Mitä mahtaa ajatella lähellä venäjän rajaa asuvat suomalaiset vasemmistolaisesta kanslerista; joka ei halua sulkea rajoja.
Elävätkö yhä yhtä normaalia elämää kylissään,
Kun koskasn ei tiedä milloin vihamielisen naapurimaan
Hyberhyökkäys osuu heidän kyläänsä.
Elävätkö yhä yhtä normaalia elämää kylissään,
Kun koskasn ei tiedä milloin vihamielisen naapurimaan
Hyberhyökkäys osuu heidän kyläänsä.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Pyssyin olisin jo varustautunut.
Onneksi en asu rajaseudulla.
Oikeuskansleri ei ole väärässä lain mukaan, kyettävä tekemään päätös vaikka lakia vastaan yhdessä Sauli Niinistön kanssa.
pe
Lisään
Kokoomuksen Kopra hetki sitten pitää löytää keino jolla kiertää lain määritelmä.
Tänään Niinistö tapaa puoluejohtajat, eiköhän joku ratkaisu löydy.
Nimmari
Ai tämä Halosen nimittämä kansluukari joka halusi suvivirren
pois kolun juhlista.Sanoisin että tuossa iässä Suomessa asuneena
henkilönä hänen ajatusmaailmansa on vinksallaan emmekä me
rajalla asuvat kansalaiset halua olla tekemisissä
Tämä kaikki on naiivin, ryssäfoobisen tp Niinistön, Marinin vihervasuhallituksen ja NATO-jäsenyyden seurausta.
Venäjä yritti asiallisia keskusteluja Suomen kanssa, mutta Niinistö, Haavisto ja Marin kaikki kolme, vittumaiset ilmeet naamoillaan kieltäytyivät vastaamasta. Netissä Ukrainan tukijat huusivat, että Venäjän noottiin ei saa vastata! Heille vain Ukraina oli tärkeä, ei Suomi. Samoin huutavat nuo samat ihmiset edelleen, että laittomat rajanylitykset ja valhepakoloisten ilmiselvä sotilaallinen hyökkäys itärajan yli on "ihmisoikeus". Heidän motiivinsa on lietsoa täysi sota Suomen ja Venäjän välille.
Ilman kansanäänestystä Suomi liitettiin valtioliittoon Venäjän tämän hetken päävihollisen, meille täysin vieraan Ukrainan kanssa: Suomen liput laskettiin ja niiden tilalle valtion lipputankoihin vedettiin Ukrainan liput. "Suomi ja Ukraina ovat yhtä".
NATO:n kohdalla ei suomalaisten mielipidettä haluttu kuulla, tp S. Niinistö kielsi kansanäänestyksen!
Suomi teki sotilaallisen liiton USA:n kanssa. Suomeen on tuotettu USA:n sotakalustoa ja joukkoja. Luonnollisesti tästä ei medioissamme kerrota mitään. Joku helvatan venäläinen tankki piti rahdata suomalaisten pilkattavaksi, lisää provosoimaan sotaa.
Mitkään päätökset eivät ole tuon jälkeen perustuneet demokratialle tai kansan mielipiteelle, ei millekään yhteiselle, vaan on kunkin NATO:a kannattaneen hallituksen ja eduskunnan jäsenen henkilökohtainen valinta ja jotka näin henkilökohtaisesti ovat vastuussa sen seurauksista.
Suomen ja Viron välisiä tietoliikennekaapeleita rikottiin. Suomi-Ukraina syytti siitä Venäjää. Sitä ei kerrottu, että myös Venäjän kaapeleita oli rikottu, tämä tuli ilmi vasta paljon myöhemmin. Medioiden oli pakko kertoa, valheet ei enää kantaneet. Mitäs niiden kaapeleiden kohdalla "KRP on saanut selville"?
Tästä Britannia sai tekosyyn lähettää Suomeen 20 000 sotilastaan. Miksei tästä kerrota missään? Missä ne sekä NATO:n että lisänä Brittien 200 000 lisäsotilasta nyt ovat? Eivät ainakaan Vartiuksen ja Sallan rajoja puolustamassa.
Britit ovat laittaneet presidenttiehdokkaansa A. Stubbin niin framille, ainoaa suomalaismielistä ja luterilaista M. Aaltolaa on Sanoma Oy:n taholta lyöty täysin lyttyyn.
Kaikki Suomessa on perustettu valheelle. Ja Sanoma Oy on tämän kaiken pääagitaattori.
Itse olen täällä netissä vuosia paasannut rauhan puolesta: henkeäni on uhkailtu, väitetty venäläiseksi sekä Putinin trolliksi, jota kumpaakaan en ole, vaan isänmaallinen suomalainen, joka kunnioittaa myös venäläisten oikeuksia puolustaa omaa isänmaataan. Olen siis itse tehnyt parastani, omalta osaltani estääkseni tätä, täysin ennustettavissa ollutta katastrofia.
Ne suomalaiset, jotka halusivat uutta sotaa Venäjän kanssa ja liittivät maamme Venäjän päävihollisiin, vastatkoon nyt itse sodastaan.
Myötätuntoni Itärajan suomalaisille, sen molemmin puolin. Mutta ei ole tulossa etenkään myös meille stadilaisillekaan helpot ajat.
Tämä kaikki on ollut vastoin suomalaisten demokraattisia oikeuksia: vain vanha ruotsalainen ryssäviha ja natsismi edelleen ohjaa Suomen toimintaa. Kuten monet Suomen venäläiset, henkilökohtaisesti myös itse, välistämme rauhaa ja ystävyyttä tukevana suomalaisena, heitän nyt ruusun tuon panssarivaunun päälle: 🌹
"Viaton olen minä tämän kansan vereen. katsokaa itse eteenne." (P. Pilatus)
VKK:n äänitorvi on puhunut.
En ole VKK:n äänestäjä.
Olen ihan järjissäni.
Realisti.
Et ole edes suomalainen. Muuta nyt vain takaisin kotimaahasi.
Ei ole Venäjässä mitään pelättävää. Täällä ei,ole mitään mitä venäläiset haluaa kosi heillä on paremmat olot kuin täällä. Kaikka on omasta tämä j varaa valtio joka päinvastoin auttaa köyhiä maita.
Suomess ja väestöstä elää kuvitelmista ja vihassa omaa tyhmyyttään,
🤣🤣🤣
Minä en vihaa Venäjää. Olen rauhantahtoinen ja heidän kulttuurejaan suvaitseva ystävä.
Terveisiä vaan kaikille Pietariin, Terijoelle, koko Inkerinmaalle, vaikka Velikyi Novgorodiin ja Moskovaan asti!
"Silloin kun olimme sodassa" / Когда мы были на войне:
https://www.youtube.com/watch?v=p8V7olYzXjg
"(Let's) make love, not war!" 💞 (Sanaleikki)
Мир, а не война! Rauhaa, ei sotaa!
*
Tuota vihaa ja tyhmyyttä lietsotaan tarkoituksella ruotsalaisten taholta, jatkuvana propagandana. Näin on ollut Suomessa jo 800 vuotta. Ruotsalaiset, todella perkeleellinen kansa. Eivät vieläkään lopeta vihaprovokaatioitaan Suomessa.
Heidän ainoa tarkoituksensa on tuhota suomalainen maa, etninen kansa ja kulttuuri, samaten Venäjän maa, kansa ja upea kulttuuri, joita ovat jo lähes 1000 vuotta maillamme kadehtineet. Ruotsalaisilla itsellään kun ei ole mitään omaa. Mitä on, on kaikki eurooppalaisilta varastettua.
Ainoa oma heillä on natsiaate, jonka jo kauan sitten levittivät Saksaan.
Lopeta jo nyt tuo propagandasi. Ketään ei kiinnosta. Tiedät kyllä itsesi, joten ei tarvitse edes tässä tuoda esiin lukuisia nimimerkkejäsi, joilla olet tuonut esiin tuota samaa propandaa jo vuosien ajan eri nettipalstoilla.
En ole koskaan täällä kirjoittanut nimimerkeillä.
Enkä kirjoita muilla foorumeilla.
En levitä propagandaa, vaan ilmaisen omat mielipiteeni niin laajasanaisesti, että ne tulevat kerralla monelta eri kantilta tarkasteltua.
Kiellät siis nk. poliittisen toisinajattelun.
Tämä tuli jälleen selväksi.
Et kirjoita nimimerkeillä, koska täällä ei ole niitä nykyään käytössä. Kädenjälki kyllä näkyy aika nopeasti muuten vaan teksteissä, kun samat henkilöt suoltavat niitä vuodesta toiseen.
P.S. Ajatteluasi ei kukaan ole "kieltänyt" vaikka tahdotkin näin kuvitella ja sovitella marttyyrinviittaa harteillesi. Ihan hyvinhän nuo kirjoituksesi ovat täällä näkyvillä.
Terveisin eri henkilö kuin edellinen.
Ruotsalaiset eivät 1939 hyökänneet pommittamaan Suomen kaupunkeja.
Neuvostoliitto, jossa nykyinen Venäjä oli johtavana kansana, pommitti Helsinkiä, Lappeenrantaa Viipuria, joka oli silloin Suomen toiseksi suurin kaupunki ja kaikkia asutuskeskuksia rajaseudulla
Historiaa ei kannata ryhtyä vääristelemään.
Valtaosa Suomen kansasta on valistunutta historiansa tuntevaa väkeä.
Suosittelen tutustamaan JUHANI SUOMEN kirjoittamaan 600 sivuiseen väitöskirjaan
TALVISODAN TAUSTA Neuvostoliitto Suomen ulkopolitiikassa
Kun tämän teoksen lukee, ei jää mitään harhakuvitelmaa venäläisten tarkoitusperistä.
Miksi lain noudattaminen onkin nyt väärin????
Pidät ihmiskauppaa laillisena?
No joo, semmonen moraali sinulla.
Käsittämätöntä että yhdellä ihmisellä tässä maassa on tuollainen valta! Pelottavaa.
Kellä, laki ei ole ihminen
Laki? Mikä laki hyväksyy järjestetyn ihmiskaupan?
Oikeuskansleri ei ole poliittinen henkilö. Hänen lausuntonsa perustuvat lakiin.
Persut ei välitä laeista. Kansa saa tuta sen nahoissaan. Hallitus tekee
päätöksiään lain rajoja liipaten. Oikeusoppineet ja oikeuskansleri ovat
huomauttaneet useasti persuhallitusta huonosta lakiensäätämisestä.
Persualoittaja: Opettele edes termit. Se on hybridihyökkäys.
(Ei hyberhyökkäys)
Aloittajantapaiset äänestävät persuja. Maa on kaaoksessa heidän takiaan.
Tuollaiset kanslerit pitäisi hakata ja tappaa.
Jaa,nyt lakia ei saisi noudattaa,miksi?
Sotatila.
Rauhan lait eivät päde silloin kun henkeä suoraan uhataan.
Painakaa nyt kaaliinne, että nuo eivät ole mitään pakolaisia, vaan Venäjän mm. Syyriasta toimittamia, heille uskollisia sotilaita.
Kyseessä on Venäjän sotatoimi. Yritys toimittaa Suomeen omia sissejään / "desantteja".
Jopa näiden naiset ja lapset ovat samalla, terroristisella asialla.
Niinistö totesi puolue johtajille pitämään malttia, ei apulais oikeuskansleri ole eikä voi määrätä mitään.
On paha,jos hallitus uhmaa lakia?
Tuo kansleri on maanpetturi.
Tuskin on tyhmä. On siis maanpetturi.
Millä hiton motiivilla, tätä en vielä arvaa...
Rauhaa ja ystävyyttä toivon Suomen ja Venäjän välille.
En sotaa ja vihollisuutta.
Kumpikin pysytelköön Itärajan omalla puolella.
Etsin tietoa, mikä tuo Puumalainen on.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Mikko_Puumalainen :
Puoluekantaa ei kerrota.
https://ylilauta.org/satunnainen/132550621 :
>>HUUTISTA!! Mikko Puumalaisen wikipedia sivulla käyty muokkaileen tekstejä sen jälkeen kun hän päätti ettei rajaa saa sulkea :DDD<<
https://oikeuskansleri.fi/apulaisoikeuskansleri-puumalainen :
Puoluekantaa ei kerrota.
Mutta lyönpä vetoa, että perSu tuo ei ole.
Muutoin se kerrottaisiin heti.
Tekemisistään päätellen, oletan hänen olevan jonkin lajin komukka, ehkä vasemmistoliittolainen? Heillä ei ole "isänmaata".
Demarit nyt tietysti ovat jo kauan myyneet isänmaansa parista jauhopussista.
Täyspäinen nyt kertoi kihkoilijoille selvän lain! Miksi nyt uhmattaisiin lakia.? Ryssäfobia ei riitä syyksi!
Hallituksella kaikki vastuu, Rantanen seuraamme tilannetta..nukuttaa hoh hoijaa.
Ihmisoikeusoikeudelta tuomio,jos lakia ei noudateta. Ursula hop turhaa... Miksei kuritetaan Italia,kun salli tuhansien mamujen tulon??
Sotajoukkojen / sissien / desanttien / terroristien rajanylitys vihollisessa tarkoituksessa ei kuulu ihmisoikeuksiin.
Näiden ja Italian rantamatujen koko olemuksessa ja käytöksessä on vinha ero.
Nämä, nyt tänne pyrkijät, eivät ole puolikuolleita resupekkoja, vaan hyväkuntoisia sotilaita, joiden Itärajalle saapuminen on Venäjän taholta hyvin organisoitu: kaikki heidän siirtonsa ja ylläpitonsa rajapuomeilta toisille.
Pitäisi nyt jokaisen näistä tosiasioista käsittää, että kyseessä on koulutettujen sotilaiden siirrot ja tästä päätellen, että nyt siellä rajan takana on jotain erityisen vaarallista tekeillä.
Paras tapaus lienee tähän mennessä tuo ukko, joka on tätä ennen pyrkinyt pari kertaa Puolaan ja kolme kertaa Latviaan tms. Eli ammattimainen turvapaikanhakija, ja nyt jälleen lähestytään EU:n rajoja, tällä kertaa Venäjän puolelta. Juttu oli oli jossain Ylellä.
Terveisiä täältä rajaseudulta. Ollaan tultu siihen tulokseen,
että pölhömpiä kuin persupuupäät ei ole olemassa.
Puhut koko rajaseudun asukkaiden puolesta?
Selvä. Ottakaamme viestisi sellaisenaan.
Ei enää tukea Suomen rajaseutulaisille!
Heille oma etu menee ohi koko Suomen turvallisuuden!
Uhraavat henkemme ja turvallisuutemme halvemmasta bensasta.
Pidetään mielessä. Nyt vaihtui ääni kellossa.
Tulevat Karjalan evakot, pysytelkööt sitten kotiseuduillaan nauttimassa venäläisestä ylellisyydestään. Ei enää evakkomuuttoa meidän riesoiksemme, jotka haluamme puolustaa koko kansaamme!
Ei evakoille!
Rajaseudun asukkaat haluavat hakea halpaa bensaa Venäjältä, joten ovat tietysti sulkujen vastaista porukkaa.
Terveisiä rajalta persuille !!! Emme arvanneet, että rakastatte niin paljon
maahantuliioita että kesästä asti päästitte heitä Suomeen.
Vihervasut ja rkp kylläkin ovat tuon "rajat auki!"-politiikan takana.
Itse vuosia sitten osallistuin mm. Rajat kiinni"-tapahtumiin.
Olin tuohon aikaan perSu. (En ole enää.)
Vihervassarit muslimien kanssa ulvoivat poliisien rajapuomien takana ja esittelivät lakanaa jossa punainen teksti: "Tunkekaa Suomi perseeseenne". Vasurinaiset loikkivat keppihevosillaan pilkkaamaan raiskausten uhreja, jota vaativat "naisrauhaa".
Naisrauhaa vaativien joukossa oli lukuisia nuoria, kaljupää-"uusnatseja". Painoin tämän tosiasian mieleeni. He olivat rikosuhrien puolella. Yle:n naistoimittaja meni häiriköimään heitä, aivan kiinni, vaikka torilla kyllä oli tilaa, ei totellut poistumiskäskyä. Nasset sanoivat tälle: "Yle, painu vittuun." Joku heistä tökkäisi sormellaan häneen kiinni tunkevaa naistoimittajaa. Ylellä luki jo kohta, että natsit pahoinpitelivät yle-toimittajaa. Seisoin itse lähellä ja näin ja kuulin mitä todellisuudessa tapahtui. Toiseen ihmiseen kiinni pyrkiminen on seksuaalista häirintää.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/02/01/uusnatsi-tonaisi-naistoimittajaa-naisrauhaa-mielenilmauksessa-ja-minua-koko
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/02/02/rajat-kiinni-mielenosoituksessa-tonaisty-toimittaja-ehdotti-sketsia-ylex
En nyt löydä videota tuosta tilanteesta, jossa näkyy selvästi kuinka naistoimittaja seisoo kauempana, puhuu kännyyn, eli saa häirintäohjeet Yleltä. Sitten kävelee torin läpi nimenomaan näiden nassejen luo, vaikka olisi ollut muitakin haastateltavia, menee heihin kiinni, ei noudata pyyntöä jättää heidät rauhaan... Google ja youtube on paljon poistellut näitä todisteita.
Raiskarien viesti Suomineidoille: "Tunkekaa Suomi perseeseenne":
https://external-preview.redd.it/NlL_k5RPq0o35OaIMYnElGg8CbXhArcpU0yxmu59W2w.jpg?auto=webp&s=4b244a3abe203ba90cba5bb10f8dc5538e704527
*
Nasseja marssilla naisrauhan puolesta:
https://www.ts.fi/uutiset/845012
Uutisessa ilmenee, että muuan, vasemmiston omassa miekkarissa ollut, vanhempi nainen ei ole samaa mieltä.
Raiskausten uhreja keppihevosellaan pilkkaamaan loikkinut vassarinainen:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/helsingissa-kaynnissa-kaksi-taysin-vastakkaista-mielenosoitusta/5714178
.
Tuon ristin kantamisesta ei-uskonnollisessa kulkueessa tuo nainen kiisteli järjestäjien kanssa pitkään ja sai lopulta luvan.
Tämän vuoksi osa naisrauhaa kannattaneista esim. ateisteista keskeytti osallistumisensa. Marssin piti olla epäpoliittinen ja epäuskonnollinen, asianamme ainoastaan naisrauhan vaatiminen Hgin kaduille. Jo heti tuolloin kun matut aloittivat laumana kiertelemään Hgin yössä etsimässä alaikäisiä raiskaustensa uhreiksi. Saartoivat lapsen ja joukkoraiskasivat vuorollaan.
Tuolloin Espoon piispa Tapio Luoma twitterissä tuomitsi asian: "Jeesuksen ristin häpäisemistä rasistien kulkueessa".
En itse kannattanut tuon kiistan alaisen ristin liittämistä kulkueeseen, mutta Luoman leimattua meidät, rikosuhrit ja tukijamme rasisteiksi, seuraavana päivänä erosin kirkosta.
Jeesuksen ristin häpäisevät lähinnä ev.lut kirkon mädännäiset ja harhaoppiset johtajat.
Onko Suomella riittävästi valvottuja paikkoja, joissa Venäjältä tulevia voidaan pitää.
Vapaasti heidän ei voi antaa liikkua. Suomessa on jo nyt paljon venäläisiä, jopa kaksoiskansalaisia, joita Venäjä lakiensa mukaan valvoo, vaikka ovat suvereenissä, itsenäisessä maassa.
Jos nämä rajan yli nyt tulleet tekevät salaa yhteistyötä, siitä ei hyvää seuraa.
Eikö tämä venäläisten mielenosoitus pitänyt Suomen syynä, kun kaakkoiset raja-asemat suljettiin? Ei ollut mielenosoitus Venäjää vastaan.
Persut haluavat pakolaisia (vaikka muuta puhuvat). PS:n kannatus riippuu
pakolaisista. Jos ei olisi pakolaisia persuilta loppuisi leipä.
Jaa...että ne pakolaiset tuovat leipiä repussaan ja jakavat persuille?
Sinä olet lukenut liikaa Aku Ankkoja.
PERSUJEN leipä tulee 600000:lta rasistisilta äänestäjältä.
Te äänestäjät niitä elätätte ja pakotatte muutkin siihen,
Ei huvita maksaa senttiäkään veroa rasistisen puolueen elättämiseksi.
PS on ehkä vartavasten pyytänyt Putinia lähettämään porukkaa tänne ?
En yllättyisi. PS on Putinin leiriä ollut aina, EU-parlamentissakin
se on äänestänyt Venäjän puolesta.
Niin, ei pidä olla liikaa sinisilmäinen Venäjän suhteen.
Pitää ottaa huomioon, että ei tämä Venäjän toiminta ehkä ihan vaan pelkkää ilkeyttä ole, niinkuin täällä on totuttu puhumaan, vaan tarkoituksellista toimintaa konnamaisesti valloittaa naapurimaita valtansa alle.
Pitää ottaa huomioon, että sieltä rajan takaa voi tulla Venäjän palkkaamia desantteja.
Kyllä Venäjä naamiointi hommat osaa, on nähty Krimillä. Lisäksi rikkoo kansainvälisiä sopimuksia surrutta.
PS ja Putin voi olla samassa juonessa.
En yllättyisi.
BÖÖ!