Me vaadimma porotalouden lopettamista

Anonyymi-ap

Me pieni mutta sitäkin kovaäänisempi joukko suomalaisia perusavoja kannattavia ja huolestuneita kansalaisia vaadimme että porojen hoito pohjosessa on lopetettava kannattamattomana pisneksenä. tätä tulamme viemään eteenpäin myös jos saamma suomeen oikean presidentin ja kannatuksemme

vaikiaa on sietää näitä eun suojeluksessa olavia poromiehiä

uusi aika kooittaa vielä kun suomi on suomalaisten käytössä ei poromiesten laitumena. aamen.

19

702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paremminkin suuri, mutta hiljainen joukko.

    • Anonyymi

      Paremminkin kirjoitustaidoton luuseriporukka vinkuu poroista!

      • Anonyymi

        Onhan hyvä, että poromiehet ovat niin kouluttautuneita ja kirjoitustaitoisia. Ovat oikein kuuluisia korkeasta sivistyksestään!


    • Anonyymi

      Kyllä taas pomppasi
      Pitäisi samalla kyllä vaatia et tyhmät lähetetään Venäjälle

      • Anonyymi

        Ensin pitäisi jollakin viisaallla määritellä kuka on tyhmä.


    • Anonyymi

      Miksi poronhoitolakia ei uudisteta tälle vuosituhannelle?

    • Anonyymi

      No minkähän takia

    • Anonyymi

      Sitähän minä kysyin että miksi??

    • Anonyymi

      Niin minkä takia?

      • Anonyymi

        Ihan sen takia , että poromafia on ulottanut lonkeronsa jokapuolelle ja saa estettyä kaikki hankkeet jotka vaikeuttaisivat yhteiskunnan rahan pumppaamista poro”bisnekseen”. Touhun ympärillä pyörii valtavat määrät helppoa rahaa ja muita etuja.


    • Anonyymi

      Esim?

    • Anonyymi

      Poronhoito on Koillismaalla harrastus. Sitä harrastetaan muka vuosisataista nautintaoikeutta käyttäen. Poromiehillä, eikä naisillakaan, joiksi heitä ei voi kyllä sanoa, kun pitäis katsoa haaroperiin, ettei siellä kulukuset kuitenkin kaiketenkin roiku, varren molemmin puolin, ole tuon taivaallista moraalia rehelliseen elämään verrattuna. Heti, kun silimä välttää, ammutaan varpushavukasta ja helmipöllöstä lähtien kaikki petolinnut ja tapetaan ahmat, sudet, ilvekset, kotikissat, karhut ja kaikki koirat, jotka tavataan metsässä poron perässä. On niistä esimerkkejä, poroisäntiä myöten. Ahmantapossa meni kelekat ja vermeet ja nykysi mies nauraa selekäkeikkanauruja tukka pörhöllään, kun on saanut porotukien avulla uudet vehkeet, entisten valtiolle menneiden tilalle. Sylettää, prkl...

      • Anonyymi

        Mukavahan tuota on poronhoitoa harrastaa, rahaa tulee tekemättä mitään! Mukava seurata näitä netin ammattivalittajia.


    • Anonyymi

      Kunhan nyt pitäisivät elukkansa pois maantieltä. Eihän mitkään muutkaan jonkun ihmisen "omistamat" elukat saa pyöriä aiheuttamassa vaaratilanteita koko ajan.

      • Anonyymi

        Paljonhan tuolla tiellä ajelee tolloja kuskeja, jotka ajavat eläinten päälle. Näiltä tumpeloilta pitäisi ottaa kortti pois. Jos näkökyky ei riitä poron näkemiseen, niin potkukelkka on oikea kulkuväline.


    • Anonyymi

      Joo,varovainen pitää olla.

    • Anonyymi

      Sinut pitäis lopettas ei mitään hyötyä yhteiskunnalle

    • Anonyymi

      Tarkkana tienpäällä kaikki.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      248
      6217
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      155
      6018
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      252
      5098
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      52
      4600
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4390
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4239
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4167
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      37
      3704
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2622
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      58
      2079
    Aihe