Ravintola Pisteen kellarikerroksessa syttyi tulipalo keskiviikon vastaisena yönä Kuusamon Rukalla.
Pelastuslaitos sai hälytyksen suuresta rakennuspalosta kello yhden jälkeen yöllä.
Päivystävä palomestari Ari Virtanen Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitokselta kertoo, että tulipalo oli lähtenyt sähkökeskuksesta. Paikalla oli jonkun verran myös liekkejä, mutta tuli ei päässyt tyhjillään olleen ravintolan rakenteisiin.
– Palo-osastot oli tehty rakennuksessa hyvin. Tuli pysyi pienessä noin 15 neliön tilassa. Leviämisvaaraa ei ollut, Virtanen kommentoi.
Tulipalo saatiin hallintaan kello kolmen jälkeen.
Pisteen sähköpääkeskuksen palo oli katkaissut sähköt laajasti Rukan alueella, muun muassa keskusaukion ympäristön hotelleista. Virta saatiin kuitenkin palautettua samoihin aikoihin.
Virtasen mukaan hotelleja ei jouduttu evakuoimaan tulipalon vuoksi. Tuuli painoi savukaasuja Rukahovin suuntaan, jossa henkilökunta kävi läpi savulle alttiita huoneistoja tarkistaakseen, ettei savua päässyt huoneistoihin.
Pelastuslaitoksen viimeiset yksiköt poistuivat paikalta aamuviiden aikoihin.
Palon syttymissyystä ei ole vielä tietoa. Virtanen kertoo, että tämän päivän aikana päätetään, onko tarvetta tutkintaan.
Sähköpääkeskuksen palolla vaikutusta rinteisiin
Ravintola Piste on toistaiseksi poissa käytöstä tulipalon vuoksi. Lisäksi sähköpääkeskuksen palo vaikuttaa myös rinnetoimintaan Rukalla.
Paikallisjohtaja Matti Parviainen Rukakeskus Oy:stä kommentoi, että gondolihissi yritetään saada käyttöön tämän päivän aikana, mutta etutuolihissi on poissa käytöstä useamman päivän ajan. Muuten hiihtokeskus toimii normaalisti.
– Tällä hetkellä rakennamme varalämmitysjärjestelmää ravintola Pisteeseen. Sähkömiehet tutkivat korjausmahdollisuutta. Mutta useampi päivä menee, että talon sähköjärjestelmä saadaan korjattua, Parviainen sanoo.
Ravintola Pisteen kiinteistössä on savuhaittoja, mutta sitä ei ole voitu tuulettaa kovan pakkasen vuoksi.
– Rukan alueella on kuitenkin muitakin ravintoloita, ja ne toimivat normaalisti, kertoo Parviainen.
Rukalla on parhaillaan runsaasti matkailijoita, sillä talvilajien maailmancuptapahtuma FIS Ruka Nordic 2023 järjestetään ensi perjantaista sunnuntaihin.
Öinen tulipalo ja sähköjen katkeaminen ei kuitenkaan aiheuttanut paniikkia. Tulipaloa ja sammutustöitä ei tultu katsomaan majoitusliikkeistä.
– Rukalla on aika paljon urheilijoita. Ravintola Pisteessä piti järjestää urheilijaruokailuja, mutta ne joudutaan siirtämään, kommentoi Parviainen.
Se oli piste.
Anonyymi-ap
3
691
Vastaukset 3
- Anonyymi
Nyt ollaan siinä pisteessä et Tais tulla viiminen niitti...et ovet kiini ja kiitti
- Anonyymi
KUUSAMOON TULE TAAS KUUSAMOON IKIHONGAT NÄIN SULLE LAULELKOON. Kuusamon alueen rikollisille voi tehdä jotain kuten rajata tietylle alueelle. Junarata poikki ja lumesta hidaste tielle itään itsesuojelu vaistoa ja mitään ei osta anna rahaa oudoille ettei tyhmänä pidä. Nyt on syytä käyttää järkeä. Ja hienoa että on osaavia sammuttajia toivotaan ettei tuhopolttoja tule.
- Anonyymi
Kyllä riitti ääri uskonto Mustanaamio
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3521051- 69721
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37646- 41568
- 39542
- 63523
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496- 75461
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19451