Uutisen karttakuva oli melko epäselvä, enkä edes saanut sitä uudelleen esille. Kunnanrajan suunnilleen tiedän, mutta mihin saakka tuulipuisto ulottuu?
Lintukankaan tuulivoimalat
35
2746
Vastaukset
- Anonyymi
Norja avasi juuri maailman suurimman kelluvan tuulipuiston.
- Anonyymi
Huittisisa kelluva tuulipuisto ei ole ajankohtainen johtuen järviemme pienehköstä kapasiteetista. Lisäksi järvet suajeltuja.
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18130492u
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Ulottuu lietesuon kaakkoiskulmalle asti. Hankkeesta on valitettu enerkiayhtiölle, sillä lietesuo on harvinaisen Lietekurpan pesimäaluetta!
Lietekurppa kun pesii ja hautoo muniansa ympäri vuaren, on sen häiriintyminen pyörivän vispilän toimesta mitä ilmeisintä! Lisäksi kurppa säikähryttyään munii helposti n.s. nahkamunia.
Huittisten pitäjäsä enerkia tulisi hieroa lietteestä, sillä olemme suamen sikaisin pitäjä!.. joten raaka-aineesta ei ole nuusaa!- Anonyymi
Ootko muuten havainnut l..te....a kävellessä Huittistenjärven umpeenkasvamista?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ootko muuten havainnut l..te....a kävellessä Huittistenjärven umpeenkasvamista?
Geggo on niin intoa täynnä ettei sitä huomaa moista
- Anonyymi
Missä tämä uutinen on ollut?????
- Anonyymi
Lietesanomisa
- Anonyymi
Suomen suurin aurinkovoimala, Huittisiin. Jättiläismäinen Lintukankaan tuulivoimalakeskittymä, sekin Huittisiin. Ennustan että sähkö on kohta tosi halpaa tässä pitäjässä.
- Anonyymi
Pörssiin menee ja hinta nousee,toisin kun gekkolla.
- Anonyymi
Toivottavasti Lintukankaan tuulivoimapuisto saa luvan! Vai valittaako Vakkilalaiset taas 😂
- Anonyymi
Siellä ei asu enää kuin muutamia eläkeläismummoja. Vähän enemmän järjissään olevat ja lukutaitoisemmat ovat kaikki lähteneet pois. Ei ole valituksen tekijöitä.
Sitä paitsi ne isot tuulettimet viilentää mukavasti kovilla kesähelteillä.
- Anonyymi
Onko vaaraa että ropellit puhaltaa lietteen tuoksut naapuripitäjään ja huittisten pitäjä haastetaan raastuppaan ilmakehän pillaamisesta?
Naapuripitäjän asukkaat eivät ole tottuneet lietteen aromirikkaaseen tuaksuun joka ajoittain hunajoi melko voimakkaastikin! Tulisiko ropellit suunnata puhaltaan Raumal?- Anonyymi
Kasvuvoimaa ei kannattais kyllä haaskata ilmojen kautta muihin kuntiin yhtään. Pitää hoitaa ne propelliasemien suntaukset sillä tavalla, että sais kasvuvoimat kiertämään ja pysymään mahrollisimman tarkkaan täällä Huittisten alueella.
- Anonyymi
Tuulivoimapuisto tuhoaa luontoa ja vie eläimiltä reviirit. Toivottavasti vastustajat ovat hereillä! Kaiken lisäksi isot tuulimyllyt pitävät häiritsevää ääntä ja ovat maisemanpilaajia. Ei luonnontuhoajille!
- Anonyymi
Elukat reviireineen sopeutuu lopulta kyllä. Ihmisellä se on vaikeampaa, kun myllyt suhisevat yöyä päivää, ja päiväsaikaan vilkuttavat valoa ja siipien varjoja pitkin maisemaa.
- Anonyymi
Siellä on kai joku soidensuojelualue? Kuka näitä maita omistaa?
- Anonyymi
Lintukankaalla on kuulemma Suomen rikkain kultaesiintymä......GTK:lla on siellä varausalue. On vaan puolessa kilometrissä...ei lapiolla kaiveta.
- Anonyymi
Nyt vastustajat hereillä ja keräämään adressiin nimiä niinku Vakkilalaisetkin tekivät
- Anonyymi
Vuokrasumma jakautuu yleensä niin, että tuulimyllyn tontin omistaja saa 30–50 prosenttia vuokratulosta ja loppu jaetaan lähikiinteistöjen kesken.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/metsa/56bbf515-c292-5495-81d2-c6a445f5cd09
Monella metsätilanomistajalla on merkittävät ansiotulot palkasta tai työeläkkeestä. Kun näiden ansiotulojen päälle saadaan tuulivoimavuokratuloa niin kyseistä tuloa verotetaan niin sanotulla marginaaliveroprosentilla (henkilökohtaisen verokortin lisätuloveroprosentti), ja näin tuulivoimavuokratulosta peritään todellisuudessa 40–50 prosenttia veroa. Tämä on merkittävästi korkeampi verokanta kuin pääomatulojen 30–34 prosentin verokanta.
Paljonko jää myllyn maan vuokraajalla?
Tuulivoimakriitikoiden mukaan purkukustannukset voivat jäädä maanomistajan kustannettavaksi. Tuulivoima-kansalaisyhdistyksen hallituksen jäsenen Sari Murron mukaan useimmissa tapauksissa vakuuksia ei ole tai jos onkin, se on liian pieni.
– Se on yleensä 25 000 euroa. Sillä ei edes nosturi liikahda mihinkään.
Sen mukaan 10 tuulivoimalan puistossa yhden voimalan purkukustannus on tapauskohtaisesti vaihdellen noin 60 000–120 000 euroa, kun kaikki voimalat puretaan samalla kertaa. - Anonyymi
Juu ei näitä Huhtamoon, kamalia hökötyksiä. Nyt sit kaikki ketkä lähellä asuvat ni pistäkää hankkeelle hanttiin
- Anonyymi
Kannatettava ajatus vastustaa tuulivoimaloita. Viimeinen turvapaikka sähköallergisasta kärsiville näillä main. Sateliittikuvien mikaan on metsää hakattu Kimpoontien varresta.
- Anonyymi
Nyt pitäisi käydä porukalla hakkaamassa 4 tuuman rautanauloja Kimpoontien alueelle. Motokoneella kun sahataan, niin saahus tulee 30 cm korkeudelle maanpinnasta.
Sillä saahuslinjalla kun on rautanaula ja parikin jarruna, ja ketjun katkojana, niin menee motokuskilta äkkiä sahaushalut sillä työmaalla. - Anonyymi
Yksi on suunnitteilla minun mailleni. En tietenkään vastusta kun vuosivuokra jonka maankäytöstä maksavat on 25k€:n luokkaa.
- Anonyymi
Missäpäin adressi liikkuu??
- Anonyymi
Eräs vaara ilmennyt lisää tuulivoimaloista. Metsäpalo vaara, Toki siellä palovartijat lentelevät, Yksi tuulivoimala oli juuri syttynyt, oli onneksi talvi.
- Anonyymi
Huittisisa pääasiasa on vain savipeltoja,joten mettäpalovaara minimaallinen..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huittisisa pääasiasa on vain savipeltoja,joten mettäpalovaara minimaallinen..
Savi ja liäte. Ne on ne meijän ikiaikaset liittolaiset ja ystävät.
Täälä kahren joen jokilaaksosa kumminkin asutaan, niin se on selväkin.
- Anonyymi
Voimalasta johtavien suurjännitelinjojen alta joudutaan kaatamaan metsää. Pakkolunastuskorvaus ei kuulemma ole kaksinen.
- Anonyymi
Eikä, tää hanke otti askeleen eteenpäin 😟
- Anonyymi
Olen haaveillut mökistä Lintukankaalla. Olisiko sähkön hinta halvempi, jos tuulipuisto toteutuu? Sehän tuotettaisiin ihan lähellä.
- Anonyymi
Mikäli mielit järvenrantatonttia huittisten järviltä, ne alkavat olla pitkälti varattuja..
- Anonyymi
Löytyi parempi karttakuva, menee aika lähelle Vanttilaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Löytyi parempi karttakuva, menee aika lähelle Vanttilaa.
Nyt olisi Vanttilan asukkaiden aika herätä, taitaa ropelit näkyä Suttilaankin.
- Anonyymi
Nyt pitää yhdistää neljän kylän voimat, ettei hanke toteudu!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1367454Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.232784Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole2881516Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422141225- 1001119
Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih951096En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1371022Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille
Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.82871Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa
Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com19866Kirkonkylän puliveivarit
Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j17850