Kun teet lisää rikoksia saat kokemusalennusta kuten tässä uutisessa. Meneekö mielestäsi tuomion alentaminen oikein, eikö uusia tulisi tuomita viimeisen päälle ankarasti korotettuna, kun hänellä on jo aikaisempaa kokemusta, eikä ole ottanut opikseen!
HOVIOIKEUS lievensi seksuaalirikostuomiota mieheltä, joka on kertaalleen aiemmin tuomittu alaikäiseen kohdistuneista useista seksuaalirikoksista.
Pohjois-Savon käräjäoikeus tuomitsi 62-vuotiaan miehen tämän vuoden maaliskuussa törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä vuoden ja neljän kuukauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen.
Itä-Suomen hovioikeus päätti viime viikon lopulla antamassaan ratkaisussa alentaa miehen rangaistusta neljällä kuukaudella. Hovioikeus langetti hänelle vuoden ehdotonta vankeutta.
Hovioikeus myös alensi miehelle maksettavaksi määrättyä korvaussummaa merkittävästi. Käräjäoikeus oli määrännyt miehen maksamaan uhrille korvauksia muun muassa kärsimyksestä yli 20 000 euroa. Hovioikeus määräsi korvaukseksi 8 000 euroa.
Oikeuskäytäntö on päin persettä!
5
200
Vastaukset
- Anonyymi
Eikös se oo sama ku saa s bonusta tai plussapisteitä?
- Anonyymi
Kannattaa hankkia Lidlin äppi.
Saa vaikka ja mitä edullisia ostoksia, raaputusarpoja ja alennuskuponkeja.
- Anonyymi
Miten tämä liittyy Kuopioon?
- Anonyymi
Moneskohan kerta lienee kun tämä ...... massapostittaa tätä tänne.
Yhtä monta kertaa poistettu. Ei kerrasta opi.
- Anonyymi
Se, että on rötöstellyt ennenkin ja/tai vielä enemmänkin kuin yhden rikoksen, pitäisi olla rangaistusta KOVENTAVA asianhaara!!
Ei tuollaisella "oikeus" laitoksella ole mitään virkaa joka tuottaa näin järjenvastaisia tuomioita. Ei tuonne itse uskaltaisi lähteä mitään asiaa ajamaan kun lopputulos ei ole oikeustajun mukainen, vaan jostan perceestä repäisty tulos, että uhri onkin syyllinen itse. Asiat pitänee hoitaa "toisilla keinoilla"....
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3453835Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4763201- 712180
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401630Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1961525Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1781337- 1051243
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751232Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121147K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81085