Lähtee hyvin käyntiin mutta muutaman kilometrin ajon jälkeen sammuu. Onko moottorissa sellaisia antureita jotka viallisina lämmetessään voivat katkaista sähkön polttoainepumpulta. Autossa on K-Jetronic.
Audi sammuilee
Audisti
41278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minun Audini 100E 2.2 vm-90 sammuili kerran samalla lailla. Vika oli silloin bensapumpun releessä joka on siellä sulakerasian sisällä. En nyt muista mikä niistä mutta siinä releessä oli ainaski 5 tai 6 "jalkaa". Kun löydät releen niin kokeileppas "jompata" eli ohittaa rele (johto niiten paksujen "jalkojen"väliin) Jos pysyy käynnissä niin ei auta kuin ostaa uusi rele. Oli aika kallis muistaakseni 550 mk.
Tarkista tulpan johdot, itelläni oli sama ongelma viime vuonna. Yks johto oli hiertynyt pinnasta vähän ja ilmeisesti löi läpi jolloin ohjaus boxi meni sekaisin.
Itse jonkin verran K-Jettiin perehtyneenä sanoisin että tuommoisen vian voisi aiheuttaa virranjakakjan pyörijä.. Maksaa muutaman kympin... Itselläni oli samoja oireita ainakanaan.. ja myös nuo tulppien johdet kandee kattoa.. Maililla voi kysellä lisää..
ittellä audi 100 2.0e -91 ke-jetronicilla.
oli samaa vikaa. sammuili risteyksiin.
syynä oli tyhjäkäynnin säätömoottrin takertaminen.
eli se mikä päästää ilmaa kaasuläpän
ohitse.puhdista silikonisprayllä ja liikuta
mäntää sormin edestakaisin ja puhalla ilmalla
kuivaksi. en ole varma onko k-jetronicissa
samanlainen rakenne.sielä voi olla vain
lisäilmaluisti joka toimii samalla periaatteella.
mutta sekin on mekaanisesti kuluva osa ja voi
jumittaa jos imuilma on likaista=huono ilmansuodin