Rattikäry kävi

Mitä mahtaa ensikertalaiselle tulla ajokieltoa. Puhalsin 0,7 promillea. Tapahtuma-aika aamuyö viikonloppu. Ei juuri muuta liikennettä. Sain kortin jo 17v ikäisenä kaksi vuotta sitten. Nyt olen 19v nuori mies. Voiko tulla vaan varoitus? No ainakin 2 viikkoa on ollut kortti jo poliisin hallussa.
10734
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Siitä tulee ajokieltoa 1-3kk. Aika ankara rangaistus, kun jossain maissa raja 0,8 promillea. Selität poliisille tarvitsevasi autoa työmatkoihin yms. Selitä, ettei julkinen kulje. Nämä menevät läpi ja ajokieltoa tulee yhteensä vain 1kk,😊👍

Äänestä

Toivottavasti vankeutta pari kk

Äänestä

Voi pelle. Et kuule saa mistään rattikärystä vankeutta pökö, pökö

Äänestä
  • Rattikäryistä on aika moni käynyt istumassa, esim. Eino Grön muistaakseni Suomenlinnassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Rattikäryistä on aika moni käynyt istumassa, esim. Eino Grön muistaakseni Suomenlinnassa.

    Huhhelihuu🤡

    Äänestä

Huh! Onneksi tuli vain 1 kk ajokieltoa, kun tarvitsen autoa. Saan kortin jo vajaan kahden viikon kuluttua takaisin. Kerrankin oikeus ja kohtuus voitti😊👏

Äänestä
  • Juoppo

    Äänestä

Juu ei siitä mitään saa .
Taannoin joku pakeni vielä poliisia ja muistaakseni sai pitää työnsä #kunnassa

Äänestä
  • Tottakai saa pitää työnsä. Ei se nyt työnantajan tietoon tule. Työnantaja saa vaan siinä tapauksessa tietää, jos joutuu toimittamaan rikosrekisteriotteen. Se pitää itse aina toimittaa, kukaan ei saa tietoja kenestäkään muuten. Kukaan muu ei saa tietoja muuta kuin henkilö itse, josta halutaan tietoja. On paljon ammatteja, joissa ei koskaan pyydetä rikosrekisteriotetta vakituisessakaan työsuhteessa. Hoitajat (paitsi lapset ja nuoret), lääkäri, korkeasti koulutetut it-asiantuntijat jne. Itse olen erittäin kovapalkkaisessa asiantuntijat työssä. Linnatuomuoita on. Myös ehdottomia. Tosin ei enää kolmeen vuoteen.

    Äänestä

Aika kalliiksi tulisi yhteiskunnalle, jos jokainen tuomion saanut menettäisi työnsä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitä mahtaa ensikertalaiselle tulla ajokieltoa. Puhalsin 0,7 promillea. Tapahtuma-aika aamuyö viikonloppu. Ei juuri muuta liikennettä. Sain kortin jo 17v ikäisenä kaksi vuotta sitten. Nyt olen 19v nuori mies. Voiko tulla vaan varoitus? No ainakin 2 viikkoa on ollut kortti jo poliisin hallussa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu