Leinikalta hyvä kirjoitus Hämeen Sanomissa. Persujen suhmurointi ja "huomatuksi tuleminen" maksoi kaupunkilaisille ainakin kolme miljoonaa euroa.
Lisäksi Leinikka ihan oikeutetusti ottaa kantaa Hämeenlinnalaisen päätöksentekoon. Valmistelijoiden esitykset vesitetään eikä isoja päätöksiä uskalleta tehdä äänestäjien palautteen pelossa.
Hyvä kirjoitus Leinikalta
15
335
Vastaukset
- Anonyymi
Nuohan maksetaan tuplasti jo yhdellä konsertilla.
- Anonyymi
Leinikka tunnettiin aikanaan siitä, että toisteli papukaijan lailla samoja mantroja Sari Raution kanssa, omaa mielipidettä ei näytä olevan vieläkään. Leinikka unohtaa aktiivisesti sen, että Raution aikana Hämeenlinnan vaelka tuplattiin jo äkkiä 10 vuodessa.
- Anonyymi
En muista koskaan lukeneeni sellaista kirjoitusta Leinikalta, että ei olisi persuja haukkunut. Tämän purkauksen ajoitus sopisi kepulaiseen kateuteen persujen ja hallituksen tehokkaasta toiminnasta rajan sulkemisessa. Olisihan se ollut mahdollista kepullekin olla paistattelemassa hallituksessa, mutta laskivat pahasti väärin. Kepulla on nyt valtakunnallisestikin "vellit housussa" omiensa kanssa, kun menivät munaamaan demujen ja vihervassareiden hallituksessa hyvinvointialueet. Orpo ei suostu heitä pelastamaan, vaan taitaa laittaa heidät pärjäämään oman tekeleensä kanssa.
- Anonyymi
Näin Leinikka siis kirjoittaa lopussa:
"Eikä myöskään näköjään olla valmiita juurikaan säästämään, vaikka talouden näkymä on lohduton. Mitä me siis haluamme?"
Mitä Leinikka tarkoittaa talouden lohduttomuudella? SitäKö, että kaupungin budjetti on 8 miljoonaa plussalla, niin kuin on muuten ollut plussalla heti sen jälkeen kun Koskiset ottivat ohjat käsiinsä Raution jälkeen, jolloin se oli joka vuosi miinuksella. Voihan olla, että Leinikka tarkoittaa tuota Raution kehräämää valtavaa velkaa, mutta se ei kyllä ole Persujen vika, vaan juurikin Leinikan joka paikassa peesaaman Raution itsensä - Anonyymi
Ei ole peesannut ketään.
- Anonyymi
> Mitä Leinikka tarkoittaa talouden lohduttomuudella?
En ole Leinikka mutta vastaan silti. Talouden lohduttomuus näkyy Reskalla. Siinä oli aikoinaan todella hienot tavaratalot ja varmaan vielä muutakin.
Talouden lohduttomuuden aiheuttaa varjokonsortio Osuuskauppa Hämeenmaa, Pohjola-pankki, Elenia Oyj ja Hämeenlinnan kaupunki. Nämä yhdessä muodostavat kaupungin talouden, joka ei esittelyjä kaipaa. Jos jotkut muut toimijat joutuisivat yrittämään pitämään täällä samalla tavalla valot päällä ja huonelämmöt kaikissa kuutiometreissä, sepä ei onnistuisikaan.
Muuta taloutta ei siten sanottavasti voi esiintyä kaupungin alueella kuin varjokonsortion harjoittama talous pöytien alla. Mutta se voi olla kestämätöntä. Se voi syödä muun talouden pois.- Anonyymi
Kevyitä ajatuksia kun et taloutta ymmärrä. Kaupungin taloutta muka mittaa onko Reskalla hienoja tavarataloja. Justiinsa juu. Oletko jo 90v.?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kevyitä ajatuksia kun et taloutta ymmärrä. Kaupungin taloutta muka mittaa onko Reskalla hienoja tavarataloja. Justiinsa juu. Oletko jo 90v.?
Mun ikä ei kuulu sulle vaikka olisinkin. Opettele käytöstavat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mun ikä ei kuulu sulle vaikka olisinkin. Opettele käytöstavat.
Älkää Leinikkaa parjatko. Helstenin luottomiehiä oli. Varmaan pystyvä poika.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mun ikä ei kuulu sulle vaikka olisinkin. Opettele käytöstavat.
Okei olet yli 90v. Äläkä kirjota nuin rumasti.
- Anonyymi
SCC maksoi yli 6 miljoonaa ja vieläkin odotellaan afrikkalaisia sijoittaja-investoreita, jotta päästään aloittamaan rakentaminen.
- Anonyymi
Kaupunki tosin jäi voitolle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaupunki tosin jäi voitolle.
Sampian rahaa odottaa PersGäry joka yksin rahaan uskoo ja hankki vieläpä tuomion ja supon lausunnon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sampian rahaa odottaa PersGäry joka yksin rahaan uskoo ja hankki vieläpä tuomion ja supon lausunnon.
Voisikohan sieltä Afrikasta saada nyt Jutan suhteilla sijoitusrahaa rakennusalalle laajemminkin. Miten se sanonta taas menikään ”Kaikki kivet on käännettävä”?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voisikohan sieltä Afrikasta saada nyt Jutan suhteilla sijoitusrahaa rakennusalalle laajemminkin. Miten se sanonta taas menikään ”Kaikki kivet on käännettävä”?
Tarkoitat tietysti Lulun ja tietysti Lulu järjestää se on niin ihana.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523386Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512372Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111179- 1111163
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48927Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 45830
Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va7813- 35679
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt194646