että kahden viikon päästä voi taas tulla
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/rantanen-hallitus-tekee-uusia-paatoksia-itarajan-toimista/8828614#gs.1iyvpe
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/rantanen-hallitus-tekee-uusia-paatoksia-itarajan-toimista/8828614#gs.1iyvpe
Vastaukset 18
Vanhimmat
Äkkiä niillä on valmiudet napsauttaa raja uudestaan kiinni, jos sama ralli jatkuu vielä kahden viikon päästä.
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18134657X
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Odotellaan nyt vaan rauhassa apulaisoikeusministerin tulkintaa asiasta.
Ei tarvitse odotella enää.
"Onko oikeuskanslerin arviota päätöksestä saatu?
- Kyllä on. Oikeuskansleri puolsi tätä esitystä, Rantanen vastasi."
Vihreiden Fatima Diarra haluaa rajat auki ja lisää "turvapaikanhakijoita" maahamme.
Jokos se on meri jäässä?
Siitähän ei ole pitkästi koukata jäitä pitkin Venäjältä Suomen puolelle.
Kohta ääsee Vainikkalasta tavarajunan kyydissä.
Jos siellä sattuisikin olemaan rahastaja mukana, niin meneekö polkupyöristä jokin lisämaksu...
Kyllä ne niin varakkaita nuoria miehiä vaikuttavat olevan (kunnes pääsevät Suomeen perille, sittenhän ne on olevinaan köyhiä ja nälkäisiä pakolaisraukkoja), että muutaman tonnin kun maksavat, niin tavarajuna ottaa kyytiin ilman polkupyöriäkin.
Sinimusta hallitus on yllättäen alkanut tiedottaa selkeästi.
Ei pakolaisen tarvitse olla köyhä.
Jyvä persut, hyvä hallitus. Sitkeys palkitaan. Ette antaneet periksi.
Onko kahden viikon kuluttua 10000 tulijaa itärajan takana ?
Ajoitus hallituksella on päin seiniä. Nyt, kun itäraja on kiinni
eikä ristin sielua näy missään EU:sta tuli 50 Frontex virkamiestä
laitteineen "tyhjää" valvomaan. Suomi maksaa.
Asiasta uutisoitiin viikko sitten....
Kiinni oli Puolankin raja silloin, kun sinne usutetiin mahoton määrä ihmisiä yrittämään rynnimällä rajaesteiden läpi.
Naapurista kun ei koskaan osaa ennustaa, mitä niillä on seuraavana mielessä.
Voi olla nyt vain tyyntä myrskyn edellä ja hyvä varautua kaikkeen.
On aikaa kiertää Ruotsin kautta ja ovat tervetulleita?
Ongelmän ratkaisu on. Hallitus voi käynnistää junat (Alegro) . Niin ihmiset voivat matkustaa rauhallisesti. Koska Venäjällä myydävät lippuja vain noille keneltä löytyy kaikki paperit ( passit, oleskeluluvat j n.e.) mutta kysymys, onko halituksessa niin sokeat joukkot, että eivät voi itse ajatella junan kulkemista? Herätys. Ongelman ratkaisu löytyy, ja se on se mitä ehdotti.
Miten sinä voit sinisilmäisesti luottaa siihen, etteikö Venäjällä myytäisi junalippuja ihan kenelle vain.
Eihän niitten kuuluisi päästää maarajankaan yli muita kuin sellaisia, joilla on paperit kunnossa, vaan kuinkas tekevät.
Lähes sata päästetty laittomasti sieltä nytkin jo vajaassa vuorokaudessa ja vauhti kiihtyy, kun tietävät, että on vielä reilu vuorokausi aikaa, kunnes menee raja kiinni uudestaan. Ehtii tulla muutamakin sata lisää yön ja huomisen aikana.
Valtioneuvosto on päättänyt sulkea rajanylityspaikat Suomen ja Venäjän välisellä maarajalla 14.1.2024 saakka.
Päätös tulee voimaan 15.12.2023 klo 20.
Kansainvälistä suojelua ei voi hakea Suomen ja Venäjän välisen maarajan rajanylityspaikoilla. Asiasta päätettiin valtioneuvoston ylimääräisessä istunnossa.