"Kaupungin duunareille kenkää, mä ja mun kaverit hoitaa hommat (hillot)".
Kovvoo hommoo tuo yhteisen hyvän oman piirin pussiin -hoitotyö.
Transpasi järkkää
11
1409
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä on niin ahne ja härski aikakausi, että näinkin läpinäkyvviä yrityksiä ilmenee.
- Anonyymi
Jokainen voi hommata koneita ja perustaa yrityksen. Yleensä nuo urakat kilpailutetaan ja halvimman tarjouksen tehnyt saa homman. Jos joku pärjää niin ei varmaan kannata olla kade.
Jokainen voi asettua ehdolle ja tulla valituksi vaikka valtuustoon.
Maailmassa on näitä päättäjiä ihan tarpeeksi ketkä ei uskalla sanoa suoraan edes omaa mielipidettä. Hyvä vähän ravistella rakenteita välillä. - Anonyymi
Mikäs juttu se tämä on?
- Anonyymi
Liike Nytin Tero Pasin esitys Haminan kaupunginhallituksen kokouksessa viime maanantaina jäi ilman kannatusta. Pasi esitti, että yhden prosenttiyksikön kunnallisveron korottamisen sijasta kaupunki lomauttaisi koko henkilöstönsä ensi vuonna kuukaudeksi.
Hänen mukaansa lomautuksen talousvaikutus olisi noin 3,5 miljoonaa euroa. Veronkorotuksen on laskettu vaikuttavan noin neljä miljoonaa.
– Veron korottaminen on huono toimenpide. Tavoite on saada Haminaan lisää asukkaita, ja nimenomaan sellaisia, joilla on hyvä veronmaksukyky. Meillä puhutaan paljon uusista hankkeista. Jos Googlen palvelinkeskuksen laajennus ja akkumateriaalitehdas toteutuvat, Haminassa on pian ihan eri tilanne. Lomautuksella pääsisi yhden vuoden yli, Pasi sanoo. Osa jutusta, kymen Sanomat lähteenä.
- Anonyymi
Saisihan neljällä millillä vaikka muutaman uuden kaupunkia kuvaavan sloganin kermalle tutulta konsulttitoimistolta. Kaksi sanaa saa alle sadalla tuhannella, joten miljoonalla saisi kokonaisen lauseen, vaikkapa että "Maailmanluokan hurmaamisen kohtaamassa kaupungissa saa kiertää ympyrää ja katsella tankoja".
- Anonyymi
Oikeastaan on sama mitä ja miten, kun raha kiertää joka tapauksessa aina samoihin taskuihin.
Pienenä lohtuna voisi pitää sitä, että ahneilla ei ole rauhan päivää ja ennen pitkää sama puupalttoo odottaa, kuin muitakin.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009981125.html - Anonyymi
Työt pitää tehdä, mutta mitä tekee rakennusvalvonta tai terveystarkastajat, jos kukaan ei rakenna eikä oikeita ravintoloitakaan ole? Toivottavasti se kuntaliitos tulee vaikka ei siinä mitään voita jos kaksi köyhää menee kimppaan.
- Anonyymi
samanlainen kun isäns
- Anonyymi
paljonko iskä joutu maksamaan kun sano luottamushenkilön laittomasti irti
- Anonyymi
Siksihän päättäjänä ollaan, että pidetään saunakerhon pojat lämpiminä ja makkarat kuumina. Keravallakin kaupungin kiho hommasi kaverilleen hyvän keissin, kun kouluun ostettiin voimistelukepeiksi alle kahden euron harjanvarsia. Yrittäjä oli keksinyt laittaa niihin tarrat, joka nosti hinnan pilviin ja niiden kepakoitten kantolaukut ne vasta kalliita olivatkin. Näitä yhteisten varojen käyttökohteita näkyy riittävän, kun piikki on auki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218456Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4227687Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-95285Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite824939Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294719Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2133105- 1252974
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os352856Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin732810Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps242476