"Yksi lähtökohta suosituksen tekemiselle oli potilaiden kokema tyytymättömyys hoitoon ja hoitotuloksiin. Syyt ovat moninaiset ja vaihtelevat yksilöllisesti. Suositus tarjoaa kattavat ja strukturoidut ohjeet näiden tilanteiden ratkaisemiseksi,” Metso kertoo."
https://www.terveysportti.fi/terveysportti/uutismaailma.duodecimapi.uutisarkisto?p_arkisto=0&p_palsta=27&p_artikkeli=uux27816
Uusi suositus on täällä: https://www.kaypahoito.fi/hoi50133
Käyvän hoidon kilpirauhassuositusta päivitetty
12
543
Vastaukset
- Anonyymi
Ja viitearvot pysyy edelleen samana. Hohhoijaa.
- Anonyymi
Yritin saada kuudetta rokotetta jo viime keväänä, mutta sitä ei annettu silloin kuin lääkärin määräyksellä. Kysyin lääkäriltä, mutta lääkäri ei suostunut.
- Anonyymi
Anteeksi meni väärään ketjuun. Irvailkaa nyt kovasti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Anteeksi meni väärään ketjuun. Irvailkaa nyt kovasti.
Ei hätää, sitä sattuu.
- Anonyymi
Tk:ssa sanottiin että ei ole tarpeen ottaa koetta kilpirauhasarvojen selvittämiseksi vaikka aikaa oli aiemmasta testistä silloin kolme vuotta (nyt neljä).
Pari kertaa lääkettä (Thyrox) olen käyttänyt vajaatoimintaan ja suvussa on vajaatoimintaa. On resurssit alas ajettu suomalaisilta.
Kuinka vaikkapa ukrainalaisten hiv-kokeisiin oli varaa? Tämän maan tautitilastot nousivat pian sen kansanryhmän tulon jälkeen.- Anonyymi
Ei kilpirauhaskoetta tehdä määräajoin jokaiselle. Täytyy olla joku syy eli oireita kilpirauhasen vajaa- tai liikatoiminnasta tms.
Nykyään on säästettävä kaikessa, joten tarpeettomia tutkimuksia ei tehdä. Eri juttu ehkä sitten, jos itse maksat kaiken.
- Anonyymi
Toi "Anonyymi -ap" tekee paljon keskustekualoitteita.
- Anonyymi
Varmaan noin koko Suomi24:ssä vuoden mittaan, mutta tänään vasta kaksi, molemmat peräkanaa n. klo 4.45. Toinen niistä meni diabetespalstalle ja toinen on tämä ketju.
Tällä palstalla en muistaakseni ole koskaan aiemmin tehnyt aloitusta, tai ainakin siitä on kauan. - Anonyymi
Kaikki postaukset on ”anonyymi-ap,” ellei sulla ole tunnuksia tänne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki postaukset on ”anonyymi-ap,” ellei sulla ole tunnuksia tänne.
Niin tosiaan anonyymi-ap tekee ainakin miljoona aloitusta vuodessa ja hänellä on kaikesta päätellen runsaasti sairauksia ja poliittisia mielipiteitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin tosiaan anonyymi-ap tekee ainakin miljoona aloitusta vuodessa ja hänellä on kaikesta päätellen runsaasti sairauksia ja poliittisia mielipiteitä.
Vikkelä kaveri ja kapasiteettia löytyy!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854970- 962953
- 432846
- 1992402
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj292050- 1331969
- 1781570
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161501Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51379- 171315