Satuin eilen katsomaan suomenkielistä ohjelmaa ja siinä oli puheena myös Suomen passin hakeminen. Tuli ilmi että Ruotsissa ei voi enää jättää passihakemusta kuin Tukholmassa.
Katsoin nyt netiltä niin Suomen passin hinta on jo 275€ Ruotsissa asuvalle Suomen kansalaiselle, miksi Suomen kansalaiselle Ruotsissa kaikki tehdään tavattoman vaikeaksi ja kalliiksi.? Ei ne matkat Tukholmaankaan mitään ilmaisia ole. Eikä matkat Suomeenkaan jos siellä pitää passin uusimisen takia asua esim. hotellissa yli viikon verran.
Miksi Suomi ikäänkuin pakottaa Ruotsissa asuvan Suomen kansalaisen hakemaan Ruotsin kansalaisuutta?
Täytyykö hakea Ruotsin kansalaisuutta?
8
497
Vastaukset
- Anonyymi
Hae kansainvälistä henkilöllisyyskorttia.
Maksaa 100 kruunua.- Anonyymi
Ihan totta henkilökrtilla voi matkustaa Euroopan maissa , ja tulee halvemmaksi tosin vaan 5 vuotta voimassa sitten on uusittava.
- Anonyymi
???? Siis suomenkansalainen joka asuu Ruotsissa, mistä ihmeestä hän hakee kansainvälistä henkilökorttia joka maksaa 100 kr.
- Anonyymi
Liian monimutkaista hakea suomen passia, mulla jo toistakymmentä vuotta ruotsin passi , se riittää !
Gubbe 74 - Anonyymi
Voiko Ruotsissa äänestää Suomen presidentinvaaleissa muualla kuin Tukholmassa ?
Per-kel- Anonyymi
Äänestyslapukkeet tulivat postissa viimeviikolla. Näyttää olevan 27 äänestyspaikkaa Tukholman lisäksi. Äänestyksen voi myös tehdä kirjeitse, mutta silloin täytyy tilata kirjeäänestysasiakirjat ulkomailla olevaan osoitteeseesi oikeusministeriön tilauspalvelusta. Tilaus tulee tehdä kirjallisesti ministeriön vahvistamalla lomakkeella. Lomakkeen voit tilata www.vaalit.fi/kirjeaanestys osoitteesta. Paras tilata jo nyt ajoissa kun 1 äänestys ulkomailla on jo 17-23.1 2024 ajalla
Ensimmäisen vaalin kirjeäänen on oltava perillä äänestäjän oman koti- tai väestökirjanpitokunnan keskusvaalilautakunnalla viimeistään perjantaina 26.1.2024 ennen kello 19. Mahdollisen toisen vaalin kirjeäänen on oltava perillä viimeistään perjantaina 9.2.2024 ennen kello 19.
- Anonyymi
Elämässä ei voi (eikä tarvitse) saada kaikkea. Sinulla on kaksi hyvää mahdollisuutta:
1. Asu ja elä Ruotsissa niinkuin parhaimmaksi näet. Voit hakea Ruotsin kansalaisuutta ja sen saatuasi käyttää Ruotsin passia. Suomen kansalaisuutesi säilyy silti ikäänkuin piirongin laatikossa. Ilman suomalaisia henkilöasiakirjoja et ehkä voi äänestää Suomen vaaleissa, mutta voithan äänestää Ruotsin vaaleissa. Voit myös luopua Suomen kansalaisuudestasi, jolloin ei enää tarvitse harmitella passin uusimisen kustannuksia ja vastaavia ongelmia.
2. Muuta Suomeen, jolloin passin uusiminen ja muiden viranomaisasioiden hoitaminen on sekä helpompaa että halvempaa.
Suomalaiset eivät ole halukkaita kustantamaan Ruotsissa oleville Suomen kansalaisille erityisen hyviä palveluita verrattuna siihen, miten asiat ovat vaikkapa Saksassa, Yhdysvalloissa, Norjassa tai Espanjassa asuvilla suomalaisilla. Suomalaisten verorahoistahan ne suurlähetystöjen ja konsulaattien menot katetaan. Ei se Suomen passin uusiminen ole noissa muissakaan mainituissa maissa yhtään helpompaa eikä halvempaa kuin ruotsinsuomalaisilla, mutta eivät siellä asuvat suomalaiset asiasta valita. Ruotsista on sitä paitsi lyhempi ja halvempi matka tulla Suomeen asioitaan hoitamaan kuin vaikka Espanjasta. Jos asuu ulkomailla, siinä on aina etunsa ja haittansa. Aikoinaan Ruotsissa asui paljon enemmän suomalaisia ja heistä monilla oli paljon tiiviimmät suhteet Suomeen. Nykyään ruotsinsuomalaiset ovat ihan samanlaisia ulkosuomalaisia kuin viron-, ranskan-, saksan-, espanjan-, norjan-, kreikan- ja latviansuomalaiset. Tasa-arvojuttu tämäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937578
- 403632
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021856- 241090
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32953Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27921Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53807Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31732Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60729Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v26662