edes jonkin verran työntekijöistä muuttaisi Oulaisiin, muutenhan tästä ei ole kaupungille/kaupunkilaisille taloudellista hyötyä.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    No tämäpä se on ihmetyttänyt muitakin. Toivotaan että edes jonkin verran työntekijöistä muuttaisi Oulaisiin, muutenhan tästä ei ole kaupungille/kaupunkilaisille taloudellista hyötyä.

    Juurikin näin, että jos työntekijöitä palkataan 10-20, niin tuosta määrästä varmaan verokertymää tulee jo hieman.

    Verokertymää tulee myös siitä, että palkkataso on järkevä, ettei mene niin kuin naapuritontin yrityksellä, että otetaan töihin ja maksetaan törkeasti alle minimin!

    Äänestä

  • Kertoo taas ylimpien päättäjien kyvystä hoitaa asioita, että maksetaan yritykselle järjettömän kallis halli muttei vaadita vastineeksi kotipaikkaa tänne. Tuolla yhteisöverolla pitäisi melko monta kyläkoulua pystyssä!

    Äänestä

  • Leden group Oy
    Liikevaihto 895 000
    Tulos -483 000

    Tuollaiset on asiakastiedon tiedot🤔

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Leden group Oy
    Liikevaihto 895 000
    Tulos -483 000

    Tuollaiset on asiakastiedon tiedot🤔

    Ei pidä paikkaansa
    Liikevaihto 895M €
    Voitto 3,6 M€

    Liiketoimintaan kuuluu hyvät ja välillä huonotkin tilinpäätökset.
    Kun ja jos investoidaan esim tulorahoituksella se vaikuttaa lukuihin.
    On toimialoja joissa tuloutetaan tulos vasta työn valmistuttua, näin voi olla kaksikin tilinpäätöstä jotka näyttää ihan mitä sattuu, ellei osaa lukea lukuja,

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Ei pidä paikkaansa
    Liikevaihto 895M €
    Voitto 3,6 M€

    Liiketoimintaan kuuluu hyvät ja välillä huonotkin tilinpäätökset.
    Kun ja jos investoidaan esim tulorahoituksella se vaikuttaa lukuihin.
    On toimialoja joissa tuloutetaan tulos vasta työn valmistuttua, näin voi olla kaksikin tilinpäätöstä jotka näyttää ihan mitä sattuu, ellei osaa lukea lukuja,

    Varsinkin jos kyseessä on Group tai vastaava, luvut tulee yhdistää useista eri luvuista ja toimijoista. Hyvinkin vakavarainen ja hyvä yhtiö voi näyttää äkisti huonolta.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Kertoo taas ylimpien päättäjien kyvystä hoitaa asioita, että maksetaan yritykselle järjettömän kallis halli muttei vaadita vastineeksi kotipaikkaa tänne. Tuolla yhteisöverolla pitäisi melko monta kyläkoulua pystyssä!

    Mitä kouluilla jos ei ole oppilaita.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Mitä kouluilla jos ei ole oppilaita.

    Mitä suuryrityksellä jos ei yhteisöveroja tai paikkakunnalle muuttaneita työntekijöitä. Sitä ylimmillä päättäjillä jotka ei osaa hommiaan.

    Äänestä

Onneksi leden tulee ja kaupunki pääsee talousahdingosta kerta heitolla, tulee yhteisö- ja kointeistöveroja!

Äänestä

Listalla useita Oulaisissa jo hyvn pitkään toimineita yrityksiä, toivotaan että jatkossakin pysyisivät täällä

Äänestä

Jos jotain voisin sanoa:minä itse maksan henkilökotaisesti veroa 32,5%Tämä menee eläkeestäni.Sopoii kahehtia!
Jos tähän voisin avautua,joka euron/markan minkä hankin Oulaisiin, tulivat toiselta paikkakunnalta.

Äänestä
  • Minäpä maksankin sinun eläkkeesi

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Minäpä maksankin sinun eläkkeesi

    Haista puppua,olen ite tuloillani maksanut veroja työstäni,ei sinun ole tarvinnut pistää euroakaan minun tililleni.
    Kadehtijoita tässä maassa piisaa,mutta myös puhujiaki.
    Siis vain puhujia!

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Haista puppua,olen ite tuloillani maksanut veroja työstäni,ei sinun ole tarvinnut pistää euroakaan minun tililleni.
    Kadehtijoita tässä maassa piisaa,mutta myös puhujiaki.
    Siis vain puhujia!

    Nimenomasn niitä kadehtijoita ja puhujia näyttää tälläkin palstalla, ja tässä kaupungissa, riittävän, tämän julkaisun aloituksessa on esimerkiksi lista sitten niistä tekijöistä. Vaikka yrittäminen yleisesti herättää erityisen paljon kateutta kanssakaupunkilaisissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Minäpä maksankin sinun eläkkeesi

    Kadehtijoita piisaa tässämaassa myös Oulaisissa,myös puhujiakin,mutta todelisuudessaan vähän niitä tekijöitä.
    Myös kätyrejä piisaa,jotka osaavat puheilaan peitää todelliset tekemisensä.

    Äänestä

Valtion osuus yhteisöveron tuotosta on 65,42 prosenttia, kuntien 32,03 prosenttia ja seurakuntien 2,55 prosenttia.

Äänestä

Liikaa lessuja listalla

Äänestä

Suurin osa Oulaistenkin yrittäjistä on pelkkä rasite kunnalle.10 ja alle työntekijä määrältään yritykset,kunnan kannalta pelkkiä nollatuloksentekijöitä jotka elättää ns.veronkierrollaan/.vähennyksillään vain itse yrittäjän..

Äänestä
  • No nyt löyty oikea asiantuntija, perusteletko vähän tarkemmin asiaa?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Oulainen top10:
1. Tapani Saari Oy
Verotettava tulo 691 449 €
Verot yhteensä 140 675 €
Vero-% 20,3 %
2. Kuljetuspalvelu Heikkilä Oy
Verotettava tulo 456 239 €
Verot yhteensä 92 810 €
Vero-% 20,3 %
3. Oulaisten Metallityö Oy
Verotettava tulo 382 281 €
Verot yhteensä 77 759 €
Vero-% 20,3 %
4. Sievi-Tools Oy
Verotettava tulo 249 667 €
Verot yhteensä 50 772 €
Vero-% 20,3 %
5. Insinööritoimisto KTS Oy
Verotettava tulo 246 326 €
Verot yhteensä 50 092 €
Vero-% 20,3 %
6. Oulaisten Metsäkonehuolto Oy
Verotettava tulo 238 119 €
Verot yhteensä 48 422 €
Vero-% 20,3 %
7. Oula-Pelti Oy
Verotettava tulo 232 629 €
Verot yhteensä 47 305 €
Vero-% 20,3 %
8. Tilitoimisto Raetsaari Oy
Verotettava tulo 225 948 €
Verot yhteensä 45 945 €
Vero-% 20,3 %
9. Estivalis Oy
Verotettava tulo 206 759 €
Verot yhteensä 42 040 €
Vero-% 20,3 %
10. Tulisijamestarit Oy
Verotettava tulo 179 173 €
Verot yhteensä 36 427 €
Vero-% 20,3 %

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu