Onko sävellyksillä miten iso rooli ?Entä sovituksilla? Soitto? laulu? Sanat?
Kaipa hector osaa kaiken hyvin eli kappaleissa hän ei käytä koskaan liian epäharmoonista soundia ainakaan joka on hänen yksi suurimpia vahvuuksia. Hänen musaa on siis nautittava kuunnella johtuen siitä harmoniasta mikä etenkin hänen 70-luvun levyissä kuuluu parhaiten.
Entä ketkä soittajat hectorin eri kokoonpanoissa tehneet suurimmat vaikutukset? Mä en osaa muuten tähän sannoo mitään.
Oliko teistä ihan luontevaa että hector (kuten monet muut) haistoi hyvin eri vuosikymmenten tyylisuunnan eli 70-luvulla hänen musa oli ns hyvin 70-luvun tyylistä ja 80-luvulla hänen musa oli hyvin 80-luvun tyylistä new wave&pop orientoitunutta&art pop tyylist?
Miten hyvänä laulajan pidätte hectoria? En mä usko että hän teknisesti suomen paras laulaja, mutta ainakin hän on yksi parhaista laulamaan tekstiä. Eli tulkkina mahtavan hyvä.
Mitä mieltä olette hänen sanoituksista? Onko joskus hänen sanoituksissa jopa tiettyä naiiviutta kuten viittaan esim kappaleeseen sarjakuvarock eli eikös hän kovastikin kritisoi siinä kapitalismia mut kai hectorin pitäs tietää se, että kapitalismista on ollu paljon myös iloa. Mä oon sitä mieltä että kapitalismin ja sosialismin yhdistely on paras tapa jota suomessa käytetty tuollaista systeemiä. 100% sosialismi taikka 100% kapitalismi ei toimi.
Hectoria on pidetty tosikkona tekstien perusteella, mut eikös hänen aika monissa kappaleissa ole melko hauskaa huumoria? Esim kappaleessa olen hautausmaa on minusta aika hauskaa huumoria eli ns mustaa huumoria.
Merkitseekö hectorin musassa mikä asia teille eniten
Anonyymi-ap
6
243
Vastaukset
- Anonyymi
Jaksa Hectorin musaa analysoida, yksi parhaista ja ainakin koskettaa näin stadilaisena myös itseäni, tämä kaupunki oli ainakin joskus ihan omanlaisensa.
- Anonyymi
Mulle ne on sanat - ja myös suomennokset muiden ulkomaisten artistien biiseistä.
Toisaalta kuuntelen aika paljon ranskan- tai italialankielistä musiikkia juuri sen takia että en ymmärrä niiden lyriikoista paljoakaan :) - Anonyymi
Valtava pompöösiys.
- Anonyymi
Kilpailee tässä ihan A. V. Yrjölän kansaa samassa sarjassa jopa.
- Anonyymi
Molemmilla pari ihan hyvää biisiä silti, joita ei voi kuunnella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1379230Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735324Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras273659- 472543
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan72081- 691865
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1321850Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2291651Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1391424- 371221