Autorempasta kysymys. Kytkin remontti teetetty pikku pösöön alle vuosi sitten. Nyt kytkin luisti isoilla kierroksilla ja samaan pajaan uudelleen diagnoosi että öljyä päässyt vuotamaan tiivisteen läpi, ja ilmeisesti uusi remontti tiedossa.
Mitään ei kuulema edellisessä remontissa mennyt pieleen, ja epäilivät että tiivisteessä vika. Tätä palauttamassa, mutta epäselvää katsovatko vialliseksi, tai mitä korvasivat jos korvaisivat.
Että kuinkas vastuut tällaisessa vai meneekö kaikki omaan piikkiin?
Mitä jos tiivistekauppias katsoo ettei tiivisteessä ole ollut vikaa?
Olisko kuitenkin mahdollista että jotain mennyt NS.pieleen aiemmassa rempassa?
Tai mikä pajan vastuu työstä ja käyttämiensä varaosien toimivuudesta
Kytkin remontti kysymys
8
332
Vastaukset
- Anonyymi
Ei pitäisi öljyjen päästä kytkimeen oikein millään konstilla JOS ei tahallan tunaroitu ja taivutettu kytkinkselia pilalle.
Luiston syyksi piekmminkin epäilisin väärin säädettyä kytkinpolkimen vapaaliikettä. Korjaus eli vapaaliikkeen säätö vie korkeintaa puoli tuntia. Näin kauan siksi, että akun joutuu irrottamaan jotta pääsee irrotusvaijerin säätöruuveihin käsiksi.
Itseltä pikku-Pösöstä säädellyt tarpeen tullen vasta 30 vuotta. - Anonyymi
Akselitiivistettä ei ole vaihdettu tai uusi tiiviste on rikkoutunut asennuksessa.
- Anonyymi
Ei kytkintä vaihdettaessa irroiteta vauhtipyörää, ellei kampiakselin tiiviste sen takana ole vuotanut. Jos se ei ole edellisen remontin aikana vuotanut, ei sitä vaihdeta varmuuden vuoksi.
- Anonyymi
Jos ei merkkiliike, niin AUNE-ehdot ja AUNE-ehtojen mukaan ei takuuta enää.
Kytkinrempassa (etuveto) on kaksi tiivistettä, jotka voi vuotaa remontin takia ja ne on vetoakselien tiivisteet, jos vetoakselit irrotetaan kokonaan.
Jossain autoissa vetoaskelin sisäkupit jää paikoilleen, jolloin ei myöskään tiivisteet pysty vaurioitumaan.
Jos kytkinakselin tai kampiakselin tiiviste alkaa vuotamaan kun rempasta on vuosi, niin se ei ole korjaamon, vana auton vika. - Anonyymi
Pösöä ei kannata omistaa, surkea ranskalainen rottelo.
- Anonyymi
Tyhmähän sinä olet.
- Anonyymi
Kannattaa pysyä erossa ranskalaisista.
Parhaat 🍟 saahesestä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1094282- 1493673
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah883435Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392829- 1291730
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta371558Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141201Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191184Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221144Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421140