kalluppi: varastelu

Oon tässä miettiny, että kun monet nuoret varastavat nykyään kaupoista kaikenlaista nii

1 -moniko jää kiinni/
2 -riippuvaiseksi varastamiseen/
3 -paljonko yleensä varastaa/
4 -mitä yleensä/
5 -mistä?

Onko sulla joku kaveri joka varastaa.. tai varastatko ite?
4313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tuskin kukaan nuori varastaa mitään järkevää. purkkaa, karkkia, meikkejä. ei siis mitään hyödyllistä, mitä ilman et voi elää. eli rahapulasta ei ole kyse.
kyse on muiden hyväksynnästä. luulet muiden pitävän sinua hyvänä tyyppinä, jos vastustat yhetiskuntaa. se on niin muotia nykyään.

Äänestä

en oikein ymmärrä miten pitää vastata kyssiisi mut kummiski

1-moniko jää kiinni?
olen jäänyt kiinni tai no yhen pienin kaupan myyjät tietävät että näpisatän aina jotain joten he tarkkailevat minua mutta eivät ole sanoneety mulle mitää

2-riippuvaiseksi varastamisee?
no tulin kyllä ekasta varastamisesta jäin riippuvaiseksi

3-paljonko yleensä varastaa?
No varastan aika vähän

4-mitä yleensä?
No karkkia,kyniä,meikkiä,kumeja ja muuta pientä tavaraa

5-mistä?
Kaupasta

Äänestä

1 - joskus melkein jäännyt kiinni
2 - tottakai
3 - en paljoa kerrassaan
4 - autoja ja tunetusosia
5 - autokaupoista ja katujen varsilta, kilpailuista jne.

Äänestä

1 -moniko jää kiinni, kamuni ei ole jäänyt kiinni toistaiseksi.
2 -riippuvaiseksi varastamiseen, no varmaan on jäänyt joka kaupasta pitää ees joku pikkunen tikkari pöllii.
3 -paljonko yleensä varastaa, yhesti varasti keikkejä--> puuteri n.12€, ripasri n.12€.. ja sit viel karkkii
4 -mitä yleensä, karkkia ja meikkejä, krääsää
5 -mistä, kaupasta! No, tiimarista, marketeista (esim k-kauppa) öö, kaikki tälläset kalliit kaupat missä myydään, koristetyynyistä kynttilänjalkoihin..

en vaan oikeen älyy mitä tällä kyselyllä oli järkee..??!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tämmönenmurkkuvaa kirjoitti:

Oon tässä miettiny, että kun monet nuoret varastavat nykyään kaupoista kaikenlaista nii

1 -moniko jää kiinni/
2 -riippuvaiseksi varastamiseen/
3 -paljonko yleensä varastaa/
4 -mitä yleensä/
5 -mistä?

Onko sulla joku kaveri joka varastaa.. tai varastatko ite?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu