eivät maitotilit tietysti suuria ole jos tilalla on esimerkiksi 20-250 lypsävää, mutta maitotulot on vuoden läpi tulevia vakaita tuloja toisin kuin viljan kanssa. tarvitaan vain huonot sääolot niin satoa ei tule lainkaan. sellaisia viljelijöitä jotka eläisi vain viljaa myymällä, ei taida maassa montaa tuhatta edes olla.
maitotilat työllistää myös kuljetusta ja on aika kivoja tiloja sikälikin ettei lehmät päädy teuraaksi. en ole laskenut koskaan paljonko päivässä yhden lypsävän utareista tulee rahaa euroissa mutta aika täynnä jos on utareet niin 10 litraa voi tulla maitoa luulisin. joka tapauksessa kymmeniä litroja. rahallisesti se on merkittävä jos lehmien määrä on tarpeeksi suuri. eli jos sulla on 250 lypsävää, on kyse sammioiden täyttämisestä enemmän kuin astioiden.
maidon terveellisyydestä on käyty keskustelua. maitoahan käytetään mm voin, jäätelön, piimän valmistukseen. myös eriliaset jogurtit yms. eli aika laajasti on tuotteita maidon varassa. nykyään on nämä automatisoidut navetat ja lehmät osaa lypsättää itte ittensä niin tuottoa sekin nostaa koska tilallinen voi senkin aikaa tehdä jotain muuta tuottavaa kuten esim aurailla traktorilla teitä. tämä on nykyään merkittävä sivupisnes monille tiloille. toinen on polttopuiden teko mutta siihen pitää investoita että on se hakki tai pilke mikä automaattisesti puut katkaisee ja halkoo.
maitotilit huomattavasti vakaampia
6
339
Vastaukset
- Anonyymi
Olipahan niin sekavan tajunnanvirtainen teksti, että ei tiedä mihin tarttuisi. Olennaisimmat tarkennukset ehkä, että tiloilla on myös kustannuksia, ei kaikki tuotettu maito ole vain tuloa. Ja robottitiloilla tehdään navetassa töitä ihan yhtälailla kuin muillakin lypsytavoilla, se työ vaan on erilaista ja ehkä eläimiä hoituu enemmän samassa ajassa.
- Anonyymi
Fenttiä ja perhosia pitää saada maksuun.Ja bergmanneja joissa mahtuisi vaikka asumaan.
Turha valittaa ettei rahaa olisi.Viljatilolla taasen käytännössä kusessa tauotta vanhojen romujen kanssa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Fenttiä ja perhosia pitää saada maksuun.Ja bergmanneja joissa mahtuisi vaikka asumaan.
Turha valittaa ettei rahaa olisi.Viljatilolla taasen käytännössä kusessa tauotta vanhojen romujen kanssa.Kummassakin omat ongelmansa. Maitotilalla rehuja kuluu ja navetan koneita käytetään joka päivä, ja nurmirehukin tehdään 2-3 kertaa kesässä, pakko siihen on koneita olla että saadaan rehu ajallaan tehtyä säilöön ja joka päivä eläinten eteen. Viljatiloilla peltotapahtumat on kertaluonteisempia, jokainen omana sesonkinaan. Toki silloin on koneiden toimittava, ja vanhoillakin koneilla tehdään, että säästetään kustannuksia. Niin se on maitotilallakin, mutta siihen sesonkiajatteluun täytyy lisätä myös ne ympäri vuoden, joka päivä tehtävät työt eläinten kanssa.
- Anonyymi
"kivoja tiloja sikälikin ettei lehmät päädy teuraaksi"??
Mitä sitten luulet, että niille lehmille aikanaan tapahtuu?
Mitäpä luulet, mitä todennäköisimmin saat, kun ostat kaupasta naudanlihaa?- Anonyymi
Helsinkiläisten tekemää lihaa jossa alkutuotannolla ei ole mitään merkitystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4405264Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1262163- 1461760
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko801475Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass181428Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise191364Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔821305- 711217
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään701178- 381110