Irtomoottoreista kyse. Miksi linkin hitusen suurempi iskutilavuuksinen diesel on liki tuplaten heikompi vääntämään vs bensa moottoriin mitaten. Onko tosiaan näin?
https://www.hintakaari.fi/irtomoottori-diesel-loncin-441cc-6-8kw-kestava-ja-laadukas-diesel-moottori/p/6438168084008/
Vain 15,5nm ja bensa 28nm! Mini kaivinkoneeseen diesel moottori mutta että liki puolet heikompivääntö pilasi moottorivaihto haaveet. Kaivuria käytän vain vähän yli tyhjäkäynnin bensana https://masino.fi/100165-polttomoottori-xr2100.html
Eli tuo xt2100 kone on ja dieselin vaihdan tilalle mutta miten ihmeessä dieselit onkin voimattomampia. Kierroksia en viitsi koneessa ulvottaa turhanpäiväisesti kun jaksaa hyvin hieman yli tyhjäkäynnin nytkin kaivaa ja nostella isoja kiviä maasta ylös. Ei ikinä ole tarvinnut täysiä kierroksia. Pitääkö nyt hankkia joku litrainen dirsel vaikka ei niitä taida edes olla irtomoottorina alta tonnin?
Dieselissä heikompi vääntö?
Anonyymi-ap
2
528
Vastaukset 2
- Anonyymi
Siis ostamassa omaa konetta ja diesel on moottori kun ne kuluttaa vähemmän. Jonkin verran bensa koneella vuokra kaivanut. Tykkään dieseli koneista siksi.
- Anonyymi
Ja aloittaja jatkaa kun selain tietoja niin siinä käyttömässäni vuokra koneessa olikin 270cm 9hv moottori eikä B&S edes. Erittäin hyvin se jaksoi kaivaa ja kiviä siirrellä ja varmasti heikompi vääntöinen diesel riittää. Onhan nouta backhoeta 6hv moottoreillakin nähty ja hyvin toimii joten nyt kaivurikaupoille ja myyntiin tulee uusi käyttämätön bensa kone sillä diesel sen olla pitää.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092368Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???331297- 106983
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha634952- 71942
- 48865
- 88818
- 70686
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31676