Dieselissä heikompi vääntö?

Anonyymi-ap

Irtomoottoreista kyse. Miksi linkin hitusen suurempi iskutilavuuksinen diesel on liki tuplaten heikompi vääntämään vs bensa moottoriin mitaten. Onko tosiaan näin?
https://www.hintakaari.fi/irtomoottori-diesel-loncin-441cc-6-8kw-kestava-ja-laadukas-diesel-moottori/p/6438168084008/
Vain 15,5nm ja bensa 28nm! Mini kaivinkoneeseen diesel moottori mutta että liki puolet heikompivääntö pilasi moottorivaihto haaveet. Kaivuria käytän vain vähän yli tyhjäkäynnin bensana https://masino.fi/100165-polttomoottori-xr2100.html
Eli tuo xt2100 kone on ja dieselin vaihdan tilalle mutta miten ihmeessä dieselit onkin voimattomampia. Kierroksia en viitsi koneessa ulvottaa turhanpäiväisesti kun jaksaa hyvin hieman yli tyhjäkäynnin nytkin kaivaa ja nostella isoja kiviä maasta ylös. Ei ikinä ole tarvinnut täysiä kierroksia. Pitääkö nyt hankkia joku litrainen dirsel vaikka ei niitä taida edes olla irtomoottorina alta tonnin?

2

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis ostamassa omaa konetta ja diesel on moottori kun ne kuluttaa vähemmän. Jonkin verran bensa koneella vuokra kaivanut. Tykkään dieseli koneista siksi.

    • Anonyymi

      Ja aloittaja jatkaa kun selain tietoja niin siinä käyttömässäni vuokra koneessa olikin 270cm 9hv moottori eikä B&S edes. Erittäin hyvin se jaksoi kaivaa ja kiviä siirrellä ja varmasti heikompi vääntöinen diesel riittää. Onhan nouta backhoeta 6hv moottoreillakin nähty ja hyvin toimii joten nyt kaivurikaupoille ja myyntiin tulee uusi käyttämätön bensa kone sillä diesel sen olla pitää.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      117
      4326
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      150
      3689
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      90
      3450
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2829
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      129
      1740
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      37
      1568
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1211
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1184
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1154
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe