Aborttien määrä ei vähentynytkään Roe vs Wade -kumoutumisen myötä.
Ohiossa äänestäjät päättivät lisätä aborttioikeuden osavaltion perustuslakiin.
Mites tässä nyt näin kävi?
https://www.cbsnews.com/news/abortion-rose-after-roe-dobbs-restrictions-study/
https://edition.cnn.com/2023/11/07/politics/ohio-issue-1-abortion-rights/index.html
Oi voi abortinvastustajaa...
11
568
Vastaukset
- Anonyymi
Oliko Ohio muuten osa raamattuvyöhykettä vai ei ? Jenkkilässähän eri osavaltiot ovat tyypillisesti joko suvaitsemattomia ja takapajuisia republikaani-fundamentalistien hallitsemia paikkoja tai edistyneitä ja suvaitsevia demokraatti-osavaltioita.
- Anonyymi
Ohio on siinä raamattuvyöhykkeen rajamailla, mutta ei kuulu varsinaiseen vyöhykkeeseen.
Tuo on totta, että lainsäädännölliset erot Yhdysvaltain osavaltioiden välillä ovat suuria. Teko, joka johtaa yhdessä osavaltiossa pitkään vankeusrangaistukseen saattaa olla naapuriosavaltiossa täysin laillinen, eikä välttämättä edes paheksuttu.
- Anonyymi
Näinhän se on kun kansalta kysytään eikä seniileiltä setämiehiltä! 2018 Irlannissa kumottiin euroopan tiukin aborttilaki kansanäänestyksellä . Palstan vastustajasolvaaja vaatii Suomeenkin kansanäänestystä (niinku tällä palstalla nyt mitään vois asiaan vaikuttaa!) mikä olis aika turha. Suomessa nyt ei olla takapajuisempia kuin Irlannissa ja Amerikan Yhdysvaltojen"Gileadissa".
- Anonyymi
"2018 Irlannissa kumottiin euroopan tiukin aborttilaki kansanäänestyksellä"
Naurettava sumutus jossa vaihtoehdoiksi annettiin "kaikki tai ei mitään"! Ompa vaikea arvata miten siinä käy jos vaihtoehtona on vakavampienkin terveyssyiden kieltäminen.. ihmiset pakotettiin valitsemaan se "pienempi" paha eli täysvapaa tappaminen.
"vastustajasolvaaja "
Onko kaikki aina "solvaamista" mikä on eri mieltä sinun kanssasi?
Onhan se tietenkin harmillista ja noloa kannaltasi kun sitä äänestystä ei vaan rehdisti uskalleta järjestää.. ;) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"2018 Irlannissa kumottiin euroopan tiukin aborttilaki kansanäänestyksellä"
Naurettava sumutus jossa vaihtoehdoiksi annettiin "kaikki tai ei mitään"! Ompa vaikea arvata miten siinä käy jos vaihtoehtona on vakavampienkin terveyssyiden kieltäminen.. ihmiset pakotettiin valitsemaan se "pienempi" paha eli täysvapaa tappaminen.
"vastustajasolvaaja "
Onko kaikki aina "solvaamista" mikä on eri mieltä sinun kanssasi?
Onhan se tietenkin harmillista ja noloa kannaltasi kun sitä äänestystä ei vaan rehdisti uskalleta järjestää.. ;)"Onhan se tietenkin harmillista ja noloa kannaltasi kun sitä äänestystä ei vaan rehdisti uskalleta järjestää.. ;)"
Miksei kukaan vaadi sellasta kansanäänestystä? 🤔 Onhan meillä oikein abortinvastustamisessa kunnostautunut puoluekin jotka ole ideaasi kannattamassa. Ainoa paikka missä olen ikinä kuullut koko ideasta on tämä keskustelu suomi24 ssä ja moinen idea on aina yhden tunnistettavan kirjoittajan tekstissä.
- Anonyymi
Oi voi, kyllä vastustajaa nyt ottaa rinnasta. Puolakin kääntämässä kelkkaansa... miten tässä nyt näin kävi taas kerran?
https://www.bbc.com/news/world-europe-67381267 - Anonyymi
Kyllä se tiedetään mistä nämä kaikki "naisen oikeuttelut" ym. vihervasemmiston hurmostelut on peräisin..
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/386735491_7199867050033534_8466905724714973749_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=JJujER0rRT8AX8L0w-p&_nc_ht=scontent-arn2-1.xx&cb_e2o_trans=q&oh=00_AfAFHtcynDexqQ0En0XUGmQ23jKq5pr8azBgDBQR3AtL9A&oe=65573757
"Elämme maailmassa, jossa Saatana on lakannut piileskelemästä ja maailma teeskentelee ettei näe häntä."- Anonyymi
Ja sinä olet väittänyt ettet ole uskovainen. 😄Jos nainen päättää omista asioistaan niin ei se ole sen enempää oikuttelua kuin miestenkään oikuttelu. Jos sen nyt oikutteluksi haluat määritellä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja sinä olet väittänyt ettet ole uskovainen. 😄Jos nainen päättää omista asioistaan niin ei se ole sen enempää oikuttelua kuin miestenkään oikuttelu. Jos sen nyt oikutteluksi haluat määritellä.
Sua on sitten hauska kiusata ja seurata provoutumistasi.. ;) itke ja kiukkua vaan, ehkä se jotenkin edes helpottaa.
Sinä varmaan tiedät enemmän tuosta jumalastasi.. siis mihinkään uskontoon liittyvään ei saa viitata sanallakaan/kuvallakaan olematta itsekin uskovainen? XD - Anonyymi
Sinne omaasihan ne tosiaan tuli kun ei iljettävät biologian faktat eikä yleinen tappajien paheksunta siitä vaan mihinkään muutu vaikka lakia väkerrettäisiin kuinka lepsuksi tahansa. Varmaan turhauttaa tajuta nyt kuinka kaikki kansan enemmistön aivopesuyritelmät meni taas kerran kankkulan kaivoon. XD
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061