Älä muuta Avo-asunnot

Anonyymi-ap

Tämän yhtiön taloihin muutto on typerintä mitä voit itsellesi tehdä. Kuten toisessakin ketjussa kerrottaan, että tässä yhtiössä ei toimi mikään!
-kesällä kuuma, talvella kylmä, koska säädöt laitettu alas!
- toimari ja isännöitsijä eivät tee millekään asialle mitään, jopa huoltomiehet sanovat, että täällä ei hoidu mikään!
- vesilaskut älyttömiä, aina tulee tasauslasku että olet käyttänyt vettä enemmän, ku mitä maksat. Vaikka et laskis kuukauteen vettä
- muuttaessa pois, aina tullaan perimään jotain tai pimittämään vuokra vakuudesta
- jos asut isommassa asunnossa ja haluat pienempäään avo asuntoon, koska vuokra, ni sitä ei sulle todellakaan tarjota
- vuokrat korkeampia kuin missään toisessa yhtiössä. 1.1.2024 52m asunto maksaa 813€+vesi ja asunnon kunto on tyydyttävä.
- eräs avon asukas keräsi kokemuksia vuosi sitten kaikilta avo asukkailta että hän voi viedä kuluttaja asiamiehelle kantelun, kaikista epäkohdista mitä tää yhtiö tehnyt.
- kysykää keltä tahansa avo asunnoissa asuvalta ni ei ole tyytyinen tähän touhuun.

Itse olen asunut avon taloissa 5.5 vuotta ja päässyt pois. Vaikeimman kautta! Oli vuokravakuuden pimitys yritystä vaikka ei ollu mitään vikaa muuttaessa pois..

Lukekaa myös toinen ketju kokemuksia avo asunnot jossa on 12 vuoden takaa tätä samaa touhua.

Tämä on vaan minun mielipide! Jokainen tehkööt omansa, mutta varotanpahan vaan

8

3374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja pidättäneet vakuuden, vaikka asunnossa vain normaalia kulumista😡

    • Anonyymi

      VÄLTTÄKÄÄ TÄTÄ FIRMAA!!!

      Asunnoista ei pidetä huolta, eikä mitään hoideta, mutta poismuuttaessa koitetaan rahastaa aivan kaikesta!

      Toimitusjohta, isännöitsijä ja toimiston työntekijät ovat ylimielisiä ja töykeitä!

      Älkää missään nimessä muuttako avo-asunnoille!!!

      • Anonyymi

        Tjaa, kyllä ainakin meille vaihdettiin ripeästi rikkoutunut lattialämmityksen termostaatti, hajonnut liesituuletin ja korjattiin vuotanut keittiön hana. Kerran vesilasku oli väärin laskettu, mutta se korjattiin yhdellä puhelinsoitolla.

        Pois muuttaessa kukaan ei yrittänyt rahastaa mistään. Vuokravakuuden palautus tosin kesti aika kauan.

        Olisiko niin, että niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tjaa, kyllä ainakin meille vaihdettiin ripeästi rikkoutunut lattialämmityksen termostaatti, hajonnut liesituuletin ja korjattiin vuotanut keittiön hana. Kerran vesilasku oli väärin laskettu, mutta se korjattiin yhdellä puhelinsoitolla.

        Pois muuttaessa kukaan ei yrittänyt rahastaa mistään. Vuokravakuuden palautus tosin kesti aika kauan.

        Olisiko niin, että niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan?

        Aijaa? Onko mielestäsi siis oikeudenmukaista jättää huomioimatta vallan sekä Kuluttaja ja kilpailuviraston pyynnöt että kuluttajariitalautakunnan ohjeistus vuokranantajalle? :) Mielestäsikö ne eivät ole kuluttajaoikeuksien ammattilaisia ja tiedä miten lakia luetaan jotta kuluttajanoikeuksia ei tallottaisi? Vuokravakuushan ei ole laillisesti vuokranantajan käytettävissä niin että he saavat tehdä sillä mitä haluavat, silti Avo-asunnot tekevät tätä. Itse muutin asuntoon ja reklamoin heille huonosta loppusiivous tasosta ja törkyisistä seinistä johon isännöitsijä vastasi "asunto vuokrataan siinä kunnossa" kuitenkin kuukaussi myöhemmin putosi postiluukkuumme vanhan asukkaan loppulasku jossa oli yhteensä 600 euron vähennyksestä ylimääräisestä siivouksesta ja seinien korjauksesta. Jota ei tosiaankaan tehty asunnossa. Olisiko kuitenkin niin että Pirkanmaan Avo-asunnot ovat löytäneet porsaanreiän josta saa helposti kusetettua kuluttajilta rahaa, koska harvalla heidän asukkaistaan on resursseja (joko henkisiä tai taloudellisia) lähteä taistelemaan oikeuksiensa puolesta? :) Onko mielestäsi täysin oikein että yhtiö joka saa ARAVA lainoja, rakentaakseen vähävaraisille asuntoja - kuitenkin nyhtää heiltä kaiken mahdollisen irti millä ei ole mitään tekemistä vuokranantajan oikeuksien kanssa?


    • Anonyymi

      Kyseinen Avon puolustaja tuossa tokassa viestissä varmaan taas avo.asuntojen kavereiden sukulaisten tekemä, kyllähän tämä nyt on tullut selväksi et.tuo firma harrastaa rikollista toimintaa. Täytyy ihmetellä kuinka kukaan viranomaistaho ei puutu tähän vaan herrat saavat rauhassa kerätä kassaa eläkepäiville.
      Itselläkin menossa iso riita heidän kanssaan ja oikeusali odottaa... Sisältää varastamista (vuokratakuu) huijaamista, valehtelua, valelaskutusta, valeremppoja jne jne
      Älkää nyt hyvät ihmiset muuttaako tähän firmaan!!!

    • Anonyymi

      Nimi muuttuu 1.4.2025 alkaen Morokodit

    • Anonyymi

      Juu kannattaa pysyä kaukana tästä firmasta ja huomioikaa että entinen avo asunnot nykyinen morokodit. Nimi vaihtui omistajat ja päättäjät samat kuten myös toimintamallit.
      Itseltänikun vietiin aiheettomasti takuuvuokrat kun aloin taistelee vaihdettiin laittomasti lukot oveen ja vasta kun poliisit puuttui kunnolla asiaan vaihtui lukot takaisin ja perään pantiin monen tonnin aiheeton lasku. Tämäkin lasku vaati poliisin ja asianajan puuttumista ennen kuin perintä ja velkominen loppui.
      Ja varoituksena jos asut jo heillä ja tarvitset mitään korjausta harkitse monta kertaa ilmoitatko asiasta vai muutat pois.
      Jos ilmoitat siitä he tekevät kaikkensa että.sinö.maksat sen tai sinun vakuutus maksaa vaikka sulla ei olis mitään tekemistä asian kanssa olet vain huomannut asian.
      Iso punainen punainen varoitus lippu!!!!

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      555
      9188
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      165
      6284
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5350
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      72
      4821
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      101
      4443
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4103
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      206
      4047
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      107
      2191
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      114
      1578
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      53
      1116
    Aihe