Miten ihmeessä naiset ja tytöt on niin alistettuja kyseisessä lahkossa, miksei heillä ole mitään päätäntävaltaa?
Naiset lahkossa
13
511
Vastaukset
- Anonyymi
Mitähän aloittaja tarkoittaa? Ovatko naiset tai tytöt alistettuja? Vai ovatko vain omassa roolissaan ja tehtävässään?
Naisilla on päätäntävaltaa monissa asioissa kyseisessä lahkossa!
Mistä Sinulle on tullut sen lainen käsitys, että heillä ei olisi mitään päätäntävaltaa? - Anonyymi
VL miehet ja naiset eivät ole päätäntävallaltaan samanarvoisia. Uskonasioissa naisilla ei ole mitään valtaa. Tästä syystä selviä syntejäkin on ollut vaikea korjata, jos ne ovat kohdistuneet pääasiassa miesten syntejä (esim. pedofiliakohu).
Naiset voivat olla seuroissa soittajina, mutta ei kuuluttajina (paitsi radiolähetyksissä, jossa täytyy esittää tasapuolisuutta). Puhujaksi ei naisesta ole, vaikka olisi teologian opintoja. Raamatussa on ihan samaa juutalaisten traditiosta peräisin olevaa naisten syrjintää, vaikka tämä:
”Teidän tulee kuitenkin tietää, että jokaisen miehen pää on Kristus, naisen pää on mies ja Kristuksen pää on Jumala. Jos miehellä on päähine päässään, kun hän rukoilee tai profetoi, hän häpäisee päänsä. Sen sijaan, jos nainen on avopäin, kun hän rukoilee tai profetoi, hän häpäisee päänsä, sillä sehän on samaa kuin hän olisi antanut ajaa hiuksensa pois.” (1 kor 11)
Tämän mukaan nainen voisi olla puhuja, jos hänellä on huivi päässä! Mies päättää naisen asioista!? - Anonyymi
Nainen saa olla synnyttäjä, eikä tätäkään heiltä pois viedä.
- Anonyymi
Silloin viedään pois kun henki lähtee kahdentoista lapsen jälkeen. Vaikka lääkäri sanoisi että hengen lähtö jos tulee vielä raskaaksi. Mies vain sanoi ottavansa uuden vaimon.
- Anonyymi
Vaan telkkarissapa sanottiin että mieskin voi synnyttää !
- Anonyymi
Sellainen aviomies ei arvosta vaimoaan.
- Anonyymi
Uusi vaimohan on miehelle mielenkiintoinen vaihtoehto, varsinkin jos tämä nykyinen, vanha vaimo on jotenkin, sanotaanko nyt vaikka jollakin tapaa huono. Huonouteen voi olla monia syitä, eivät kaikki miehestä riippuvaisia.
Omaa nykyistä vaimoa pitää tukea ja kannustaa. Ei raskauteen saa pakottaa, sellainen kääntyy varmasti pakottajalle kiroukseksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaan telkkarissapa sanottiin että mieskin voi synnyttää !
Hävitä sellainen telkkari. Täysin kusetusta ja tätä "nykyviisautta"!, jossa viisautta ei ole nimeksikään!
Nyt on menty viisi vuotta sellaista kouhotusta, jolle jo viiden vuoden jälkeen nauretaan.
Sanna Marin esimerkiksi!
- Anonyymi
Sairasta valehtelua ihmiseltä joka ei tiedä asiasta mitään.
- Anonyymi
"Sairasta valehtelua ihmiseltä joka ei tiedä asiasta mitään."
Mikä oli sairasta valehtelua JA luulekko notta ei aika moni tiiä asioista ihan yhtä paljonko sinnäin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Sairasta valehtelua ihmiseltä joka ei tiedä asiasta mitään."
Mikä oli sairasta valehtelua JA luulekko notta ei aika moni tiiä asioista ihan yhtä paljonko sinnäin?JOs d-kirjainta EI OSAA edes kirjoittaa, voi uskoa, että on pöljä! OsaAtko typerys edes ajatella D -kirjainta, suomenkielen paras kirjain! Koska olet DORKA!
- Anonyymi
Se on näissä vanhemmissa vapaamuurarilahkoissa naisen asema kivn huono. Niin se oli lempäälässäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke311966- 1071550
- 771431
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671076- 61932
- 48920
- 160880
- 64873
Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t27860Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62807