Rengasliikkeissä on ymmärrysvajetta

Anonyymi-ap

Eräs tubettaja on tehnyt videon renkaiden vaihdosta. Videolla rengasliikkeen ukko puhuu juuri niin kuin arvata saattaa. "Yleensä" momentti on sitä sun tätä tai sitten jotain muuta. Osoittaa täydellistä ymmärtämättömyyttä puhua "yleismomenteista". Liikkeessä väitetysti tiedetään miten ja mistä auto kuuluisi nostaa, mutta nostavat kuitenkin toisin. Pyörän mutterit survotaan kierteelle koneella vaikka toimitusta kuvataan. Oletettavasti renkaiden vaihto sujui videota kuvatessa normaalia paremmin. Random työntekijät tuskin ymmärtävät, välittävät tai osaavat senkään vertaa. Rengasliikkeissä työvoima on sitä mitä sattuu. Vanteiden kantavuuksistakin on melko löysää puhetta.

5

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voiko asiansa kertoa sekavammin ja löyhemmin, ilman mitään todellista ja järkevää sanomaa.

      • Anonyymi

        Sanoma on se että rengasasioissa mattimeikäläiset tietää paremmin mihin momenttiin pyöränpultit/mutterit kiristetään ja miksi, mistä autoa nostetaan ja miten. Rengasliikkeissä ei tiedetä, ei ymmärretä, eikä viitsitä. Katso se video ja lue kommentit, ehkä asia avautuu sinullekin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sanoma on se että rengasasioissa mattimeikäläiset tietää paremmin mihin momenttiin pyöränpultit/mutterit kiristetään ja miksi, mistä autoa nostetaan ja miten. Rengasliikkeissä ei tiedetä, ei ymmärretä, eikä viitsitä. Katso se video ja lue kommentit, ehkä asia avautuu sinullekin.

        Kyllä ne liikkeet tietää asiat paremmin, mutta aina siellä on ruuhka-apulaissa sellaisia teinejä töissä joilla ei ole motivaatio kohdillaan.
        Minkähän videon pitäisi katsoa?


    • Anonyymi

      Rengasvaihtosesongin aikana hommia paiskitaan aika hätäseen, eikä varmasti katsota auto tai vannekohtaisia momentteja tietokoneen ruudulta, summanmutikassa laitetaan mikä momentti sattuu pulttipyssystä tulemaan, eikä siinä pyssyn ja hysyn välissä todellakaan näy momenttivartta. Eli aika helvetin suuri on se momenttilukema joka keskimäärin tulee. Sitten suositellaan jälkikiristystä 100 km ajon jälkeen, ehkä sen takia, että silloin selviää onko pultti murtunut poikki tai vastaavasti alumiinivanteessa murtuma.
      Ilmanpainekin kuulemma on oikein ammattilaisen jäljiltä, kunnes huomasin, että oman kotterroni renkaat näyttivät melko pinkeiltä rengashotellissa suoritetun renkaanvaihdon jäljiltä. 3,5 baaria tasaisesti kaikissa renkaissa...tasaista työtä siis, mutta oven pilarin plakaatin mukaan edessä olisi hyvä olla 2,2 baaria ja takana kuormauksesta riippuen 2,1-2,4 baaria.

      • Anonyymi

        Sitä se just on ja merkkiliikkeissä sama homma. Kun ostin uuden auton, niin ihmettelin rengasmelua. 1000 km jälkeen käväisi tsekkaamassa rengaspaineet ja kaikissa oli tasaisesti 2,9 baaria. Vuosituhannen alussa ostamassani uudessa autossa eturattaiden pyörän pultit oli paskottu vääntämällä ne hirvittävään momenttiin. Piti pyöräyttää pakalla kierteet kuntoon venyneisiin pultteihin. Todennäköisesti maahantuojan tekosia.
        Tyhmimmät ja välinpitämättömimmät työskentelevät rengasliikkeissä. Rakennusalalla on pelkästään laiskoja ja välinpitämättömiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      73
      3931
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3515
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      79
      3343
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2648
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1618
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1526
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1144
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1110
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1026
    Aihe