Kyllä autoja huoltavalla ja korjaavalla pitää olla oskilloskooppi käytössä ja osata käyttää sitä + yleismittarit + mittarit, käsipumppu joilla voi mitata vuotoja, letkuja, puristuspainemittarit, ohivuotomittarit + skanneri +
Onnistunut vianetsintä ja auton korjaus on sellainen että vaihdetaan / korjataan häiriötä aiheuttanut osa / komponentti. Eikä vika tule kun omistajan ajaa auton pois.
Onnistunut vianetsintä ja auton korjaus on sellainen että vaihdetaan / korjataan häiriötä aiheuttanut osa / komponentti. Eikä vika tule kun omistajan ajaa auton pois.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuinka paljon enemmän olette valmiita maksamaan mainitut taidot osaavalle asentajalle?
Jos "riviasentajan" veloitus on 95€/h, niin olisiko sähkövelhon veloitus 142€/h sopiva?
Oskilloskooppi on vanhaa tekniikkaa, sen tilalle on tullut kannettava tietokone jossa on kulloinkin korjattavan auton tarkastusohjelmisto.
Kyllä vielä oskilloskooppia tarvitaan, kun korjauksen kohteena on yli 10 vuotta vanha auto ja pitää esim. takalambda-anturin käyrää katsella.
No ainaki Toyota korjaamoissa pitää olla vähintään oskilloskooppi, kvanttitietokone, plasmahitsausvehjeet ym yms. . On niihin tojon hybrideihin tungettu niin paljon kaikenmaailman elektroniikkaa ettei niistä ota hullukaan selvää.
Tojotan ongelmia ratkomaan tarvitaan tekoäly. Tojotalta meni tuohon palovaarallisen akun ratkomiseenkin 10 vuotta, koska takaisinkutsu koskee tojotamalleja v2013 lähtien.
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/melkein-2-miljoonaa-toyotaa-kutsutaan-takaisin-akku-voi-syttya-tuleen/e6227c25-3b42-407d-8a4c-003e865c2c01
Oskilloskooppi on tullut yhä tarpeellisemmaksi mitä enemmän sähköjä on autossa. Sitä vain ei enää osata autokorjaamoilla käyttää.
Minä luotan enemmän merkkiliikkeen osaavaan asentajaan jolla on asianmukaiset testerit, laitteet ja tietämys kyseisestä autosta ja sen mahdollisista heikkouksista ja tyyppivioista jne… heillä on myös käytössä tehtaan data jota kerätään maailmanlaajuisesti ja ratkaisut ongelmiin löytyy sieltä jos ei muuten.