Kaipaisin vinkkejä "luonnonsatamista" tai mukavista paikoista Turun saaristossa, jotka ovat saavutettavissa pienellä pulpettiveneellä ja joissa olisi mahdollisuus teltta pystyttää. Kiitoksia vastanneille.....
Luonnonsatamia Turun saaristossa?
10
15827
Vastaukset
- bobi
Voisit kertoa vähän tarkemmin, Turun saaristo on pirun iso alue ! Toisaalta pulpettiveneellä
voi rantautua melkein mihin tahansa.
Yksi mukava paikka on Iso-Kuusinen Rymättylän lounaiskupeessa. Sieltä löytyy pitkä hiekkaranta
ja hyviä teltanpystytyspaikkoja.- zeiaar
Just näitä, keleistähän se on kiinni, mihin pääsee ja varsinkin pois, mut rauhallisia paikkoja (lapsiperheelle). Ja kiitoksia jo tosta. Muita????
- vakituristi
zeiaar kirjoitti:
Just näitä, keleistähän se on kiinni, mihin pääsee ja varsinkin pois, mut rauhallisia paikkoja (lapsiperheelle). Ja kiitoksia jo tosta. Muita????
Pulpettiveneelläkin pääsee Utöhön, jos keli on hyvä ja kippari tietää mitä tekee. Vierassatama on ilmainen.
Taatusti lapsiperheelle sopiva, rauhallinen saari. Majakkaan kiipeäminen on elämys, ja lapset tykkäsivät lampaista, joita voi vapaasti syöttää ruoholla tai leivällä. Museo on auki aarteineen, opaskin löytyy.
Kylässä kauppa, posti, vessat ja ilmainen nettiyhteys. Suomen kielellä pärjää hyvin.
Vähän kaukanahan se on. Ainoa vika. - kartalta
zeiaar kirjoitti:
Just näitä, keleistähän se on kiinni, mihin pääsee ja varsinkin pois, mut rauhallisia paikkoja (lapsiperheelle). Ja kiitoksia jo tosta. Muita????
Pulpettiveneellähän pääsee rantaan melkein missä vaan (jos ei veneessä ole kaikua niin käy ostamassa joku reilun satasen kalakaiku, uskaltaa sitten ajaa tuntemattomillekin rannoille). Onneksi saaristosta löytyy vielä lukemattomia pikkusaaria, joita mökkiläiset eivät ole virityksillään pilanneet. Siinä Rymättylän saaristossakin on vaikka mitä. Paremmalla kelillä voi ajaa Korppoon eteläpuolelle, missä saariryhmät tarjoavat hienoja suojaisia koukeroita joista jokainen veneilijä löytää omansa ettei tarvitse naapuripaatin kakaroita koko ajan katsoa.
Ei kun merikortista kivan muotoisia saaria katsomaan, Karttapaikasta (kansalaisen.karttapaikka.fi) voi vielä selailla seutua niin näkee merikarttaa paremmin onko täynnä mökkejä vai ei. - zeiaar
kartalta kirjoitti:
Pulpettiveneellähän pääsee rantaan melkein missä vaan (jos ei veneessä ole kaikua niin käy ostamassa joku reilun satasen kalakaiku, uskaltaa sitten ajaa tuntemattomillekin rannoille). Onneksi saaristosta löytyy vielä lukemattomia pikkusaaria, joita mökkiläiset eivät ole virityksillään pilanneet. Siinä Rymättylän saaristossakin on vaikka mitä. Paremmalla kelillä voi ajaa Korppoon eteläpuolelle, missä saariryhmät tarjoavat hienoja suojaisia koukeroita joista jokainen veneilijä löytää omansa ettei tarvitse naapuripaatin kakaroita koko ajan katsoa.
Ei kun merikortista kivan muotoisia saaria katsomaan, Karttapaikasta (kansalaisen.karttapaikka.fi) voi vielä selailla seutua niin näkee merikarttaa paremmin onko täynnä mökkejä vai ei....vinkeistä, varsinkin toi karttapalvelu oli uusi tuttavuus ja hyvä sellainen. Utö:ssä on tullut käytyä perheen kanssa yhteysaluksella ja on hieno paikka, on tullut koluttua loputkin saaresta valtion kustannuksella ;)
Kiitoksia kaikille, eikun karttoja tutkimaan. Lisääkin vinkkejä saa laittaa ja jos ei halua huudella hienoja paikkoja kaiken kansan kuullen, niin voi laittaa sähköpostiin tipsejä.
- telttailuun oiva
Högland siinä Gullkronan laidalla on oikein hieno paikka, ja mitä parhain telttailuun. Saaressa on hieno nurmikenttä, johon on loistava laittaa teltta. Siellä on usein myös melojia, jotka asustavat yöt teltoissa. Saarihan on Saaristomeren korkein saari ja sieltä on todella upeat näkymät. Lisäksi saarella oli ainakin vielä viime kesänä lampaita, luontopolu kiertää saaren ,ja näkötornista näkee vielä lisää. Näkymät tornista ovat henkeä salpaavan hienot. Varmasti yksi saaristomeren hienoimpia saaria.
Saaressa on lisäsi jäänteitä saarella asuneiden ihmisten asumisesta.
Kiva paikka ja lämmölä voi suositella paikkaa.
Gullkrona on tietysti aika avoin eli aallokko voi olla korkeaa, mutta kyllä niitä tyyniä päiviä löytyy.- Heikki
Millainen satama Höglandissa on?
- jeppe
Heikki kirjoitti:
Millainen satama Höglandissa on?
Luoteeseen päin avautuva lahdenpohjukka, reunoilla kalliot (= hyviä ankkurointipaikkoja) ja pohjukan
perällä hiekkaranta. Isommalla veneellä lähestyttäessä pitää varoa lahden suulla olevia kareja.
Mitään laitureita ei siellä ole, mutta tulentekopaikka ja kansallispuiston opastustauluja
löytyy. Luontopolkukin taitaa olla ja tietenkin mahtavat näköalat huipun näkötornista !
- Anonyymi
Seuraan👍
- Anonyymi
Oliko tämä erityisen tärkeä saada ylös 16 vuoden jälkeen.
On ehkä tapahtunut joitakin muutoksia koskien rantojen käyttöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3047232Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r685092Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1014534Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli174352Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos814043Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s483875Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1533777Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan723671Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293576SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha763390