Ajattelin laittaa autooni 15 tuuman renkaat nyt siinä on 175/65r14.
Kannattaisiko laittaa 195/50r15 vai 195/55r15?
Onko 50 ja 55 välillä isoa eroa? onko meluisat?
Minkä merkkiset renkaat on hyvät? ajattelin nokialaisia.
Auto on sedan mallin corolla -99
Kannattaisiko laittaa 195/50r15 vai 195/55r15?
Onko 50 ja 55 välillä isoa eroa? onko meluisat?
Minkä merkkiset renkaat on hyvät? ajattelin nokialaisia.
Auto on sedan mallin corolla -99
Vastaukset 6
Vanhimmat
tuo 195/50 lähimpänä oikeaa kokoa mutta katsoo vielä kirjasta/rekkarista. Muuten ei isoa eroa paitsi hinnassa jopa parisataa sarjalta. Siis 50:sten eduksi, 55-on törkeän kallis.
Mikä merkki on "hyvä" on ikuisuuskysymys, kuten autojenkin välillä. Riippuu mitä etsii. Nokialaista en itse ostaisi kesärenkaana, talvikumina on asialliset. Jos pitkä vääntö asiasta kiinnostaa niin ks. otsikko "hiljaiset renkaat". Pinnatuista ei ole kuin huonoja kokemuksia, eikä niillä oikein tässä kokoluokassa säästä mitään. Halvemmista ottaisin itse jotkut korealaiset, kalliimmissa on enemmän valikoimaa. Merkillä ei ole väliä kunhan on Pirelli ;)
Itse sain 55-profiilisista Continentaalia ja Micheliiniä monta sataa halvemman tarjouksen Hankookin K105 renkaista, jotka ovat pärjänneet ihan hyvin lehtien rengastesteissä. Kysäisepä siis jostain pienestä rengasliikkeestä ja jätä Vianor ja Euromaster väliin.
Nimestään huolimatta japanilaiset. Edulliset, erittäin miellyttävät ja HILJAISET ajella ;-) (Itsellä menossa jo toiset.)
mallia sulla on? Olen kanssa kuullut paljon kehuja merkistä, myös kitkamalleista. Kovin harvinaiset on eikä ole ikinä osunut alle mutta jopa ratameiningeissä on kehuttu ja aika suosittu tämä 451 -malli. Sanovat hiljaiseksi ja pitäväksi.
Mulla on ollut kahdet Falkenit mallia ZE 512. Edellisessä oli koko 195/60 15" ja nykyiset on 205/55 16". Molemmat olleet tosi mukavat.
terv. Meg II Break
noita pitää kyllä joskus kokeilla!