Mielialalääkkeet lihottavat?

Hei. Olen 18 vuotias nainen, ja olen juuri saanut uuden reseptin sertraliiniin. (Ennen käytössä ollut n. 1,5 vuotta seronil)
Aloin tässä miettinään, että nouseeko paino sertraliinihoidon aikana ja paljon. Ja jos kyseinen lääke nostattaa painoa, johtuuko se siitä, että potilaan ruokahalu nousee vai lääke hidastaa aineenvaihduntaa tai jotain muuta vastaavaa. Eli jos syön samalla tavalla kuin normaalistikin, nouseeko paino silti?
4166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos huomaat että paino nousee niin kyllä, tai kyllä, tai kyllä ja kyllä. Paino voi nousta vaikka yrittäisit sitä hillitä jos hormonitoiminta muuttuu tai lääke vaikuttaa aineenvaihduntaan. Myös hormoniehkäisy voi nostaa painoa näillä tavoilla.

Äänestä

Lähes kaikki psyykelääkkeet aiheuttavat painon nousua, sekä mieliala-, että psykoosilääkkeet.
Ne lisäävät ruokahalua sekä hidastavat aineenvaihduntaa.
Esim. monilla lääkkeitä käyttävillä on ummetusta, joka kertoo aineenvaihdunnassa olevan jonkin pielessä.
Ehkä oikeanlainen ruokavalio saattaisi auttaa, mene ja tiedä.
Itse aikoinaan lääkitykset aloitettuani lihoin heti vajaassa viidessä kuukaudessa yli 20 kiloa. Käytin lääkkeitä ( erilaisia ) monet vuodet ja ylipaino pysyi yllä, vaikka ajoittain yritin laihduttaakin.
Jouduin myös jatkuvasti käyttämään laksatiivivalmisteita suolen toiminnan aktivoimiseksi.

Äänestä

Itse sanoisin niin, että ihmisen "aktiivisuutta" lisäävät lääkkeet nimenomaan lisäävät sitä aktiivisuutta, eikä niitä pidä mennä sekoittamaan "jarruna" käytettyihin lääkkeisiin. Vaikka lääkkeiden vastustajat ehkä niin haluaakin tehdä.

Äänestä

Kyllä voi laihtua vaikka syö psyykelääkkeitä. Varsinkin jos aloittaa laihduttamisen niin kyllä voi paino pudota. Kannattaa syödä proteiinipitoista ruokaa joka pitää nälän poissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hei. Olen 18 vuotias nainen, ja olen juuri saanut uuden reseptin sertraliiniin. (Ennen käytössä ollut n. 1,5 vuotta seronil)
Aloin tässä miettinään, että nouseeko paino sertraliinihoidon aikana ja paljon. Ja jos kyseinen lääke nostattaa painoa, johtuuko se siitä, että potilaan ruokahalu nousee vai lääke hidastaa aineenvaihduntaa tai jotain muuta vastaavaa. Eli jos syön samalla tavalla kuin normaalistikin, nouseeko paino silti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu