kertokaa kumpi on nopeampi operaatio ja kumpi on kannattavampi kipujen suhteen? (lääkkeellinen keskkeytys vai kaavinta?)
Mieluummin ehkä enemmän tosta kaavinnasta ku siitä en oo kuullu oikeen mitään?
kiitos! :)
Mieluummin ehkä enemmän tosta kaavinnasta ku siitä en oo kuullu oikeen mitään?
kiitos! :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olin itse kaavinnassa ja se oli todella helppo toimenpide.Aamulla sairaalaan ja siellä tutkimuksiin ja sen jälkeen vuoteeseen odottamaan ja lepäämään, kunnes viedään toimepidehuoneeseen, jossa saat nukutuksen, ja kohta heräät jo sängystä ja toimenpide on ohi. jos näin voi sanoa niin ihan easy juttu, ja nopeesti ohi, pääsee iltapäivällä kotiin jos kaikki on ok. mulle ei jäänyt mitään fyysisiä kipuja tai muutakaan. Koko henkilökunta todella ystävällistä ja asiansa osaava. Teki asiasta hieman helpomman henkisesti. mutta itse toimenpidettä on turha jännittää ollenkaan.
Kiitos vastauksesta! Ja mitä nyt näitä oon lukenu tässä niin kaavinta on parempi ja nopeampi vaihtoehto.
Terveyskeskuksessa sisätutkimus virtsanäyte.
Sairaalassa ensikäynti, jossa ultra ja sisätutkimus, keskustelu hoitajan kanssa vaihtoehdoista.
Annettiin päivä jolloin keskeytys tehdään, edellinen yö syömättä, kaksi cytotec-tablettia illalla, aamulla päiväkirurgiselle osastolle, jossa vaihdettiin vaatteet, saatiin suun kautta kipulääke, keskusteltiin hoitajan ja lääkärin kanssa. Itse kävellen saliin, jossa kiivettiin telineisiin, salissa laitettiin tippa, jonka kautta tuli nukutusaine. Heräsin heräämössä, makasin vähän aikaa sängyssä, menin aamupalalle, sitten hoitajalta jälkihoito-ohjeet, pukemaan ja saattaja tuli hakemaan kotiin.
Sängyssä vuosi vähän enemmän verta, mutta kun vaihdoin siteen kotimatkaa varten, siihen tuli enää tavallisten menkkojen verran. Vuoto loppui samana iltapäivänä, ja sen jälkeen tihutti epämääräisesti ehkä viikon. Samana päivänä ei saanut ajaa autoa, koska oli saanut sellaisia kipulääkkeitä. Kotona ei tarvinnut ottaa mitään, vatsaa vähän juili seuraavat päivät, mutta ei koskenut.
Tämä oli jo viikoilla 7 0, kaikki kivut ja komplikaatiot kai vaihtelee vähän, alussa on helpointa.
Ainakin keskenmenon jälkeen se maksoi yli 70 euroa. Miten nuo lääkkeellisen kustannukset mahtavat tulla? Tietääkö joku?
Kaavinnasta tulee 22e polimaksu 70e toimenpidemaksu. Lääkkeellisestä tulee 22e polimaksu kaksi kertaa, jos ei tarvita kaavintaa päälle.