Kuolinsiivous

Anonyymi-ap

Kun ikä alkaa olla illassa niin on aika järillään ollessa vähentää kuormaa jälemmäs jääviltä.
Siivota ja ennenkaikkea hoitaa nämä muodollisuus asiat . Testamentti, valtakirja ja mitä niitä onkaan.
Kuka näitä hommia hyryllä tekee ja minkä hintasia ovat.

3

648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö tuo joku uskonlahko kohta ole oven takana. Ja ne osaa putsata kyllä totaalisen hyvin kaiken.

    • Anonyymi

      Jos on vielä oikeasti järjissään ja sen verran osaa tietokonetta käyttää, että tänne pystyy kirjoittamaan, niin osaa myös nämä vähäiset paperiasiat hoitaa. Netistä löytyy hyviä pohjia ja malleja. Testamentti ei yleensä ole edes tarpeen, saati pakollinen. Kannattaa tutustua aiheeseen. Perillisille kannattaa myös ihan vapaamuotoisesti kirjoittaa tai videoida ohjeet hautajaisia varten jne.

      Perillisten byrokratiaa helpottaakseen kannattaa muistaa lakkauttaa kaikki ylimääräiset tilit, osuuskaupan tili jne. Kaikki pankkiasiat ja jos mahdollista, vakuutukset samaan paikkaan, niin selvitään sitten yhdellä kuolintodistuksella ja yksillä perikunnan allekirjoituksilla. Lehtien tilaukset kannattaa lopettaa, nettiyhteys, puhelinliittymät. Tätä kaikkea ei toki kannata tehdä vielä, vaan vasta siinä vaiheessa, kun viikatemies käy aina öisin ovella koputtelemassa.

      Kaikista tärkeintä on nyt tehdä se fyysinen kuolinsiivous eli siivotaan ne kymmenten vuosien aika varastoon ja navettaan kerääntyneet rojut pois. Ja jos mahdollista, niin kannattaa yrittää myydä talonrottelo pois.

      • Anonyymi

        👍👍😒


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2513
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1388
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1202
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      34
      785
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      781
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe