maitotilit huomattavasti vakaampia

Anonyymi-ap

eivät maitotilit tietysti suuria ole jos tilalla on esimerkiksi 20-250 lypsävää, mutta maitotulot on vuoden läpi tulevia vakaita tuloja toisin kuin viljan kanssa. tarvitaan vain huonot sääolot niin satoa ei tule lainkaan. sellaisia viljelijöitä jotka eläisi vain viljaa myymällä, ei taida maassa montaa tuhatta edes olla.

maitotilat työllistää myös kuljetusta ja on aika kivoja tiloja sikälikin ettei lehmät päädy teuraaksi. en ole laskenut koskaan paljonko päivässä yhden lypsävän utareista tulee rahaa euroissa mutta aika täynnä jos on utareet niin 10 litraa voi tulla maitoa luulisin. joka tapauksessa kymmeniä litroja. rahallisesti se on merkittävä jos lehmien määrä on tarpeeksi suuri. eli jos sulla on 250 lypsävää, on kyse sammioiden täyttämisestä enemmän kuin astioiden.

maidon terveellisyydestä on käyty keskustelua. maitoahan käytetään mm voin, jäätelön, piimän valmistukseen. myös eriliaset jogurtit yms. eli aika laajasti on tuotteita maidon varassa. nykyään on nämä automatisoidut navetat ja lehmät osaa lypsättää itte ittensä niin tuottoa sekin nostaa koska tilallinen voi senkin aikaa tehdä jotain muuta tuottavaa kuten esim aurailla traktorilla teitä. tämä on nykyään merkittävä sivupisnes monille tiloille. toinen on polttopuiden teko mutta siihen pitää investoita että on se hakki tai pilke mikä automaattisesti puut katkaisee ja halkoo.

6

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olipahan niin sekavan tajunnanvirtainen teksti, että ei tiedä mihin tarttuisi. Olennaisimmat tarkennukset ehkä, että tiloilla on myös kustannuksia, ei kaikki tuotettu maito ole vain tuloa. Ja robottitiloilla tehdään navetassa töitä ihan yhtälailla kuin muillakin lypsytavoilla, se työ vaan on erilaista ja ehkä eläimiä hoituu enemmän samassa ajassa.

      • Anonyymi

        Fenttiä ja perhosia pitää saada maksuun.Ja bergmanneja joissa mahtuisi vaikka asumaan.

        Turha valittaa ettei rahaa olisi.Viljatilolla taasen käytännössä kusessa tauotta vanhojen romujen kanssa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Fenttiä ja perhosia pitää saada maksuun.Ja bergmanneja joissa mahtuisi vaikka asumaan.

        Turha valittaa ettei rahaa olisi.Viljatilolla taasen käytännössä kusessa tauotta vanhojen romujen kanssa.

        Kummassakin omat ongelmansa. Maitotilalla rehuja kuluu ja navetan koneita käytetään joka päivä, ja nurmirehukin tehdään 2-3 kertaa kesässä, pakko siihen on koneita olla että saadaan rehu ajallaan tehtyä säilöön ja joka päivä eläinten eteen. Viljatiloilla peltotapahtumat on kertaluonteisempia, jokainen omana sesonkinaan. Toki silloin on koneiden toimittava, ja vanhoillakin koneilla tehdään, että säästetään kustannuksia. Niin se on maitotilallakin, mutta siihen sesonkiajatteluun täytyy lisätä myös ne ympäri vuoden, joka päivä tehtävät työt eläinten kanssa.


    • Anonyymi

      "kivoja tiloja sikälikin ettei lehmät päädy teuraaksi"??

      Mitä sitten luulet, että niille lehmille aikanaan tapahtuu?

      Mitäpä luulet, mitä todennäköisimmin saat, kun ostat kaupasta naudanlihaa?

      • Anonyymi

        Helsinkiläisten tekemää lihaa jossa alkutuotannolla ei ole mitään merkitystä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      175
      2968
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2566
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2220
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      73
      1849
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1773
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1651
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      102
      1452
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      217
      1151
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1120
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1079
    Aihe