Isä Pios ennustaa marraskuulle 3 päivän pimeyden. Tosin ei kerro minä vuonna se pitäisi tapahtua vai onko jo tapahtunut 3000 vuotta ennen Piosin syntymää.
Nyt on kuitenkin hyvät mahdollisuudet toiveen toteutumiseen. Nimittäin
jos Islannissa maa halkea kovin pahasti niin sieltähän tulee tuhkaa ilmoille niin että näköä haittaa ja henkeä ahdistaa!
Seuratkaapa tilannetta!
https://www.youtube.com/watch?v=IKVTrWxD0Ok
Kolmen päivän pimeys tulossa
36
1333
Vastaukset
- Anonyymi
Tulivuoret varsinkin supertulivuoret on aika kuumottavia.. siis niiden mahdollinen purkautuminen.
- Anonyymi
Suomessa on kolme kuukautta pimeyttä joka vuosi.
Jos purkaus olisi niin paha että tulisi maailmanlaajuinen pimeys, niin se ei menisi kolmessa päivässä pois, vaan kestäisi vuosikausia ja tuhoaisi viljelmät laajalti ja sitäkautta myös lihakarjan, koska ne syövät kasveja.
Ihmiset kestäisi pidempään, koska me voidaan säilyttää sitä lihaa ja muuta monin tavoin. Osalle tulisi kuitenkin nälkä varsin pian.
Ei kauaakaan sitten Indonesiassa tapahtunut jättimäinen räjähdys vei Ranskan kuninkaalta pään ja että Etelä-Amerikan tulivuorenpurkaus hävitti kolmanneksen Venäjän väestöstä.
Historian voimakkaimmat tulivuorenpurkaukset ovat johtaneet nälänhätiin, kuolemaan ja sekasortoon eri puolilla maailmaa. Tamboran purkaus laski maapallon keskilämpötilaa kahdella asteella 1815.
Ilmastokaaos kesti kolme vuotta, taudit levisi ja Ranskassa satoi lunta keskellä kesää.
Suomen kolme viimeisintä hallitusta luovuttivat huoltovarmuuden tuonnin varaan
lähes 90%. Nyt ollaan havahduttu siihen että jos Itämeren rahtiliikenne jostakin syystä hiipuisi, meillä olisi nälkä jo viikoissa.
Taisi olla Stubidon hallitus joka katsoi että viljan varastointi on liian kallista Suomelle. Nyt tilannetta koetetaan korjata, ainakin puheissa.
Se kun on vihreidenkin mielestä kovin ekologista, ettei meillä viljellä eikä kasvateta, niin meidän hiilijalanjälki pienenee. Laitetaan vaan simmut kiinni rahtiliikenteeltä ja kauhistellaan kun muut saastuttelee.Tuossa mielenkiintoinen artikkeli, josta lainailin
https://historianet.fi/yhteiskunta/katastrofit/historian-pahin-tulivuorenpurkaus-johti-nalanhatiin-ja-ilmastokatastrofiin- Anonyymi
Tuo uskomus kolmen päivän pimeydestä kuuluu katolisuuteen ja siksipä siinä voi olla jotain perääkin. Mahdollinen pimeys seurannee siitä kuin aurinko peittyy suhteessa maahan jostain syystä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo uskomus kolmen päivän pimeydestä kuuluu katolisuuteen ja siksipä siinä voi olla jotain perääkin. Mahdollinen pimeys seurannee siitä kuin aurinko peittyy suhteessa maahan jostain syystä
Sielunvihollinenko leijailee auringon edessä? Vaiko peräti Jeesus?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sielunvihollinenko leijailee auringon edessä? Vaiko peräti Jeesus?
Vaikea sanoa, mutta wormwoodin ainakin raamattukin mainitsee.
- Anonyymi
Onneksi marraskuuta on vielä pari viikkoa että ehtii käydä kaupassa ostamassa 3 päivän eväät juomineen jos vaan alkot pysyy auki.
- Anonyymi
Sama juttu on ollut palstalla aiemminkin. Katolisten profetia kolmen päivän pimeydestä on tarkoitettu henkiseksi uhkatekijäksi, ei fyysiseksi. Muuten kuin jos olet uskollinen, asian vuoksi nyt tuskin kannattaa hyperventiloida.
https://en.wikipedia.org/wiki/Three_Days_of_Darkness - Anonyymi
Livekuvaakin tarjolla paikanpäältä. Maalin kuivumisen katselu taitaa olla kuitenkin mielenkiintoisempaa loppukuuksi.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/29425893-ae26-4b81-a93e-fdb1848028b8 - Anonyymi
Raamatun mukaan vitsaukset olivat seuraavat:[5]
Jahve kun laittoi tuulemaan vapauttaakseen juutalaiset orjuudesta niin vesi muuttui vereksi, mikä tappoi kaikki kalat ja muut vesieläimet.
sammakot kurnutti ja teki ihmiset hulluiksi
sääsket pisteli niin että jengi oli tuhannen paukamilla
paarmat puri ihmisistä kilon kimpaleita
karjarutto hävitti lihapullat ruokapöydästä
paiseet ei olleet kivoja varsinkaan naamassa
raesade rummutti tennispallon kokoisia rakeita daijuun
heinäsirkat söi viljasadon
pimeys tuli ja valkoisten keppien myynti lisääntyi 700%
sekä ihmisten että karjan esikoisten äkillinen kuolema.- Anonyymi
Jessehän sanoi olevansa täällä vain juutalaisia varten, joten ihan turhaa lesset hänestä on innoissaan sillä lesset ei ole kenenkään muun valittua kansaa kun verottajan.
- Anonyymi
Voit katsella livenä milloin syytä varautua vaihtamaan useammin vaippoja.
https://www.youtube.com/watch?v=l-5QeLIn1FA - Anonyymi
"Merkki maailmanlopusta"
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/10efd560-2c75-4601-ab81-2daf70fe99f6 - Anonyymi
Jeesuksen Kristuksen taivaaseeen astumisen jälkeen olemme eläneet Pyhän Hengen aikakautta eli aikaa, jolloin Kaikkivaltiaan Isän ja Kristuksen kolmas persoona eli Pyhä Henki lähetettiin ja tuli maailmaan.
Raamatun mukaan Jumala ja Jeesus on maailman valkeus. Maailmaan ei voi tulla täydellistä hengellistä tai muunkaanlaista pimeyttä niin kauan kuin Herran Henki, Pyhä Henki, sekä Herran seurakunta eli aidot valontuojat, kristityt, ovat läsnä maailmassa. "Te olette maailman valkeus", sanoi Jeesus opetuslapsilleem. Ei hän näitä sanojaan okkultisteille tai ufologeille lausunut.
Raamattu puhuu kyllä pedon valtakunnan pimenemisestä eli pimeydestä, joka saapuu siinä vaiheessa, kun maailmassa ovat ainoastaan ne ihmiset, jotka eivät aio tehdä parannusta synneistään ja turvata Kristuksen ristillä tekemään sovitustyhön, vaan torjuvat Raamatun evankeliumin eli ilosanoman pelastuksesta.
Sen takia tämä 3 pävän pimeys-profetia on erittäin suosittu ufologiassa, uushenkisten, spirtualistien, selvänäkijöitten ym. okkultistien parissa, koska se koskee heitä itseään ja ym. totuuden kieltäjiä, jos he eivät tule ottamaan vastaan pelastusta.
Sentähden tulee meidän sitä tarkemmin ottaa vaari siitä, mitä olemme kuulleet, ettemme vain kulkeutuisi sen ohitse. (Hepr. 2:1)- Anonyymi
Katolisten käsitys kolmen päivän pimeydestä ei ole mikään raamattupohjainen ennustus, vaan perustuu mystikoiden välittämiin henkilökohtaisiin ilmestyksiin. Katolilaiset eivät ole samalla tavalla tiukasti sidottuja yhteen traditiotekstiin kuin te protestantit olette.
- Anonyymi
Tämä ennustus on peräisin kristittyjen mystikkojen visioista, 1700 luvulta alkaen. Se ei kuulu raamatun sisältöön. Ennustus otetaan esille levottomina aikoina parasta ennen päiväyksellä "Pian".
Merkitys nykymaailmassa: Kaupallinen sensaatiotuote, markkinointitäky - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katolisten käsitys kolmen päivän pimeydestä ei ole mikään raamattupohjainen ennustus, vaan perustuu mystikoiden välittämiin henkilökohtaisiin ilmestyksiin. Katolilaiset eivät ole samalla tavalla tiukasti sidottuja yhteen traditiotekstiin kuin te protestantit olette.
Voineehan se perustua myös todelliseen historiaan. Jos tuollainen poikkeuksellinen tapahtuma on toistunut säännöllisesti - vaikkapa parinkymmenen vuosituhannen aikana, niin varmastikin on johonkin kirjattu muistiinkin. Raamattuhan pitkälti on koottu vanhoista teksteistä ja kokemuksista, joita on pidetty hengellisessä mielessä merkittävinä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voineehan se perustua myös todelliseen historiaan. Jos tuollainen poikkeuksellinen tapahtuma on toistunut säännöllisesti - vaikkapa parinkymmenen vuosituhannen aikana, niin varmastikin on johonkin kirjattu muistiinkin. Raamattuhan pitkälti on koottu vanhoista teksteistä ja kokemuksista, joita on pidetty hengellisessä mielessä merkittävinä.
Luitko ollenkaan tuota viestiä?
Kolmen päivän pimeys ei perustu mihinkään raamatulliseen tekstiin, vaan se on väitetysti katolisille yksityishenkilöille annettu ilmestys.
- Anonyymi
Siellä täällä netissä ihmiset ihmettelevät miksi aurinko on käynyt niin helkutin kirkkaaksi ja Annetaapa mielikuvituksen lentää!äivää on hyvin lyhyt kestmuuttanut väriään. Jotkut kirjoittavat jopa että heistä on epämieluisaa olla ulkona auringonpaisteessa.
Annetaapa mielikuvituksen lentää!
Auringon kirkkauden kasvu ja värimuutos voisi johtua säteilyjakauman siirtymisestä kohti ultraviolettia päätä. Ultravioletti säteily ei ole näkyvää valoa, joten riittävän suuri siirtymä himmentäisi auringon. ja muuttaisi sen värin sinivioletiksi.
Kolme päivää olisi hyvin lyhyt kestoaika tuollaiselle tapahtumalle, eli muutosnopeuden olisi oltava suuri. eli jos auringon väri ja kirkkaus havaittavasti muuttuisivat päivästä seuraavaan, niin tapahtuma olisi lähellä.
Saattaisi aiheuttaa levottomuuksia väestössä.- Anonyymi
Pahoittelen alkuosan editointijämiä.
- Anonyymi
Kyllä ryyppy putkella voi saada vaikka viikon pimeyden.
- Anonyymi
Millainen laite tuo ryyppy putki on? Erikseen kirjoitettuna se ei kuvasta henkilöä jolla on jäänyt ryyppyputki päälle, vaan se kertoo putkesta jolla ryypätään. Kuvaile muutamalla lauseella koulumenestystäsi?
- Anonyymi
Pimeys on tulossa Teheraniin. Olen nähnyt näyssä, että koko Teheran palaa pian suurissa liekeissä. Tämä on jo päätetty näköjään.
- Anonyymi
Teheran on liekeissä. Öljyvarastot palaa.
Varsin pimeää touhua on tämä maailmanpolitiikka ollut jo kauan ja aina vaan tuntuu hullummaksi menevän. Diplomatia on kuollut ja kaikin keinoin koetetaan lietsoa sotia isommiksi ja uusia sotia siihen päälle kun ei tunnu vanhat riittävän.
Kiinalta toivoisi että se laittaisi Venäjän kuriin, kun Trumpilta se ei onnistunut, mutta nyt näyttää siltä että Kiinakin vain kiihdyttää valmistautumistaan sotatoimiin, eikä rauhasta ole tietoakaan.
Naton piti tuoda Suomelle turvatakuut halvalla ja nyt sitten ehdotellaan että Suomen pitäisi alkaa varustautumaan 16 miljardilla vuosittain. Ensi vuodelle taitaa olla jo 14 miljardia euroa olla lisälainan tarve muutenkin, ja tuskinpa se riittää.
Mutta tiedättekö mikä on vielä kovempi järjestö kuin ISIS? -Äitis.- Anonyymi
HeIIäkoukku kirjoitti:
Varsin pimeää touhua on tämä maailmanpolitiikka ollut jo kauan ja aina vaan tuntuu hullummaksi menevän. Diplomatia on kuollut ja kaikin keinoin koetetaan lietsoa sotia isommiksi ja uusia sotia siihen päälle kun ei tunnu vanhat riittävän.
Kiinalta toivoisi että se laittaisi Venäjän kuriin, kun Trumpilta se ei onnistunut, mutta nyt näyttää siltä että Kiinakin vain kiihdyttää valmistautumistaan sotatoimiin, eikä rauhasta ole tietoakaan.
Naton piti tuoda Suomelle turvatakuut halvalla ja nyt sitten ehdotellaan että Suomen pitäisi alkaa varustautumaan 16 miljardilla vuosittain. Ensi vuodelle taitaa olla jo 14 miljardia euroa olla lisälainan tarve muutenkin, ja tuskinpa se riittää.
Mutta tiedättekö mikä on vielä kovempi järjestö kuin ISIS? -Äitis.USA ottaa seuraavaksi käyttöön mother-of-all-bombs -pommin, joka on kooltaan 14 kilotonnia. Natanz ja Fordow ovat mennyttä. Sääli Iranin kannalta.
- Anonyymi
"Jos tuollainen poikkeuksellinen tapahtuma on toistunut säännöllisesti - vaikkapa parinkymmenen vuosituhannen aikana, niin varmastikin on johonkin kirjattu muistiinkin."
No varmastikin ei ole. Kirjoitustaito kehittyi n. 3300 eea, joten parinkymmenentuhannen vuoden ajalta ei ole tilastoja.Maan geologinen historia ja ajanlasku alkoi 4,6 miljardia vuotta sitten. Karkeasti 80% tuosta 4,6 miljardista vuodesta Maa oli kelvoton elämälle ja aluksi se oli kelvollinen elämälle vain merissä.
Maa oli ensimmäiset miljardit vuotensa kuin helvetti. Tulipätsi jota asteroidit pommitti ja kaasukehä oli hapetonta myrkkykaasua.
Vielä neljän miljardin ikävuoden kohdalla tulivuoret oli paljon aktiivisempia kuin nykyisin, ilmakehässä oli moninkertaisesti enemmän hiilidioksidia, pommitukset jatkui runsaina, keskilämpötila oli kaksinkertainen nykyiseen verrattuna ja rajuilmat riepottelivat tämän tästä.
"Vanhin tunnettu ihmisen tekemä rakennus on Göbekli Tepe Turkissa, joka on ajoitettu noin
11 000 vuoden taakse, eli 9600-luvulle eaa. Se on vanhempi kuin Egyptin pyramidit tai Stonehenge"
Kun suhteutetaan tuo 11000 vuotta 4,6 miljardiin vuoteen niin ihmisen vanhin tunnettu rakennus on ollut täällä 1 / 42000 osan kokonaisajasta.
Pyramidien hieroglyfejä on noin 6000 vuotta vanhoja, eli 4 599 994 000 vuotta luomisesta Maan asukkaat olivat vielä kirjoitustaidottomia.
Pitää vähän pidellä hevosista kiinni, kun puhutaan ihmisen yhdestä eliniästä ja koko ihmiskunna olemassaolosta suhteutettuna tämän Maan ikään, saati sitten Universumin ikään ja kokoon.
Tämä on kaukaisin Maapallosta otettu kuva. Sen otti Voyager 1- luotain
https://ibb.co/jkn7yhJ0
Vaikka tuokin kuva on otettu meidän Aurinkokunnan sisältä, eli meidän pihapiiristä, niin silti siitä saa jo suhteellisuutta siihen mitä merkitystä universaalisessa mittakaavassa on isä Piosin ennustuksilla kolmen päivän pimeyksistä.
14.02.1990HeIIäkoukku kirjoitti:
Maan geologinen historia ja ajanlasku alkoi 4,6 miljardia vuotta sitten. Karkeasti 80% tuosta 4,6 miljardista vuodesta Maa oli kelvoton elämälle ja aluksi se oli kelvollinen elämälle vain merissä.
Maa oli ensimmäiset miljardit vuotensa kuin helvetti. Tulipätsi jota asteroidit pommitti ja kaasukehä oli hapetonta myrkkykaasua.
Vielä neljän miljardin ikävuoden kohdalla tulivuoret oli paljon aktiivisempia kuin nykyisin, ilmakehässä oli moninkertaisesti enemmän hiilidioksidia, pommitukset jatkui runsaina, keskilämpötila oli kaksinkertainen nykyiseen verrattuna ja rajuilmat riepottelivat tämän tästä.
"Vanhin tunnettu ihmisen tekemä rakennus on Göbekli Tepe Turkissa, joka on ajoitettu noin
11 000 vuoden taakse, eli 9600-luvulle eaa. Se on vanhempi kuin Egyptin pyramidit tai Stonehenge"
Kun suhteutetaan tuo 11000 vuotta 4,6 miljardiin vuoteen niin ihmisen vanhin tunnettu rakennus on ollut täällä 1 / 42000 osan kokonaisajasta.
Pyramidien hieroglyfejä on noin 6000 vuotta vanhoja, eli 4 599 994 000 vuotta luomisesta Maan asukkaat olivat vielä kirjoitustaidottomia.
Pitää vähän pidellä hevosista kiinni, kun puhutaan ihmisen yhdestä eliniästä ja koko ihmiskunna olemassaolosta suhteutettuna tämän Maan ikään, saati sitten Universumin ikään ja kokoon.
Tämä on kaukaisin Maapallosta otettu kuva. Sen otti Voyager 1- luotain
https://ibb.co/jkn7yhJ0
Vaikka tuokin kuva on otettu meidän Aurinkokunnan sisältä, eli meidän pihapiiristä, niin silti siitä saa jo suhteellisuutta siihen mitä merkitystä universaalisessa mittakaavassa on isä Piosin ennustuksilla kolmen päivän pimeyksistä.
14.02.1990Siis tuo kuva on otettu 14.02.1990. Voyager 1 lähti matkaan syyskuussa 1977.
Eli se oli ollut matkalla 12 vuotta ja viisi kuukautta kuvan ottamisen hetkellä.
Nyt se on ollut matkalla pyöreästi 48 vuotta ja on saavuttanut hidastuneen aurinkotuulen alueen eli heliovaipan, mikä on terminaatiošokin jälkeinen Aurinkokunnan alue joka merkitsee siirtymää Aurinkokunnasta tähtienväliseen avaruuteen.
Tältä etäisyydeltä Voyager 1:n radiosignaalilta kestää yli 22 tuntia saapua Jet Propulsion Laboratoryn ohjauskeskukseen. Luotain on hyperbolisella radalla ja on saavuttanut pakonopeuden, mikä merkitsee sitä, että luotain ei enää palaa Aurinkokuntaan.
Enää vuosikymmeniin se ei ole kyennyt enää havaitsemaan Maa- planeettaa.
Siihen nähden onkin mielenkiintoista, että miten ufolaiset ovat tämän planeetan löytäneet.
Se kertoo nimenomaan siitä, kuinka vähän me tiedämme kaikkeudesta ja sen rakenteesta.
- Anonyymi
KOLMEN PÄIVÄN PIMEYS: (tiivistelmä)
"" "Kolmen päivän pimeys"-profetia on tunnettu käsite monissa uskonnollisissa ja eskatologisissa (lopun aikoja käsittelevissä) piireissä, erityisesti kristillisessä perinteessä.
Se viittaa ajanjaksoon, jolloin Maapalloa peittää täydellinen pimeys kolmen päivän ajan, usein jonkinlaisen suuren puhdistuksen tai koettelemuksen merkkinä ennen uutta aikaa tai Jumalan valtakunnan saapumista."
Vaikka Raamatussa ei suoraan mainita "kolmen päivän pimeyttä" viimeisinä aikoina tapahtuvana globaalina ilmiönä, tälle profetialle on löydetty yhtymäkohtia useista kohdista:
- Yksi Egyptin vitsauksista oli kolme päivää kestävä pimeys - 2. Moos. 10:21-23. Tätä pidetään usein vertauskuvana tai ennakkotapauksena tulevasta, suuremmasta pimeydestä.
- Jeesuksen ristiinnaulitsemisen aikaan "yli kaiken maan tuli pimeys, jota kesti hamaan yhdeksänteen hetkeen" - Matt. 27:45; Luuk. 23:44. Tämä oli kolme tuntia, ei kolme päivää, mutta sitä pidetään usein vertauskuvallisena yhteytenä "valon poissaoloon".
- Jotkut tulkitsevat Jobin kirjan, Jesajan tai Johanneksen ilmestyksen (esim. auringon ja kuun pimeneminen) jakeita viittaavan lopun ajan pimeyteen.
"Kolmen päivän pimeys" on saanut huomattavaa näkyvyyttä ja yksityiskohtia erityisesti useiden katolisten pyhimysten ja mystikoiden, kuten Anna Maria Taigin (1769–1837) ja Pyhän Pio (Padre Pio) Pietrelcinalaisen (1887–1968), profetioissa.
- Anna Maria Taigi kuvasi näkyjä pimeydestä, joka "peittäisi koko maan kolmeksi päiväksi ja kolmeksi yöksi". Tämän pimeyden aikana ei olisi mitään valoa, ja vain siunatut kynttilät (joita tulisi valmistaa etukäteen) palaisivat. Seuraisi suuri puhdistus, jossa jumalattomat ja Paholaisen kannattajat tuhoutuisivat, ja maailma aloittaisi uuden, rauhallisen aikakauden.
- Padre Pio mainitsi myös tulevan pimeyden, joka olisi niin sakeaa, ettei mitään näkisi. Hän kehotti ihmisiä pysymään sisällä, rukoilemaan ruusukkoa ja sulkemaan ikkunat.
Näitä yksityisiä ilmestyksiä ei ole virallisesti tunnustettu katolisen kirkon dogmaksi, mutta ne ovat levinneet laajasti uskovien keskuudessa.
Kristillisessä kontekstissa kolmen päivän pimeys nähdään usein äärimmäisenä Jumalan rangaistuksena syntiä vastaan ja maailman puhdistuksena ennen Messiaan toista tuloa tai uuden, rauhallisen aikakauden alkua. Se on aika, jolloin ihmisten usko koetellaan.
New Age -piireissä se tulkitaan usein symbolisempana (ei fyysisenä pimeytenä); merkkinä kollektiivisesta tietoisuuden muutoksesta tai siirtymästä uuteen, korkeampaan värähtelyyn. Osana ajanjaksoa, jolloin ihmiskunta käy läpi syvän kriisin, puhdistuksen ja heräämisen ennen siirtymistä korkeampaan tietoisuuteen (esim. 5D-tietoisuuteen). Se voi olla "pimeys ennen aamunkoittoa" tai vanhojen energiarakenteiden romahtaminen.
Kokemuksena se voi olla myös yksilöllinen symboli, joka edustaa syvää sisäistä muutosta ja vanhasta luopumista ennen uuden syntymää.
Joissakin tulkinnoissa se voi viitata planeettojen linjaukseen, auringonpurkaukseen tai muuhun kosmiseen tapahtumaan, joka aiheuttaa väliaikaisen pimeyden Maassa. Tämän uskotaan kuitenkin johtavan ennemmin henkiseen puhdistukseen ja värähtelytason nousuun kuin perinteiseen "lopun ajan tuomioon". ""- Anonyymi
Supertulivuoren purkaus tai suuri asteroidi-isku voisivat aiheuttaa pimeyden, mutta silloin pimeyttä kestäisi kauemmin kuin kolme vuorokautta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Supertulivuoren purkaus tai suuri asteroidi-isku voisivat aiheuttaa pimeyden, mutta silloin pimeyttä kestäisi kauemmin kuin kolme vuorokautta.
Miten olisi poikkeuksellinen, hyvin voimakas aurinkomyrsky = "megamyrsky"?
"Voimakas aurinkomyrsky voi kaataa sähköverkot ja pilkkoa internetin."
- "kolmen päivän pimeys" nykypäivän tulkintana: "globaali kolmen päivän sähkökatkos". :)
"Poikkeuksellisen voimakas aurinkomyrsky osuu Maahan 100 - 150 vuoden välein. Edellinen voimakas geomagneettinen myrsky koettiin 162 vuotta sitten."
–> https://yle.fi/a/3-12120070 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten olisi poikkeuksellinen, hyvin voimakas aurinkomyrsky = "megamyrsky"?
"Voimakas aurinkomyrsky voi kaataa sähköverkot ja pilkkoa internetin."
- "kolmen päivän pimeys" nykypäivän tulkintana: "globaali kolmen päivän sähkökatkos". :)
"Poikkeuksellisen voimakas aurinkomyrsky osuu Maahan 100 - 150 vuoden välein. Edellinen voimakas geomagneettinen myrsky koettiin 162 vuotta sitten."
–> https://yle.fi/a/3-12120070Ei, jos Carringtonin myrskyä tai vuoden 1921 myrskyä vastaava tapaus kaataisi sähköverkot pohjoisella pallonpuoliskolla, vaurioiden korjaaminen olisi pitempi prosessi kuin kolme päivää tai edes viikko.
- Anonyymi
On se vahvaa tuo uskovaisten usko, kun pitää tuiki tavalliset luonnonilmiöt koettaa väen vängällä laittaa jonkun profeetan tai isän piikkiin uskonnollisina tapahtumina.
Tulivuoria purkautuu joka päivä ja täällä ei ollut yhtäkään maalla kävelevää elollista olentoa ensimmäisen neljän miljardin vuodenn aikana niin mitä ihmeen merkitystä on että joku kertoo tulivuoren purkautuvan taikka savua tulevan jostakin muusta syystä?
Miten tuo liittyy uskontoonkaan? Samalla perusteella Pekka Pouta on suuri profeetta jos hän onnistuu ennustamaan juhannuksen sään levittäen kätensä.
Nyt on 2025 ja noiden höpinöiden aikakausi pitäisi olla jo ohi.- Anonyymi
- "Poikkeuksellisten luonnonilmiöiden tulkitseminen uskonnollisina merkkeinä on ollut yleistä lähes kaikissa kulttuureissa ja uskonnoissa läpi historian. Ihmiset ovat nähneet luonnonilmiöissä Jumalan, jumalien, henkien tai kosmisten voimien viestejä, varoituksia tai ennustuksia."
- "Uskonnolliset saattavat silti nähdä näissä ilmiöissä syvemmän, hengellisen merkityksen tai Jumalan viestin, -vaikka niiden tieteellinen mekanismi tunnetaan.
Luonnonilmiö voi olla "merkki" myös siksi, että se tapahtuu tietyllä hetkellä tai tietyssä kontekstissa, joka antaa sille merkityksen uskovan silmissä."
- "Poikkeukselliset luonnonilmiöt ovat kautta aikojen tarjonneet ihmisille inspiraatiota, pelkoa ja uskonnollista merkitystä, ja ne jatkavat merkityksensä säilyttämistä monien ihmisten henkisessä elämässä."
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1372415Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3461880- 401557
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311383Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281310Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104850Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53752