Kuidun vetäminen sisälle omakotitaloon. Minkälaiset vaatimuksia operaattoreilla on?

Anonyymi-ap

Kyseessä Elisa. Elisan sivuilla on ohjeet laitekaapille (koko, lukittavuus, max korkeus lattiasta, pistorasia).

Meidän talossa ei ole teknistä tilaa ja alakerrasta on muutenkin vaikea löytää paikkaa kuitupäätteelle ja tulevalle ristikytkentäpisteelle. En halua kuitupäätettä keskelle olohuoneen seinääkään niin kuin jotkut pienemmät operaattorit tekevät.

Ulkoseinältä menisi yläkertaan pieneen vaatehuoneeseen valmiiksi kourutettu reitti, joka on tehty ilmalämpöpumpun letkuja ja sisäyksikön MMJ syöttöä varten. Saako kuidun vetää tuohon samaan kouruun? Siis kehtaako edes ehdottaa Elisalle?

Rakentaisi ko. vaatehuoneeseen ristikytkentäpisteen ja siitä saisi helposti vedot joka huoneeseen. Vaatehuoneessa on sähköpatteri, jonka kytkentärasiasta saisi vedettyä sähköt pistorasialle. Johdonsuoja lämmitykselle on 16A eli 2,5 mm2:n MMJ:llä pitää tehdä, mutta saako sähköpatterin syöttöön kytkeä pistorasiaa? Elisan ohjeissa lukee, että pistorasialle pitäisi olla oma syöttö, mutta saanko arvata että aika harvassa omakotitalossa on... :)

Vaatehuoneessa on myös valaisin ja kytkin, mutta olisi aika hankala lähteä kaivamaan niistä vetoa pistorasialle.

Voin vaikka pyytää sähkärin kytkemään pistorasiaan jännitteen, jos tuollainen asennus on ok.

4

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole hirveästi väliä missä kuitu menee, tärkein varmaan ettei ole kohtuuttoman hankala kuidun vetäjälle. Käsittääkseni tuo sisäkuitu jää asiakkaan omistukseen. Hyvin voi jatkaa patterilta sähköt, sulakkeelle lisämerkintä että mitä kojetta/pistorasiaa syöttää. Pyydä ehdottomasti sähköäri tekemään koko asennus

      • Anonyymi

        Sisääntuleva kuitu päättyy valokuitu 'reitittimeen', joka on valokuitufirman omaisuutta, kuten koko kuitu yhteys.
        Sisäverkko (minun) jatkuu RJ45'sena omaan reitittimeen, joka jakaa IP osoitteet.


      • Anonyymi

        Mutta kun en tunne yhtään sähköäriä. Mitä teen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta kun en tunne yhtään sähköäriä. Mitä teen?

        Et tarvitse tunteakaan. Otat yhteyttä sähköjä asentavaan liikkeeseen ja tilaat asennuksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      29
      7629
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      100
      6276
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      116
      4408
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      156
      4317
    5. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      57
      3746
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      62
      2646
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      164
      2067
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      1973
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      147
      1870
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      46
      1660
    Aihe