Mulla asuu yläpuolella ihminen joka pitää hereillä mua jatkuvasti aamuun asti. Joka kerta kun oon nukahtamassa tai nukkunut noin tunnin, välillä kaksi, niin tömäyttää seinää tai muuta ja herättää. Toistuu monta kertaa yössä ja valvottaa aamuun saakka. Kesällä meni niin pahaksi kun aloin stressaantua ja olin tosi väsynyt, jouduin lähteä karkuun kodistani enkä ole vieläkään uskaltanut mennä takaisin. Kiistää kaiken ja huusi käytävässä mua hulluksi kun pyysin että olisi yöllä hiljaa kun herään tömäyttelyyn jatkuvasti. Häirintä alkoi samantien kun hän muutti yläpuolelle ja koska se ei häiritse ketään muuta on selvää että se tulee suoraan mun yläpuolelta. Mun vieraat on olleet kuuntelemassa ja todenneet että tulee yläpuolelta eli en kuule omiani. Oon asunut vuosia samassa asunnossa ja saanut olla rauhassa.
Mitä voin tehdä. On mahdotonta tehdä rikosilmoitusta kun toinen kiistää kaiken ja alkaa syyttää minua että häiriköin häntä kun pyydän olla hiljaa yöllä. Minkälaisen kameran voin asentaa että saisin näyttöä asiasta? Äänet on melko matalia kumauksia, että kuuluuko edes kameralle. Isännöinti ei tee asialle mitään heidän kanssa asiaa on yritetty puida, asukas kiistää niin jyrkästi että sai leimattua mut turhasta valittajaksi. Enkai turhaan lähde kuukausiksi nukkumaan toisten lattioille ja sohville, selkä jo kipeänä huonoilla alustoilla nukkumisesta. Koti-ikävä on ihan kauhean kova mutten uskalla mennä takaisin ilman jonkinlaista turvaa millä puolustautua.
Häiritsevä naapuri
9
686
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi on siitä jännä maa että täällä on demokratia, säännöt ovat kaikille samat ja kaikki ovat tasa-arvoisia. Tai näin ainakin pitäisi olla. Kotirauha kuuluu kaikille Suomessa, laki estää meluamisen kerrostalossa hiljaisuuden aikana ja myös päivällä.
Kuitenkin yksin asuva ei saa mitään tehtyä jos naapurissa asuu häirikkö, erityisesti yläkerrassa. Isännöitsijälle kun sanot tästä niin tämä vinkuu että pitäisi olla vähintään kahden ihmisen allekirjoitus melusta + useamman naapurin. No miten tämä onnistuu yksin asuvalta ihmiseltä kun naapurit ovat nimenomaan näitä meluajia.
Itsellä sama ongelma kerrostalossa. Yläkerran norsu junttaa menemään, hyppii, kolisee ja paiskoo asunnon ovea. Tätä tapahtuu päivisin ja hiljaisuuden aikaan. - Anonyymi
On täysi toope, jos kärsii vuodesta toiseen naapurien häirinnästä.
Nykyään saa rakennettua pienen sopen sängyn ympärille ja vielä ilmastoinnin siihen.
Pystyy eristämään lattiasta ja seinistä jolloin runkoäänetkin poistuu. Ei maksa maltaita sellainen rakennelma ja sinne saa sähköt ja tv:n.
Oven saa äänieristetyn joita käytetään sairaaloissa maksaa tosin 400-500 €.
Monesti jo 3 kerroksinen kipsilevy seinissä eristää täysin ja 10 levyä maksaa n. 150 € puusoiroa 50x50 rungoksi. pohjamaalia ja tiivistettä
Varmasti saa hiljaisuuden.- Anonyymi
Tee & toteuta tämä vuokratussa kerrostalossa? Saattaa aiheuttaa haasteita....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tee & toteuta tämä vuokratussa kerrostalossa? Saattaa aiheuttaa haasteita....
Saa varmasti luvan ellei tee seiniin mitään liitoksia. saathan ostaa uuden soffan, jos haluat.
- Anonyymi
Kerrostaloissa äänien kulkeutuminen saattaa olla melkoista mystiikkaa. Muistan hieman samantyyppisen tapauksen silloisessa taloyhtiössämme. Kahden naapuruksen välit räjähdyspisteessä, vaan lopulta syyllinen löytyi toisaalta...
- Anonyymi
Olen huomannut A.P kirjoittelee .Homekämppä oon asunut 2v.Seuraava häiritsevä naapuri,oon asunut vuosia samassa asunossa ,kerrostalo.sitten asuukin omakotitalossa aika outoa.näille tarinoille nauretaan.
- Anonyymi
Säästäväisyys syistä näitä heitetään siviiliin tabupurkki taskussa.Sitten sukulaiset antaa vielä tietsikan, ettei häiritse alvariinsa.
- Anonyymi
Siellä Kokoomuslainen vinkuu
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741