Jouduin osastolle perjantaina vähän eri syistä , mutta täällä kävi nyt ilmi myös hyvin niukka ravinnon saantini. En oo 14pv kun kahtena päivänä syöny yli 1000kcal, muina päivinä ihan max 400kcal, ja sekin kahvista ja maidosta, tai suolakurkuista.. Paino täs pari:vko aikana laskenu joku 6kg.
Nyt ne tääl osastolla tänään huomas etten syö, ja mittasivat verensokerin, eka oli 3,7 ja myöhemmin 3,5. Nyt uhkaillaan verensokerien takia letkulla, koska on kuulemma matalalla. Mutta mua hävettää hulluna tällain lähes 20kg ylipainosena se letku... Oon siis painananut viimevuonna jopa 112kg, sit pudotin 35kg ja sain 17kg pudotetuista takas.... Nyt kovasti niit ylimmäräisiä haluan pois.
.
Mua siis kirjaimellisesti ahdistais letkun laitto, koska varmaa nää kaikki muut potilaat kattoo et jaa läski ei haluu syyä tms. Tiedostan ite et mul on vlillä vaikeita ajatuksia syyä yhtään mitään, mut oon liian lihava vielä letkuun😭
Onko koskaan kukaan muu ylipianoinen tai selkeästi ylipianoinen joutunut nenämahaletkuun??
Ylipainoinen syömishäiriöinen, voiko letkuttaa?
4
275
Vastaukset
- Anonyymi
Jos pelkäät sitä nenämahaletkua niin voisit koittaa syödä edes jotain. Tee kompromissi. Voit myös puhua ongelmistasi hoitohenkilökunnalle.
- Anonyymi
Siellä tuskin kukaan katsoo mitenkään vinosti tai alkaisi sinua edes haukkua.
Eiköhän siellä jokainen ole jonkin häiriön takia. Eli kukaan ei ole yhtään sinua parempi.
Koska et itse ole tyytyväinen itseesi, tulee kaikkia tuollaisia ajatuksia, että itsessä olisi muka jotain vikaa.
Suostu hoitoon, ja jos letkua tarvitaan, niin anna laittaa, pääasiahan on ettet mene liian huonoon kuntoon.
Ja laihduttaa pystyy terveellisemmälläkin tavalla, ihan syömällä, mutta terveellisesti.
Kokonaan ravinnon pois jättäminen tai liian vähällä syömisellä ei saa hyvää tulosta.
Koita saada itsesi parempaan kuntoon, ja mieti sitten laihduttamista ohjeiden mukaan, se on turvallisempaa.
Vaikken sinua tunne, mutta toivon, että asiasi paranevat ja alat taas voida hyvin.
Voi tuntua vaikealta, mitä se onkin, mutta pystyt siihen jos haluat. Voimia. - Anonyymi
Ravintoa annetaan letkun kautta, jos ravitsemus ei onnistu luonnollisesti syömällä tai se on vaikeutunut tai kokonaan estynyt.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271984
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001740Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy611414Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?801397Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47946Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51943Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44892- 73876
- 109873