Autorempasta kysymys. Kytkin remontti teetetty pikku pösöön alle vuosi sitten. Nyt kytkin luisti isoilla kierroksilla ja samaan pajaan uudelleen diagnoosi että öljyä päässyt vuotamaan tiivisteen läpi, ja ilmeisesti uusi remontti tiedossa.
Mitään ei kuulema edellisessä remontissa mennyt pieleen, ja epäilivät että tiivisteessä vika. Tätä palauttamassa, mutta epäselvää katsovatko vialliseksi, tai mitä korvasivat jos korvaisivat.
Että kuinkas vastuut tällaisessa vai meneekö kaikki omaan piikkiin?
Mitä jos tiivistekauppias katsoo ettei tiivisteessä ole ollut vikaa?
Olisko kuitenkin mahdollista että jotain mennyt NS.pieleen aiemmassa rempassa?
Tai mikä pajan vastuu työstä ja käyttämiensä varaosien toimivuudesta
Kytkin remontti kysymys
8
369
Vastaukset
- Anonyymi
Ei pitäisi öljyjen päästä kytkimeen oikein millään konstilla JOS ei tahallan tunaroitu ja taivutettu kytkinkselia pilalle.
Luiston syyksi piekmminkin epäilisin väärin säädettyä kytkinpolkimen vapaaliikettä. Korjaus eli vapaaliikkeen säätö vie korkeintaa puoli tuntia. Näin kauan siksi, että akun joutuu irrottamaan jotta pääsee irrotusvaijerin säätöruuveihin käsiksi.
Itseltä pikku-Pösöstä säädellyt tarpeen tullen vasta 30 vuotta. - Anonyymi
Akselitiivistettä ei ole vaihdettu tai uusi tiiviste on rikkoutunut asennuksessa.
- Anonyymi
Ei kytkintä vaihdettaessa irroiteta vauhtipyörää, ellei kampiakselin tiiviste sen takana ole vuotanut. Jos se ei ole edellisen remontin aikana vuotanut, ei sitä vaihdeta varmuuden vuoksi.
- Anonyymi
Jos ei merkkiliike, niin AUNE-ehdot ja AUNE-ehtojen mukaan ei takuuta enää.
Kytkinrempassa (etuveto) on kaksi tiivistettä, jotka voi vuotaa remontin takia ja ne on vetoakselien tiivisteet, jos vetoakselit irrotetaan kokonaan.
Jossain autoissa vetoaskelin sisäkupit jää paikoilleen, jolloin ei myöskään tiivisteet pysty vaurioitumaan.
Jos kytkinakselin tai kampiakselin tiiviste alkaa vuotamaan kun rempasta on vuosi, niin se ei ole korjaamon, vana auton vika. - Anonyymi
Pösöä ei kannata omistaa, surkea ranskalainen rottelo.
- Anonyymi
Tyhmähän sinä olet.
- Anonyymi
Kannattaa pysyä erossa ranskalaisista.
Parhaat 🍟 saahesestä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 914083
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2081593- 761420
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401110Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051050Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3291046- 49999
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en136949Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os86929- 98909