Pajukkoa jotain 4cm on ehdoton maksimi runkosuuruus ja niitäkin harvassa. Eli tiuhoja pajupuskia pääasiassa on kohde isonpeltoaukea niin mikä on jo toimiva kevyt raivaussaha tämmöiseen? Mikään ruohikkoterä ei toimi vaan oikea raivaussaha. Stihl 410 olisi jo hyvä mutta ei herrantähden 800€ konetta ei. Teen työn useana päivänä joten päivä kohtainen määrä on jossain 2tuntia kunnes on loppu ja seuraavana vuotena uudestaan eli pientä risua jota riittää. Etsiskelin mutta ei löytynyt joten jäikö jotain huomaamatta? Sähköraivurin ottaisin heti mutta hinta on akuilla aivan järjetön ei mitään mahdollisuutta. Kunnossa pitää pysyä eli ihan kiinalelut ei tule kysymykseen. Ja kevyt pitäisi olla. Käyttö on varovaista ei ammattimetsurin tehokkuutta.
Halpa oikea raivaussaha?
26
612
Vastaukset
- Anonyymi
Sitten käytettyä katselemaan.
- Anonyymi
Terve
Käytettyjä ei oikein ole varteenotettavia. Joko 40v vanha homelite yms tai aivan hobby koneita. Uusi ja alkaa olla ainoa vaihtoehto ja stihl. Kestäähän nuo yli 10v. - Anonyymi
Vuokraa kone.
- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18100536S
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Jos stihl 410 on jo miksei raivaisi sillä?
- Anonyymi
"Stihl 410 olisi jo hyvä mutta ei herrantähden 800€ konetta ei."
Ei ole mutta alkaa se olla ainoa vaihtoehto lopulta eli maksa ja sahaa harmi että siihen menee kaikki säästöt ja ihmettelen ettei ole oikein välimallin sahoja on vain kiinan kuraa rimpuloita ja iso hyppäys ns ammatti sahoihin ei jotain 400€ jo asiallista sahaa. Ei tosiaan ole kun nyt on enempi tullut etsittyä. Mitään "kuumia" sahoja en osta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Stihl 410 olisi jo hyvä mutta ei herrantähden 800€ konetta ei."
Ei ole mutta alkaa se olla ainoa vaihtoehto lopulta eli maksa ja sahaa harmi että siihen menee kaikki säästöt ja ihmettelen ettei ole oikein välimallin sahoja on vain kiinan kuraa rimpuloita ja iso hyppäys ns ammatti sahoihin ei jotain 400€ jo asiallista sahaa. Ei tosiaan ole kun nyt on enempi tullut etsittyä. Mitään "kuumia" sahoja en osta.Mistä niitä kuumia sahoja saa?
- Anonyymi
Tarjouksesta ostin Stihl91-mallin heinän niittoon. Se on pienin, mihin voi laittaa myös raivausterän. Ei ole ollut vielä tarvetta kokeilla, miten se toimisi vesakonraivauksessa, kun siihen tarkoitukseen on käytössä toinen saha.
Stihl maksoi 300€.- Anonyymi
Tällä hetkellä Fs91:n halvin hinta näyttää olevan 499€.
https://hintaopas.fi/product.php?p=4153825 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tällä hetkellä Fs91:n halvin hinta näyttää olevan 499€.
https://hintaopas.fi/product.php?p=4153825Ketjun aloittaja jatkaa. Tuo stihl voisi olla se riittävä. Laatua ja kevyt ja sopii 200 terä joka riittää enemmän kuin hyvin. Pitääpä odotella hetki josko tulee tuosta tarjous. Kiitos.
- Anonyymi
” Tarjouksesta ostin Stihl91-mallin heinän niittoon. Se on pienin, mihin voi laittaa myös raivausterän. Ei ole ollut vielä tarvetta kokeilla, miten se toimisi vesakonraivauksessa, kun siihen tarkoitukseen on käytössä toinen saha.
Stihl maksoi 300€.l
Ketjun aloittaja jatkaa.
Kyllä tuota mallia aion hetken nyt seurata josko tulee tarjous. Oli mennyt ohi tuonkone. Oma laatu kone on pitkäikäinen. Terän osaan pitää kunnossa niin vähemmälläkin iskutilavuudella pärjää. Joskus käytin isoa husqwarnaa hmm jotain 60cm3 ja olihan siinä tehoa ja todella kolhon tuntuinen käytössä ja ikinäen semmoista ottaisi käyttööni vaikka saisi halvalla hyvän käytetyn. Bensaakin kuluttaisi turhaa pienessä käytössä.
- Anonyymi
Mikä on tämän turhan aloituksen oikea motiivi ?
- Anonyymi
Mikä sulla on ongelmana?
- Anonyymi
Peräkammarin aloitustrolli. Pyydä äitiä tekemään voileipä.
- Anonyymi
”Mikä on tämän turhan aloituksen oikea motiivi ?”
Jos olisit oikealla asialla olisit osannut lukea mikä on motiivi. Lueppa ketju läpi niin siellä se tieto on. Jatkoon ohjetta vanhemmalta ihmiseltä elämääsi,nöyrry ja opi tuntemaan tuo heikkoutesi. Opettele tuntemaan se vaikka alkuun vaikeaa onkin,heikkoutesi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Peräkammarin aloitustrolli. Pyydä äitiä tekemään voileipä.
” Peräkammarin aloitustrolli. Pyydä äitiä tekemään voileipä.l
Tiedoksi sinne että en ole antanut sinulle lupaa vittuilla. Koetappa käyttäytyä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
” Peräkammarin aloitustrolli. Pyydä äitiä tekemään voileipä.l
Tiedoksi sinne että en ole antanut sinulle lupaa vittuilla. Koetappa käyttäytyä.Jos pyydät nätisti, voit saada mehua myös.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos pyydät nätisti, voit saada mehua myös.
"Jos pyydät nätisti, voit saada mehua myös."
Turhakkeet hiljaa.
- Anonyymi
Mene konevuokraamaan ja vuokraa kunnon raivaussaha.
- Anonyymi
” Mene konevuokraamaan ja vuokraa kunnon raivaussaha.”
Aloittaja jatkaa. Sekin kävi mielessä mutta tarvitsee mielummin oman laatukoneen muttei kallista suurta kevyempään käyttöön. Ketjusta tuli esiin stihl jota pidin ensin pelkkänä ruohokoneena mutta siihenhän saakin oikean terän. Olin huolimattomasti katsonut tuon koneen. Hiukan kallis mutta hetken katson josko tulee tarjousta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
” Mene konevuokraamaan ja vuokraa kunnon raivaussaha.”
Aloittaja jatkaa. Sekin kävi mielessä mutta tarvitsee mielummin oman laatukoneen muttei kallista suurta kevyempään käyttöön. Ketjusta tuli esiin stihl jota pidin ensin pelkkänä ruohokoneena mutta siihenhän saakin oikean terän. Olin huolimattomasti katsonut tuon koneen. Hiukan kallis mutta hetken katson josko tulee tarjousta.Mikset vuokraa sitä järeää raivaussahaa ja raivaa pusikot matalaksi. Tämän jälkeen pärjäät kevyelläkin laitteella, jolla pyyhit versot kerran kesässä matalaksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikset vuokraa sitä järeää raivaussahaa ja raivaa pusikot matalaksi. Tämän jälkeen pärjäät kevyelläkin laitteella, jolla pyyhit versot kerran kesässä matalaksi.
"Aloittaja jatkaa. Sekin kävi mielessä mutta tarvitsee mielummin oman laatukoneen muttei kallista suurta kevyempään käyttöön. Ketjusta tuli esiin stihl jota pidin ensin pelkkänä ruohokoneena mutta siihenhän saakin oikean terän. Olin huolimattomasti katsonut tuon koneen. Hiukan kallis mutta hetken katson josko tulee tarjousta."
Ei ole järeää vink vink.
- Anonyymi
Odottelen raivaussahan viritysvinkkejä?
- Anonyymi
raivutun pytyt on tunkkaisen näkösiä kanaviltaan, siksi: imu alas 2 mm ja 3 sivuille skirtin ehdoilla.
pako 3 ylös ja 2 sivuille niin saadaan hiukan rpm pytty joka sahassa pitääkin olla.
kairaa sormikanavia eli fingerportit omian virtauskanavien kohdalle, muista männänrenkaan katkoskohdat.
laske pyttyä ja squish n.o.5 mm on hyvä.
kaasari mallia isommasta ja mahdolliset pyramiidiläpät väliin jos mahtuu, näillä saa muikean väännön.
tehoputki.
pitäs risun katkee näillä eväillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1553670Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk843138Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva852605Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442499Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?672445Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,212346Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1362307Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1522195Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville381909Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121806