Kyseinen valaisin oli toteutettu jousivoimaliittimillä, jonka ansiosta elekroninen sytytin oli helppo ohittaa. Otin sen kokonaan pois.
Kytkin 230 volttia toiselle kannalle ja toinen jäi tyhjäksi. Merkkasin loisteputken puolelle, että tähän kantaan tulee 230 volttia niin tietää kytkeä led-loisteputken aktiivisen pään sinne. Jos kytkee väärinpäin, led-putken jumpperivastus sanoo poks ja ehkä johdonsuojakin laukeaa.
Tein muutoksen kahteen kaksiputkiseen valaisimeen. Nyt ei huku sähköä kuristimissa. :) Ei vilku eikä välky, syttyy pakkasessakin (ulkovarasto).
Ohitin loisteputkivalaisimen elektronisen sytyttimen, kun asensin led-putket. Onko laillista?
8
400
Vastaukset
- Anonyymi
Ledi ei vilku eikä välky ellei ole siksi tehty.
Kotona voi kokeilla kaikkea diy kivaa mut jos pirtti palaa niin ei se ledi säästöjä tuonutkaan. - Anonyymi
Koska tulee seuraava vedätysaloitus tästä aiheesta ?
- Anonyymi
Milloin tulee seuraava aloitus valitus
- Anonyymi
Ei ole jos ei ammattipäyebyttääelikkä peeusskoukun söhkö gysiikassa 10
Tai s 10 tutkinto ja apuasentaja na mmj ryhmässä,20 v
Rane - Anonyymi
Väärin tehty, olist vaan kytkenyt kuristimen johdot samaan nastaa niin kuristin olis ohitettu. Sii kurisyimeen tulevat kasi johtoa yhten vaikka toiseen nastaan . Sitten se led stytin paikaleen niin sen jälkeen putken voisi laitaa kummin päin vaan
Asiantuntija
Kuristimet led teknikka ja kontaktorit ja politiikka , autoilu ja asuminen - Anonyymi
Muista ettå että etkuiyenkaan sa a yehdä tä birallisesti
Suomi 24 ei vastaa vaikka ohje olis oikein
Asiantuntija - Anonyymi
Muista poistaa juristin käytöstä taiamainakin oikosulkea se kun siirryt led Iin
Asiantuntija - Anonyymi
Vappumiljardi jakoon!
On se hurja!
Antaa vappumiljardin!
Vappumiljardin, taikka pari
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1576047
- 755349
- 994365
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753740Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603408- 443010
- 152347
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️582099- 462045
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381773