Järviradion juontaja pyytää ihmisiä soittamaan kymmenen euroa maksavan puhelun, jolla voi toivoa mielikappalettaan soitettavaksi. Ilmeisesti Järviradion johdolta on kadonnut taju rahan arvosta.
"Toiveita ei vielä ole ruuhkaksi asti"
16
469
Vastaukset
- AnonyymiPitäisi saada ilmaiseksi! 
- AnonyymiKuinka tyhmä ihminen on, jos toivoo 10e maksavan kappaleen radiosta kun saman löytää ilmaiseksi netistäkin esim Youtubesta? - AnonyymiYoutube ei ole sama asia kuin radio! Radio maksaa tekijänmaksut mutta Youtube ei maksa. Radiossa juontaja toimii toivojan välikätenä. Toivojalla on valtaa ja hän saa näyttää sitä muille kuulioille valitsemalla hyviä kipaleita soittoon. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Youtube ei ole sama asia kuin radio! Radio maksaa tekijänmaksut mutta Youtube ei maksa. Radiossa juontaja toimii toivojan välikätenä. Toivojalla on valtaa ja hän saa näyttää sitä muille kuulioille valitsemalla hyviä kipaleita soittoon. Ai että henkilö toivoo 10e kappaleen vain tekijänoikeuksien takia? Sinäkin paljastit oman tyhmyytesi.🤣 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ai että henkilö toivoo 10e kappaleen vain tekijänoikeuksien takia? Sinäkin paljastit oman tyhmyytesi.🤣 Tämän takia eräitä artisteja toivovat tietyt ihmiset yhdellä radiokanavalla joka lauantai. Teostohuöty! 
- AnonyymiIhan kaikkia ei löydy youtubesta, spotifystä tai vastaavista. Järviradiolla on todella laaja levystö vaikka ihan kaikkea ei heilläkään ole mutta eipä löydy Suomen yleisradionkaan levystöstä. 
 
- AnonyymiOnko tämä totta oikeasti...?????? E-ee-e-i ei voi olla 
- Anonyymisitä kutsutaan tulonlähteeksi 
- AnonyymiJärviradion vanhoista esiintyjistä pakinoiva asiallinen toimittaja keksii tarvittaessa juttuja omasta päästään. Eilen perjantaina 1.12. kello 17 tuli ohjelma 60-luvun alun Suomessa vaikuttaneista rautalankabändeistä. 
 The Strangersin kerrottiin liikuteleen jalkojaan esikuvansa The Shadowsin mukaisesti. Eipä toimittaja näemmä elänyt vuonna 1963 ja käynyt The Strangersin esiintymistilaisuuksissa. Minä kävin.
 Useimmat bändin esiintymislavoista olivat niin pieniä, ettei niillä olisi mahtunut kävelemään Shadowsin tyyliin, vaikka olisi halunnut. The Strangers seisoi paikallaan soittaessaan. Usein päällä tosin oli yhdenmukaiset esiintymisasut, kuten toimittaja mainitsi.
 Kun (kehnohko) soolokitaristi Jussi Itkonen lähti isänsä mukana ulkomaille, ei bändiin ainakaan komppikitaristi Jorma "Yki" Tuomisen mukaan vakavissaan harkittu hänelle korvaajaa. Bändi tajusi vuoden 1964 alussa rautalanka-ajan päättyneen Suomessa. Tilalle tulivat laulavat bändit The Beatlesin tapaan.- AnonyymiheHEEEEE pohojanmaalla ei soiteta twistiä saatana 
 "Yhtyeellä oli alkuaikoinaan vaikeuksia yleisön kanssa, sillä monet suorastaan vihasivat kitarayhtyeitä. Keikoilla vaadittiinkin tangomusiikkia joskus jopa puukolla uhaten. Myös vanhemmat tanssimuusikot suhtautuivat nuoriin rautalankayhtyeisiin varsin nyrpeästi"
 strangers wikipedia
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:heHEEEEE pohojanmaalla ei soiteta twistiä saatana 
 "Yhtyeellä oli alkuaikoinaan vaikeuksia yleisön kanssa, sillä monet suorastaan vihasivat kitarayhtyeitä. Keikoilla vaadittiinkin tangomusiikkia joskus jopa puukolla uhaten. Myös vanhemmat tanssimuusikot suhtautuivat nuoriin rautalankayhtyeisiin varsin nyrpeästi"
 strangers wikipediaOhjelman tekijä on Kouvolasta eikä mistään Pohjanmaalta. 
 
- AnonyymiEilen oli paljon toiveita 
- AnonyymiTämä Matti Kustaa on erittäin miellyttävä poikkeus paikallisradioiden juontajien joukossa, mutta palaan vielä kerran tuohon rautalankaosioon. 
 Ilmeisesti Matti Kustaan kielitaidon puutteista johtuen hän kertoi Suomessa 60-luvulla soittaneen ruotsalaisen rautalankabändin olleen The Adventures (Seikkailut). Tosiasiassa bändin nimi oli The Adventurers (Seikkailijat). Ilmeisesti hän vain lausui nimen väärin.
 Aika outo oli Matti Kustaan väite, että The Adventurers olisi ollut suomalaisten rautalankamuusikoiden ihannoima. Ei kukaan 60-luvun rautalankamuusikko ainakaan julkisuudessa mitään tällaista koskaan sanonut. Eihän RUOTSALAISTA bändiä sopinut suomalaisen kehua. Rautalankamuusikot sanoivat yleensä esikuviksieen The Shadowsin ja The Venturesin.
 Myöhemmin 90-luvulla The Soundsin Henrik Granö tosin tunnusti yhdeksi esikuvakseen myös ruotsalaisen The Violentsin soolokitaristin.
- AnonyymiMukavaa kun edes johonkin hintaan saa oman äänen radioon. 
 Youtyben tai Spotifyn kanssa on niin tylsää höpöttää. Vastaa niin harvoin...- AnonyymiJa potifa maksaa 15 euroa kuukausi ei se ilmainen ole. 
 
- AnonyymiJos tuolla saa varmasti biisinsä soimaa oli se mikä tahansa. 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset727337
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti845684
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut393816
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät153106
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1112945
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral962785
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k422760
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa132101
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161826
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2431703