Turhan tiedon mestarit

Kuinka monta lappeenrantalaista olympiavoittajaa on, tai on ollut ? Syntyperäisiä tuskin yhtään.
2239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No, ainakin Suonenjoelta kotoisin ollut Kalle Jalkanen, joka edusti Lappeenrannan Urheilu-Miehiä.
Kaksinkertainen keihäänheiton olympiavoittaja Savitaipeleelta kotoisin ollut Jonni Myyrä, mutta mikä oli seura ?
Joutsenolainen Eino Penttilä. Voitti Los Angelesissa pronssia keihäässä v. 1932. Edusti Lappeerannan Urheilu-Miehiä.
Lemin Eskojen Esko Saira voitti hopeaa Sapporossa v. 1972 ja Mirja Hietamies kultaa Oslossa v. 1952. Lappeenrannan Urheilu-Miesten Arto Bryggare pronssia Los Angelesissa v. 1984

Äänestä
  • Listasta puuttuu Uukuniemellä syntynyt ja Lappeenrannan Urheilu-Miehiä edustanut Juha Tiainen. Tiainen voitti kultaa Los Angelesissa moukarissa v. 1984.
    Kisat olivat boikottikisat, mistä puuttui 4-5 Tiaista parempaa heittäjää Neuvostoliiton ja DDR:n boikotoidessa kisoja.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kuinka monta lappeenrantalaista olympiavoittajaa on, tai on ollut ? Syntyperäisiä tuskin yhtään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu