Olen asunut muutaman kuukauden ajan remontin tieltä Noli Sörnäisissä. Tämä huoneistohotelli lupaa hyvän majoituskokemuksen Helsingin sydämessä, mutta sen lupaukset kohtaavat karun todellisuuden. Hotellin sijainti on keskeinen, mutta sen ympäristö ja tilat jättävät toivomisen varaa.
Saapuessani Noli Sörnäisen eteen, kohtasin odottamattoman haasteen: hotellin oven edessä päivysti epämääräinen joukko nistejä ja muita häiriökäyttäytymistä ilmentäviä henkilöitä. Asiakkaiden odotetaan toimivan omien turvallisuusjärjestelyidensä edistäjinä, mikä herättää huolta ja vaikuttaa välittömästi kokemukseen. Tämä siis päivittäistä toimintaa, kun kulkee ovesta sisään.
Hotellin yleiset tilat ovat kaukana siitä, mitä odotin. Nuhjuisuus ja likaisuus ovat silmiinpistäviä, ja kaikkialla näkyvät suuret tahrat kankaisissa tuoleissa ja sohvilla. Tämä antaa vaikutelman huonosti ylläpidetystä tilasta, mikä heikentää vierailukokemusta merkittävästi.
Huoneiden väliseinät ovat yllättävän ohuet. Naapurihuoneiden äänet, olipa kyseessä sängyn narinat, puheen sorina tai muu melu, kantautuvat huoneisiini häiritsevästi. Tämä puute yksityisyydessä ja hiljaisuudessa heikentää merkittävästi majoituskokemusta.
Hotellin jätehuoneen kunto on kauhistuttava. Banaanikärpäset, jotka levittävät saastumista, ovat vallanneet tilan. Tämä ei ainoastaan herätä hygieniallisia huolia, vaan se myös heijastuu laajemmin hotellin yleiseen ylläpitoon ja puhtauteen.
On kuitenkin mainittava, että hotellissa on myös positiivisia puolia. Kuntosali ja saunaosasto ovat hyvin varusteltuja ja tarjoavat laadukkaat puitteet rentoutumiseen ja kuntoiluun. Nämä alueet ovat selvästi paremmin hoidettuja kuin muut yleiset tilat.
Vaikka Noli Sörnäinen tarjoaa joitakin houkuttelevia palveluita, kuten laadukkaan kuntosali- ja saunaosaston, hotellin keskeiset puutteet huoneiden ja yhteisten tilojen laadussa ovat valitettavasti liian merkittäviä ohittaa. Hotellin kokonaisarvosana kärsii näiden seikkojen vuoksi, ja se jää ala-arvoiseksi vaihtoehdoksi Helsingin majoitustarjonnassa.
Ovatko muut kokeneet tässä kohteessa tai jossakin muussa Nolissa vastaavia ongelmia?
Noli Sörnäinen -huoneistohotelli ei ole hintansa väärti
2
1987
Vastaukset
- Anonyymi
Kokemusta vain tästä Noli Katajanokasta. Likaista! Siivoojat eivät hoida hommiaan edes spa alueilla, pölyä, roiskeita ja ikikakkaa ympäri hotellia. Kylmät poreammeet, kylmät höyrysaunat, siivooja tulee saippuoimaan lattiat millon lystää. Sohvat ovat törkyiset, ulkokalusteet röökin polttamat, kaukosäätimet hajotettu pelihuoneista, yleiset huoneet ovat niin kylmät ettei niissä voi olla kovin kauaa, jatkuvasti on jokin palvelu säpissä millon mistäkin syystä eli et saa rahoillesi vastinetta. Lisäksi lähetetään perusteettomia laskuja jotka pyritään hyväksyttämään välittömästi… Never again…
- Anonyymi
Kannattaako valita se halvin vaihtoehto? Hesperia on siisti ja edullinen. Ei tarvitse moittia. Sijainti on myös hyvä. Annetaan köyhien yöpyä noissa murjuissa töiden keskellä ja ollaan me varakkaammat yläluokkaiset paremmissa
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1365816
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962619- 1352561
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv102090- 131568
- 641190
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä11081Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101072- 52948
- 82865