"Kaupungin duunareille kenkää, mä ja mun kaverit hoitaa hommat (hillot)".
Kovvoo hommoo tuo yhteisen hyvän oman piirin pussiin -hoitotyö.
Transpasi järkkää
11
1430
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä on niin ahne ja härski aikakausi, että näinkin läpinäkyvviä yrityksiä ilmenee.
- Anonyymi
Jokainen voi hommata koneita ja perustaa yrityksen. Yleensä nuo urakat kilpailutetaan ja halvimman tarjouksen tehnyt saa homman. Jos joku pärjää niin ei varmaan kannata olla kade.
Jokainen voi asettua ehdolle ja tulla valituksi vaikka valtuustoon.
Maailmassa on näitä päättäjiä ihan tarpeeksi ketkä ei uskalla sanoa suoraan edes omaa mielipidettä. Hyvä vähän ravistella rakenteita välillä. - Anonyymi
Mikäs juttu se tämä on?
- Anonyymi
Liike Nytin Tero Pasin esitys Haminan kaupunginhallituksen kokouksessa viime maanantaina jäi ilman kannatusta. Pasi esitti, että yhden prosenttiyksikön kunnallisveron korottamisen sijasta kaupunki lomauttaisi koko henkilöstönsä ensi vuonna kuukaudeksi.
Hänen mukaansa lomautuksen talousvaikutus olisi noin 3,5 miljoonaa euroa. Veronkorotuksen on laskettu vaikuttavan noin neljä miljoonaa.
– Veron korottaminen on huono toimenpide. Tavoite on saada Haminaan lisää asukkaita, ja nimenomaan sellaisia, joilla on hyvä veronmaksukyky. Meillä puhutaan paljon uusista hankkeista. Jos Googlen palvelinkeskuksen laajennus ja akkumateriaalitehdas toteutuvat, Haminassa on pian ihan eri tilanne. Lomautuksella pääsisi yhden vuoden yli, Pasi sanoo. Osa jutusta, kymen Sanomat lähteenä.
- Anonyymi
Saisihan neljällä millillä vaikka muutaman uuden kaupunkia kuvaavan sloganin kermalle tutulta konsulttitoimistolta. Kaksi sanaa saa alle sadalla tuhannella, joten miljoonalla saisi kokonaisen lauseen, vaikkapa että "Maailmanluokan hurmaamisen kohtaamassa kaupungissa saa kiertää ympyrää ja katsella tankoja".
- Anonyymi
Oikeastaan on sama mitä ja miten, kun raha kiertää joka tapauksessa aina samoihin taskuihin.
Pienenä lohtuna voisi pitää sitä, että ahneilla ei ole rauhan päivää ja ennen pitkää sama puupalttoo odottaa, kuin muitakin.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009981125.html - Anonyymi
Työt pitää tehdä, mutta mitä tekee rakennusvalvonta tai terveystarkastajat, jos kukaan ei rakenna eikä oikeita ravintoloitakaan ole? Toivottavasti se kuntaliitos tulee vaikka ei siinä mitään voita jos kaksi köyhää menee kimppaan.
- Anonyymi
samanlainen kun isäns
- Anonyymi
paljonko iskä joutu maksamaan kun sano luottamushenkilön laittomasti irti
- Anonyymi
Siksihän päättäjänä ollaan, että pidetään saunakerhon pojat lämpiminä ja makkarat kuumina. Keravallakin kaupungin kiho hommasi kaverilleen hyvän keissin, kun kouluun ostettiin voimistelukepeiksi alle kahden euron harjanvarsia. Yrittäjä oli keksinyt laittaa niihin tarrat, joka nosti hinnan pilviin ja niiden kepakoitten kantolaukut ne vasta kalliita olivatkin. Näitä yhteisten varojen käyttökohteita näkyy riittävän, kun piikki on auki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1895108Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,254482Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993147Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2603060Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1552977- 522541
- 271939
- 561893
- 781831
- 221797