Naton tukikohta Outokumpuun

Anonyymi-ap

Muistan jostakin lukeneeni, että edustajamma Sanna Antikainen jä'tti taannoin eduskunnan puhemiehelle kirjelmän, jossa hän ehdotti toimenpiteitä Naton tukikohdan saamiseksi Outokumpuun. Nyt näyttää samalla asialla olevan suuri joukko Lansi-Suomen kansanedustajia ja he ehdottavat, että Kauhavalla olevat entiset Lennoston tilat luovutettaisiin Naton esikunjnan käyttöön.
Tuli vain mieleeni, kuinkahan tuossa kisassa mahtanee käydä? Saattaa Sannan ääni hukkua kuin peru saharaan olletikin kun Itä-Suomi on hyljeksittyjen listalla tämän nykyhallituksen huoneentaulussa. No aika näyttää! Muuten kyllä Sannan kannattaisi keskittyä hiukan maanläheisimpiin asioihin kuin sotilasasioiohin.

9

617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kauhavalla on kaikki valmiina, paikkakunta ja paikka on kuin tehty NATO tukikohdalle. Kunnon remontti ja tilat käytössä monenlaiseen toimintaan. Lentokenttä pelkkää plussaa..

      Mitä valmista meillä täällä tuppukylässä löytyy ? Rapistuvia tyhjillään olevia tiloja toki paljonkin, lentokenttää ei lähimaillakaan...

      Kehä kolmosen ulkopuolelle hallitus ajaa pian kaikki pienituloiset. Kehitys pysähtyy kaikkialla muualla paitsi PK seudulla, kaikki päätetty Orpon sataan kertaan kehumassa hallitusohjelmassa.
      Leikkaukset iskevät toki kaikkialle Suomessa, työttömiä ja pienituloisia kurmuutetaan meillä ja muualla.
      Kaupungin pitää varautua tukemaan pienituloisia kansalaisiaan siinä tapauksessa kun rahahanat muualta sulkeutuvat. Kela tukee tiettyyn pisteeseen mutta eiköhän sekin saa kurinpalautuksen sysimustalta hallitukselta..

      Maan tulevaisuus kyntää pian laman kourissa, kiitos PS, KOK, KD, RKP äänestäjille, kantakaa vastuunne teoistanne..

      T. Vasemmistoliiton jäsen ja uskollinen äänestäjä.

      • Anonyymi

        Voi miten tämä SA vihaakaan meitä venäjäläisiä ja Outokumpua jos Nato astuu Outompuun niin voi Outokumpu hävitä sitten kartalta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi miten tämä SA vihaakaan meitä venäjäläisiä ja Outokumpua jos Nato astuu Outompuun niin voi Outokumpu hävitä sitten kartalta

        Venäläinen varuskuntahan siihen tulee


      • Anonyymi

        Outokumpu joutaisi posauttaa taivaan tuuliin ja samaan kyytiin PS, KOK kansanedustajat..

        Näin syntyisi vähemmän Suomeen tuhoa...


    • Anonyymi

      Taktinen ydinase Outokumpuun ja sitä myöten selvä.

      • Anonyymi

        joo olempa peloissani ja luotan naton apuun kun tulevat heti apuun jos hyökkäys käy


    • Anonyymi

      Pelottaa kovasti haluun natoja tukikohttin ja paljo tietty

    • Anonyymi

      Suap Antikaine ehotella mittee hyväsä, on meijän onni ettei NATO värkkilöitä meile tule. Rahhoo rakentoo ei ou ku kaikki männää röysttäilyy ja palo ja arvauskeskuksee.

      Kaikkee uutta pitäs rakentoo, mittää valamista ei ou. Lentokenttee ei ou eikä sellasta rakennetakkaa. Kauhavala o kenttä ja tilat valamiina, pikku fiksilä toimivat tilt suap..

      Pietää siis oma pesä siistinnä. Sanna voip pyssyy hiljoo asioista joista ei ymmärrä mittää, miäkii iha turhoo jos joskus o iänessä...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      57
      4614
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      155
      4224
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3862
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      125
      3820
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      47
      3648
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3478
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3031
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2885
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2706
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2420
    Aihe