paljonko teillä menee rahaa ruokaan kuukaudessa?
Meillä 4 henkisellä perheellä menee 280-350 e kuukaudessa ja onet ovat sanoneet ette me emme varmaan syö sillä rahalla mitään.
Joten mitäs muilla sitten menee rahaa?
Meillä 4 henkisellä perheellä menee 280-350 e kuukaudessa ja onet ovat sanoneet ette me emme varmaan syö sillä rahalla mitään.
Joten mitäs muilla sitten menee rahaa?
Vastaukset 13
Vanhimmat
kolme lasta ja kaksi aikuista n.4oo euroa.
Siinä on sitten kaikki hygieniatarpeet ja pesuaineetkin mukana.
Lapset on 12v,8v ja 2v7kk,eli vaippoihin ei enää mene ja karkkeja sun muita herkkuja ostetaan viikonloppuisin sitten rahalla erikseen,ehkä n.vajaa kymmmenen euroa per lauantai-ilta.
sillä rahalla? Meillä (1 1)menee noin 100-130e/kk en ole laskenut siihen työ/kouluruokaa, vaan sen mitä kotiin kannetaan.
Siis, mitä ostatte?
Meillä perustarvikkeita: leipää,maitoo, floora, juusto,yms
puuroaineksia, marjoja, tomaattia, kurkkua, kahvia
teemme paljon kiisseleitä
ns. iltaruokaa emme syö. Viikonloppuina syömme yleensä kalaa ja kasviksia eri tavoin laitettuna. Joskus menemme "ulos".
Miten te teette?
syövät aamuruuan koulussa ja me aikuiset emme yleensä syö aamuruokaa vaan jotain kahvia ja leipä- tyyliin.Nuorimmainen syö sitten aamulla mahdollisesti edellisen illan ruokaa tai puuroa tai jotain munakastyyppistä pikanopeaa. Teen sitten perheen yhteisen ruuan n.klo 16 - 17 ja se on arkena makkaraa,jauhelihaa tai kalaa ja viikonloppuna lihaa ja laatikkoruokia.Nyt kesällä grillataan paljon joka on sitten vähän kalliimpaa kuin normaali ruoka.
Tarkoititko tuolla kysymyksellä että se on paljon mikä esim. meillä menee vai mitä?
Marjoja en tarvitse talvella ostaa.Olen poiminut ne kesällä tai nykyisin kyllä esim. mustikat ja mansikat ostan.
Pesuaineet ja terveyssiteet ja muut tekevät aika ison osan kun kyläkaupassamme ei ole tarjouksia.
Samoin kuin yleensä ei ole muitakaan tarjouksia kuin punaisella lapulla päiväys menossa.
Toki joskus kun innostaa niin käymme lähikaupungissa ruokaostoksilla mutta aika harvoin nykyisin.
Ja ulkona käymme syömässä ehkä n. kerran kuussa.
on sama kysymys, käykää sielläkin kurkkaamassa.
menee 70-110 e joka lauantai, kun käydään kaupassa ja viikolla ehkä maitoa ja leipää vielä lähimarketista. Tuossa summassa on tosin myös pesuaineet, hammastahnat, hehkulamput yms. sälä ja yleensä ehkä lapselle jotain sukkia, pyjama tms. Ajattelen yleensä koko viikon ruokalistan etukäteen ja pakastan paljon ja syömme muutenkin ihan perusruokaa, edullista.
Meitä on 2 aikuista ja 4kk lapsi. Meillä menee rahaa n. 300- 350 € kuukaudessa ruokakauppaan. Mutta siinä on sitten vaipat, pesuaineet, terveyssiteet ym.
Ihan tavallista perusruokaa teen kotona joka päivä, enkä ole ajatellut ostaa vauvankaan ruokia valmiina, joka tietysti sitten nostaisi ruokalaskua.
Miten voi olla mahdollista, meillä menee ruokakauppaan kuussa keskimäärin 500 euroa!!!!Ja meitä on kax aikuista ja yksi puoli vuotias lapsi,joka syö itsetehtyjä ruokia!Tossa on mukana vaipat,kaikki hygienitarvikkeet,pesuaineet ym..mitä nyt joka päiväisessä elämässä tarvitsee!!!Ja ainoastaan vkloppuisin kokkaan ruokaa,viikolla syön kotona mitä sattuu olemaan ja mies syö töissä.Yleensä ostan mitä tekee mieli eli en juokse tarjousten perässä, mut kai se niin on tehtävä jos kerta noin edullisestikkin kuussa pärjäisi!!?
Perheeseen kuuluu 3 henkeä (isä, äiti ja 10-vuotias poika), ruokaan menee keskimäärin noin 600 euroa/kk. Meilläkin tuossa summassa on mukana siivous- ja pesuaineet, shampoot, vessapaperit, hehkulamput, siis kaikki jokapäiväisessä elämässä tarvittavat, päivittäistavarakaupasta saatavat jutskat, ja lisäksi viikonloppuoluet.
Ja meillä syödään ihan tavallista edullista kotiruokaa, kalliita paisteja, leikkeleitä tms. vain harvoin.
Lisäksi menee ehkä muutama kymppi kuussa kioski-, grilli- ja/tai pizzaherkkuihin.
Työpaikalla syödään vain harvoin (yleensä omat eväät mukana), eväät ovat mukana tuossa, mutta ne harvinaiset työpaikkaruokailukulut eivät.
Tiedän kokemuksesta, että vähemmälläkin selviäisi hyvin, mutta toisaalta mitäpä sitä pihistelemään, kun kerran on mukavaan elämään varaa..?
oluet nostavat ruokalaskua huomattavasti!
meilläkin menee tosta 280-350 e kaikki ruuat,pesuaineet yms.
Tosin kuukautissuojia ei mene kosaka kuppeilen,ja lamppuja vaihdamme aniharvoin koska käytämme energiansäästölamppuja ja mitä tulee hygienia tuotteisiin niin nitä emme ylettömästi käytä.
Ostamme 3-4 kertaa vuodessa helsingin ruohonjuuresta täyttöpullot täyteen elokuu shampoota ja hoitoainetta ja muuta sen sellaista.kodin puhdistuksessa käytämme tolua tai joskus ajaxia.Eikä sitäkään nyt pullo tolkulla mene.
Enkä juokse tarjousten perässä.Olen laskenut että 10 e per päivä ruokaan riittää ihan hyvin.
Se on sentään mummon markoissa melkein 60.
Eli päivän ruuat saattavat olla bechame kastike pohjaan tehtyä kalakastiketta ,kalana sei.keitetyt perunat ja raikas salaatti.
ja päivällisenä jauheliha maksapihvit ja veneperunoita ja puolukka kaali salaatti.
Seuraavana päivänä vaikka hernesoppaa ja pannaria ja päivälliseksi merimieslaatikkoa eli perunaa suikaleina tonnikalaa ,katkarapuja ,sipulia ,paprikaa ja kermaa .suolat ja pippurit sekaan ja nam.
Katkarapuja saa joskus tosi alennuksella isoja pusseja ja eihän ne miksikään pakkasessa mee.
eli lasken 10 e per päivä ja aika usein menee alle.Sillä rahalla voidaan ostaa sitten vaikka jotain muuta.
leivon paljon itse.leipää ostamme leipomosta josta saa 2 isoa muovikassillista lämmintä leipää 10 e.siitä riittää pitkäksi aikaa.
Eli hyvää ruokaa saa halvalla.Itse olen ainakin sen huomannut sillä minusta ruuan täytyy maistua hyvältä ,ruuasta pitää nauttia.
Että näin meillä.Mutta ilmeisesti meillä menee aika vähän sillä monet ystävä perheemmekin ihmettelevät miten perhe jossa vain isä on töissä ja äiti minimiäippä rahalla pystyy käymään leffassa ja ostelemaan tavaroita.
Meillä on 7-henkinen perhe kissa, ja ruokaan, kissan juttuihin ja hygieniaan menee korkeintaa 500 euroa kuussa, keskimäärin n. 420 euroa. Kaljaa ei osteta eikä tupakkaa, mutta viikonloppuisin ostetaan limsaa ja karkkeja. Ihan hyvin ja terveellisesti syödään, silloin tällöin myös valmisruokia. Kaupassa käydään kerran viikossa ja joskus Lidlissä ylimääräinen hamstrausreissu.
Viime kuussa 1v4kk vanha tyttäreni minä ja saksanpaimenkoira elettiin 60 euron ruoka rahalla. Oli vähän tiukempi kuukausi nyt jäi 100 euroa.
Asumme itäsuomalaisessa pikkukaupungissa, josta puuttuvat kaikki isommat marketit. Joskus harvoin esim. Helsingissä ruokaostoksia tehdessäni (esim. Alepa) olen ihastellut miten paljon saa ruokaa kahdellakympillä. Meillä (2 aikuista vkl kotona asuva nuori) menee päivittäisiin kauppareissuihin n. 15 euroa. Emme tupakoi mutta olutta kuluu ehkä sixpackillinen lauantaisin. Laitan päivittäin kotiruokaa, ehkä kerran kuukaudessa käymme pitsalla/kebabilla. Mielestäni ruokakulumme ovat kohtuuttomat.