Ostin tässä hiljattain uudemman Corollan. Se on vm 2010 ja 1,6 bensa. Sitä vain olisin kysynyt että paljonko sillä kärsii vielä ajaa aina sen jälkeen kun se keltainen bensavalo alkaa palamaan?
Bensa mittarin merkkivalo
11
408
Vastaukset
- Anonyymi
Kun ajat yhtäjaksoisesti 100 km, niin bensiini on suunnilleen loppu, pätkäajossa tai muuten kuormittavammassa ajossa tietenkin vielä aiemmin. Kannattaa tankata kuitenkin pikimmiten.
- Anonyymi
Ei yhtään. Pitää heti tankata kun merkkivalo alkaa plamaan. Siinä kun on peltitankki, josta irtoaa ruostetta ja roskaa tankin pohjalle, myös kosteutta, joten pikkuliru bensamäärällä ei kannata ajaa jottei mönjä tuki suodatinta, myös vaarana erilaiset käyntihäiriöt kun bensamäärä on alhainen, joten suosittelen tankkaamaan nyt tai viimeistään heti jottei tule ylimääräustä harmia, piste.
- Anonyymi
Kumman kiirellisyys asteen siis valitsen tankkauksen suhteen, nyt vai heti?🤔
- Anonyymi
nyt heti!
- Anonyymi
Ainakin 5 kertaa kaupassa.
- Anonyymi
Eli mikäli ymmärsin niin kodin ja kauppa reissun välillä viimeistään heti seuraavalla kirkonkylä reissulla jos lähin huoltamo on kodista alle 10 km päässä. Ja pitkillä matkoilla heti seuraavalla huoltoasemalla siitä kun valo alkaa palamaan. Mutta osaako kukaan kertoa paljonko on Suomessa kaikkein pisin välimatka kahden huoltoaseman välillä myös kylmäasemat mukaan lukien? Voisin kuvitella että varmaan se jossain lapissa on.
- Anonyymi
Miksi pitää ajaa edes niin tyhjäksi että merkkivalo syttyy? Vai meneekö pankkitilisi tyhjäksi joka kuukausi ja pitäisi vielä viimeisinä päivinä päästä liikkeelle. En muista olisinko ikinä päästänyt tankkia niin tyhjäksi että valo syttyisi näiden vuosikymmenten aikana kun olen omistanut auton. Kun sattuu sopivasti matkan varrelle halpaa bensaa, tankkaan aina täyteen.
- Anonyymi
Auton tankkaaminen on ikävää puuhaa etenkin talvella, joten hommaa tulee lykänneeksi myöhempään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Auton tankkaaminen on ikävää puuhaa etenkin talvella, joten hommaa tulee lykänneeksi myöhempään.
Hanki sähköauto. Sitä ei tarvitse käydä tankkaamassa. Riittää, kun kotiin tullesssa lykkää töpsölin kiinni autoon. Kotona voi sitten säätää kännykällä lämpöisessä, ladatanko heti vai myöhemmin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Auton tankkaaminen on ikävää puuhaa etenkin talvella, joten hommaa tulee lykänneeksi myöhempään.
Onhan se, kun joudut itse sen maksamaan vai mitä yritit sanoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hanki sähköauto. Sitä ei tarvitse käydä tankkaamassa. Riittää, kun kotiin tullesssa lykkää töpsölin kiinni autoon. Kotona voi sitten säätää kännykällä lämpöisessä, ladatanko heti vai myöhemmin.
Viimeistään 120-140 km kohdalla joutuu talvella kääntymään kotiinpäin, jos aikoo ladata aina kotona. Hiton kätevää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5419102Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1646259Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3775302Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli704788Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004411Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664083SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1863989- 1012056
- 1131527
- 531076