Hakeeko kukaan julkisoikeuteen vaasaan? Se on mun b-vaihtoehto. Olenko ymmärtänyt oikein, että sinne pääsy on ylihelppoa ainakin pisteiden perusteella (v.2004 5p/30p!!!!)?? Kertokaa kokemuksia. Mulla on viikko aikaa lukea sinne pää-pääsykokeiden jälkeen. Onko mahiksia? Luulis että 5 pistettä 30stä sais miten päin vaan. Siis kymmenen monivalintaa (10p) ja kaks esseetä (à 10p).
Vaasan YO ja julkisoikeus
Joosa
4524
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattaa muistaa, että moni muukin huomannut saman asian.
Voi käydä kuten Rovaniemen julkisoikeudessa, johon yhtenä vuonna pääsi kaikki hakijat ja seuraavana alle 10 prosenttia.
Koe oli kieltämättä aika vaikea. Enpä usko että on ihan läpihuutojuttu, varsinkin jos on viikko aikaa lukea! Sitä paitsi, kuka haluaa lukea julkisoikeutta?????? Tylsin ja typerin aihe päällä maan!
Ei viikossa kykene oppimaan niitä asioita niin että kykenisi riittäviin tietoihin ja taitoihin pääsykokeissa etenkin kun on tiedossa, että viime vuonna pääsi sisään noin helpolla. Tänä vuonna pisterajat taatusti nousevat.
Ilman muuta kannattaa kokeilla!
Viime vuonna pisteraja oli alhainen, joten se tulee tänä vuonna nousemaan varmasti. Mutta viikossa ehtii kirjan lukemaan ja kaikki on itsestä kiinni. Lähtöpisteillä on aina iso merkitys.