Yritykset ovat olemassa vain ja ainoastaan tehdäkseen omistajilleen voittoa, ei tehdäkseen yhteiskunnasta parempaa paikkaa ihmisille.
On yrityksen etu, että palkkakulut pysyvät pienenä. Useimpien yrityksien mielipide on takuulla se, että minimipalkka = maksimipalkka.
Jos yritys vain jotenkin voisi, niin jättäisi aivan varmasti työvoiman pois kokonaan. Nekin palkkoihin menevät rahat kohdistuisivat silloin yrityksen voittoihin.
On yrityksen etu, että palkkakulut pysyvät pienenä. Useimpien yrityksien mielipide on takuulla se, että minimipalkka = maksimipalkka.
Jos yritys vain jotenkin voisi, niin jättäisi aivan varmasti työvoiman pois kokonaan. Nekin palkkoihin menevät rahat kohdistuisivat silloin yrityksen voittoihin.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Monet yritykset ovat jo automatisoineet tuotantoaan suurempien voittojen takaamiseksi säästyäkseen palkkakustannuksilta. Seurauksena on
työpaikkojen väheneminen.
Moni hyvin voiva yritys siirtää tuotantoa ulkomaille paremman tuloksen tavoittelussa.
Eivät kaikki yritykset ole tuotantolaitoksia.
No. Ensinnäkin pitää olla hyvä tuote tai palvelu.
Tätä pitää olla toteuttamassa suunnittelu ja kehitys ja toteutus.
Siis tarvitaan muitakin aivoja kuin yrittäjän ja omistajien.
Täytyy osata markkinoida, kohdata asiakkaat. Ollaanko tässä kohden kartalla ja hyvin.
Sitten.
Täytyy yrityksen ethoksessa lukea yhteiskunnallinen vastuu: tekijät, ympäristö ja muu yhteiskunta.
Monet lait määräävät ja velvoittavat.
Markkinat määräävät.
Voitto. Suomalaisten yritysten pääoman ohuudesta on kirjoitettu vuosikymmeniä.
Tietenkin se jää ohueksi, jos voitto heitetään heti ulos.
Puskurit? Eikö ymmärretä vieläkään.
Jatkuvuuden takaa hyvä talous jossain määrin.
Mikä kaataa rakennusalan yrityksiä. Puskurit?
Vai mahtuuko joukkoon rapumaisuus. Peräydytään heti kun voidaan, kun laman kestosta ei tiedetä.
Onko jo siirretty rahoja? Konkka. Mitähän kaikkea veroparatiiseista löytyy.
Ja silti otetaanko yhteiskunnan tukia?
Beng
Voittoa ja voittoa.
Ehkä eettinen huoli kohdistuu voiton käyttöön.
Rikastua saa.
Mutta olkoot itsenäisiä riskeineen ja voitontavoitteluineen!
Valtio on sitten asia erikseen.
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18104279Z
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Valtion firmojen pitäisi olla KOKO kansan hyödyksi,
voittoa VOI TUTTAA senverran että firmat pysyy pystyssä ja voivat työllistää ihan tavallisia suomalaisia, siis suomen kansaa,
on IDIOTISMIÄ myydä yleihyödyllisiä miljaardeja tuottavia valtion firmoja YKSITYISEEN OMISTUKSEEN
se on suorastaan RIKOS suomen kansalaisia kohtaan ja veronmaksajia kohtaan,
yksityisfirmojen miljoonatuotot hyödyntää VAIN sen firman omistajaa /omistajia, EI ole koko kansan hyödyllinen keksintö yksityistää yleishyödyllisiä moljaardeja tuottavia valtion omaisuutta,
YKSITYISTÄMINEN ON SUURI RIKOS kansaamme kohtaan
TULIKO KAIKILLE SELVÄKSI ?
Tottakai valtion yritystenkin tulee tuottaa voittoa, mitä enemmän sitä parempi.
Valtiolle se tuo rahaa.
Juu, mutta itse valtio ei ole yritys, eikä sitä pidä johtaa, kuin yritystä. Valtion tehtävä kun ei ole tuottaa voittoa, vaan tuottaa yhteiskunnallisia palveluja ja turvata kansan hyvinvointi ja turvallisuus.
Ei voittoa, mutta taata toiminnan jatkuvuus ja hyvä taso.
Valtio kilpailee työnantajana yritysten kanssa.
Yritykset toimivat asiakaslähtöisesti, voisiko julkinenkin.
Beng
Toki, mutta valtion voittoja tuottavat yritykset ovat eri asia, kuin esim. poliisimies tai tullimies. Poliisi ja tulli ovat toimintoja, joiden tarkoitus ei ole tuottaa voittoja, vaikka työpaikkana työtä tarjoavatkin.
Valtio ei ole yritys, mutta olisi ihan nurinkurista, etteikö valtion yrityksien
olisi tarkoituksenmukaista tuottaa voittoa.
Valtion yrityksien kyllä. Niiden pitää tuottaa voittoja valtiolle, että on lisää rahaa, jota käyttää. Kaikkea ei varmaankaan voi verotuksen kautta kerätä valtion kassaan. Valtio itse on kuitenkin eri asia, kuin ne valtion yritykset.
Kokoomus ilman muuta tuottaa voittoa osakkaana Fortum esimerkkinä, 1700 euroa per suomalainen tappiota. Siinä oikeisto kokoomus ' olemme talousosaaja puolue ja kansa uskoi vaaleissa myymme valtion omaisuutta jotta Turun juna kulkisi 15 minuuttia nopeammin julisti Purra, kyllä minua ja Orpoa sitten naurattaa olla kyydissä.
pe
Unohdit että Fortum toimii hyvinkin voitollisesti kaiken aikaa!
Fortum on tulouttanut valtiolle vuosittain ainakin viidentoista vuoden ajan luokkaa 500 milj. Euroa per vuosi.
Fortumin Uniper- sijoitukset sekä myös Venäjän sijoitukset, pienemmässä määrin toki, olivat huonoja ja tappiollisia sijoituksia mutta muutoin yhtiö tekee hyvää tulosta mm. joko kokonaan tai suuremmilta osin omistamillaan voimaloilla sekä Suomessa että Ruotsissa. Fortum tytäryhtiöineen omistaa suurimman osan Ruotsin vesivoimasta ja sillä tehdään tasaisesti tulosta.
Osakekauppa on kuin modernia orjien pitoa. Henkilö on kuin orjien omistaja. Muut tekevät työn ja itse pyörittelee papereita, joiden avulla rikastuu niiden muiden työnteolla.
No. Vähän jäi puolitiehen. Tietenkin valtion yritys saa menestyä. Niissäkin on osingonjakoa ja bonusten maksua. Sellaisia pullahiiriä. Kustannukset yrityksen.
Beng
Eri viranomaiset perivät maksuja, joilla katetaan kuluja.
Olisi jännä tietää, menevätkö maksut yhteiseen kukkaroon vai onko korvamerkittyä laskuttavan viranomaisen tuottoihin/ tuloihin.
ÄLÄ LÄSSYTÄ PASKAA;
yleihyödylliset tuottavat firmat hyödyntää KOKO kansaa ON KOKO kansan omaisutta,
ja voitot tulee ohjata niin että voitot hyödyntää KOKO kansaa kuten terv.palvelut, työtä kaikille,
palkaa kaikille tehdystä työstä,
EI JOHTAJILLE MILJOONA PALKKOJA vaan johtajistonpalkat suhteutettava koko kansan tuloihin,
TUOTTAVIEN FIRMOJEN YKSITYISTÄMINEN
ON
SUURI RIKOS kansamme kohtaan,,
Näin on . Ja nyt yritysystävällinen haluaa tehdä suomalaisesta työläisestä halpatyövoima orjan .
PS. Eikös pääministeri Rinne joutunut eroamaan kun puuttui työmarkkinaasioihin ??
Työehdot suitsii halpatyövoiman.
Terveellä pohjalla oleva yritys on työntekiälle etu.
Itseisafvokkuus kunniassa, omaan maaliin omaan tauluun saa (ed) ampua.
Tietenkin yritykset ovat itsekkäitä ja tavoittelevat maksimaalisia voittoja.
Montako vuotta/kuukautta/päivää/tuntia olet ollut töissä Fortumilla? Osakekauppa taas on täysin eri asia ja se on spekulointia toisten työnteolla.
Joku kirjapska halosesta
taas
""Millaiset Halosen ja Saksan pitkäaikaisen liittokanslerin Angela Merkelin välit todellisuudessa olivat? Ja ""
iltalehdessä mainos ei kerrota mitään tekijä yrittää ansaintaa
se on selvä että Merkel ja Kekkonen vihasivat Halosta
Niin sinäkin, huom. en minäkään tykkää persu presidentistä.
Opettelisit kirjoittamaan.
Jopa 200 Veikkauksen työntekijää menettää työnsä – Tampereen kasino ja 19 pelisalia suljetaan
sosdemkepujen paskammin suojatyöpaikka lahoaa
pian lahoaa mulkeropskasakakin alko
Kyllä sitä työvoimaan kuitenkin joidenkin mielestä tarvitaan lisää ja lisää ja lisää ja..
Veikkauksen pelien pelailut loppui monella pakkotunnistautumiseen.Viiden vuoden päästä tuskin on koko firmaa
Mikäköhän oli fortumin viime kvarttaalin tulos?
Beng
Näin on.
Yritystoiminnan täytyy olla kannattavaa, että sitä yleensä pystyy olemaan olemassa. Kai ihan selkeä asia jokaiselle. Näin siis kapitalistisessa yhteiskuntajärjestelmässä.
Jossain kommunistisessa systeemissä on myös olemassa yrityksiä, muttei niitten välttämättä tarvitse olla kannattavia. Sosialistisissa valtioissa valtio periaatteessa omistaa kuitenkin kaiken ja riittää, että valtio kannattaa itse itsensä.
Suomi ei ole kommunistinen valtio ja yritystoiminnan pitää kannattaa.
=DW=
14:59
H-44 Milloin Halla-ahon työllisyys politiikka alkaa näkymään ' suomi tarvitsee lisää tuottavaa työtä ohje Satoselle.. Milloin Rydman alkaa tukemaan rakennusalaa, eräs talousviisas totesi äsken Turun tunnin rata unohdettava ja alkaa elvyttää rakennusalaa, veron kevennys joka hyödyttää rikkaita maksaa valtiolle puoli miljardia, sillä rahalla olisi voitu elvyttää mutta ei.
Milloin Rydman on tutkinut Delawaren kupatut rahat?
jaaha täällähän on asian tuntia olet oikeassa delawaresta
se on usan bisnes
H-44 yrittää näyttää viksulta, syyttää Tarja Halosta mitä hän tekee tänä päivänä politiikassa, eihän kekkonenkaan enää vaikuta.
Kenen kavallukset painetaan villaisella Delaware-tapauksessa ?
Mikä on asian tuntia?
Entä asiantuntija?
Mikä on usa?
Entä USA?
Lisää yrityksiä menee konkurssiin ja tarvitaan muka silti lisää työvoimaa. Hörhöjä on hyvä vedättää.
Ei tarvita lisää, tarvitaan lisää talouden noustessa pitää olla valmiutta, jos ei ole ei talous nouse.
Yhteiskunta pitääkin alkaa sovittamaan vähenevään väkimäärään.
Fortum osaketta kohden oikaistu q3 on 0,18 e ja koko vuodelle odotetaan 1,4
ja osinkoa voisi odottaa euron kappaleelta pörssikurssi on noin 12 eli tuotto kahdeksisen prosenttia
Fortumin oltava nöyrä suomalaisia kohtaan, antaisi halvempaa sähköä 1700 eurolla tai oikeesti kokoomuksen vika. Pörssi ei muutenkaan nosta suomen taloutta
Ja vesi on mustaa kuin aikakin https://www.is.fi/mainos/lumise/art-2000009849867.html
Tämä on juurikin meidän yli seitsemänkymppisten kääkkien ongelma.
Jos kokee asian ongelmaksi, niin se on varmasti ongelma. Hyvä on kuitenkin tietää elämän tosiasiat, vaikka asia ei koskisikaan aina suoraan itseään.
Taloustiistain asiantuntijoita on mielenkiintoista kuunnella.
En ostaisi mitään heiltä.
Tylyä, sydämetöntä porukkaa.
Beng
Yritysten tehtävä on myös kilpailla keskenään.
Kuka tahansa, yksin tai yhdessä, voi perustaa yrityksen.
Terve markkinatalous on haaste meille kaikille.
Siitä luokkasota-ajattelusta on jo hyvä luopua.
Sanopa kuka yrittäjä perustaa yrityksen jos ei mukaan olla laskettu mahdollista voittoa . Sehän takaa sen että yrityksellä menee huonosti jos ei mitään voittoja ole näkyvissä .jokainen joka maukuu yrittäjien työstä, voisi ehkä itse kokeilla alkaa yrittäjäksi , ja jo alussa päättää että ei tässä nyt mitään voittoja tarvita , kunhan vaan on se yritys.
On aika ihmeellistä jorinaa tuo että ei edes tiedetä miten yrittäjien tilanne on todellisuudessa .
En tunne yhtäkään yrittäjää joka sanoisi että ei mitään voittoja tarvita , riittää kun itse yrittäjä on ilman palkkaa kunhan työläisille annetaan palkka .äjoten ilman yrittäjiä o,isi moni työ loppunut Suomessa . Kateellisuus olemattomista voitoista näyttää olevan päällimmäisenä .siis on yrityksiä ja ” yrityksiä”
Niin. Eikös Suomeen ole syntynyt pienyrityksiä tai sellaisia yhden miehen putiikkeja.
Niillä voi työllistää itsensä, jos sopivaa työpaikkaa ei löydy.
Tällaisilta isompi voi ostaa palveluita, kun tarvitsee. Monet kulut jäävät pikkuyrittäjän omille harteille kuten loma-ajan palkka ja -rahat. Tällöin tulee osata myydä palveluita tai tuotteita riittävän hyvään hintaan, jolloin mahdollistaa omat menonsa.
Tulovirta ei välttämättä ole tasainen ja yksittäisen yrittäjän on pyrittävä tekemään tulosta notkahdusten varalle.
Kulujakin tulee. Osaako hoitaa oman kirjanpitonsa? Osaako maksaa oikein veronsa? Osaako maksaa oikein välilliset kulunsa, eläkemaksunsa?
Toimitilat on järjestelykysymys.
Hankkiiko välttämättömät koneet ja laitteet ja auton ostamalla vai leasingillä?
Beng
Ammatinharjoittajana itsensä työllistäjänä pitää riippuu minkä muotoista tuotantoa harjoittaa olisi osattava pystyttävä tekemään kaikki itse. Perinteiset käsityöt ei juuri tarvii markkinointia, heti kun siirryt harjoittaa tuotantoa myyntiä varten muuttuu työnkuva.
Aloittaja unohti että on olemassa myös voittoa tuottamattomia ns. yleishyödyllisiä yrityksiä!