Jos voisi matkustaa ajassa taaksepäin mihin asti pitäisi mennä että Pyhäjärvi olisi parempi ja toisenlainen
Aikamatkailua
Anonyymi-ap
42606
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Vuoteen 1955!
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18138091l
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ja virheitä on tehneet ja paljon. Olisivat käyttäneet kortsua
Tuo 1955 on hyvä! Aikaa ennen kun ei puhuttu kaivoksesta eikä etenkään uusiokäyttöprojekteista. Väki oli terveempää kun ei kaivospöly takertunut keuhkorakkuloihin. Elinkeinopohja olisi laajempi ja järven ja nelostien ja maakuntien rajapintaa olisi hyödynnetty taloudellisesti ja luovasti.
Tuo on aika mukava, järkevä ajatusnäkymä menneeseen.
Elämä voisi monilta toiminnan muodoiltaan olla paljon viihtyisämpi, monialaisempi kuin tämän hetken kuva.
Niin oli siihen aikaan pedofiilit ja homot rellestäneet ja vanhemmat kävi töissä eivätkä hakeneet sossunluukulta tukea ja turvaa , , ei ollu yksinhuoltjia riesana sääliä tuntien. Opettajat piti luokan kurissa.
Silloin Parkkisellakin vielä seisoi!
Pyhäjärvi paikkakuntana jöpöttää paikoillaan, ABC on kai ainut mitä tänne on aikaan saatu
Tennispalatsi lumihankeen.
ABC tuli ihan houkuttelematta kun oli paikka osoittaa risteyksestä! Siinä ei kunnan isien tarvinnut hikoilla. Niikuin ei tuulivoimainvaasion eteenkään.
Ne muut palvelut joita tänne ei ole tullut/saatu haetaan muualta. Todella yksinkertaista
Mikä on höllöttäen tullu ja mikä lie höllöttäen männy - siinäpä se strategia.
Onko se paljon kun shoppailee 30 000 euroa Savossa
Voe te onnettomat tekonivelkepulit, joiden elonkaari on suurta väärinymmärrystä.
Syntyperää olevat savolaiset menettävät Pyhäjärvellä järkensä
Myös Eräs tunnettu Kepu Joka Muutti Tänne Kärsämäeltä Kun Joutui Siellä Naurunalaiseksi!!!Kepuli Kun On.
Miksi sait vain yhden äänen?
Sekin yx kuvittelee olevansa automekaanikko 🤣
Mitähän pudokkaale kuuluu ?
Kuka kepulainen sanoi että Pyhäjärvelle ei kaivata työläisiä, ei varsinkaan nyt ole innokkaasti tulossa työpaikkoja. Pienillä asioilla on yleensä pahankarma hamaan tulevaisuuteen
Totuuden aikaan kiitos. Puhdas, monimuotoisena varjeltava luonto on ihmiselle "koti" lahjaa silmille,vapaana liikkumiselle, ja arjen puristuksista elpymiselle parasta ja suurenmoinen järvi, kaikki muu on vuosikymmenestä toiseen osoittautunut olevan parran pärinää , ilman tekoja, silkkaa sanahelinää. Elämä on ainutkertainen.
-----
Kuntamarkkinoinnissa on käytetty kutsuna "Meillä on helppo viihtyä" on itseasiassa osuva, tosin hieman eri kulmasta nähtynä. Viihtyminen on esim. kylässä käymistä "jossakin", mutta ei kutsu viestitä pysyvämmästä, ei työstä, ei asuinpaikasta, ei ihmisten avuliaisuudesta, ei vierailijalle hyväksytyksi tulemisesta, ei siitä, että jos päätätkin jäädä, mitä sinulle siitä seuraa?
Kun olet uusi muuttaja, et siis paluumuuttaja, jolla ei ole sukua ei siteitä Pyhäjärvelle, voimia soputumiseen todella tarvitaan. Valitse seurapiirisi tarkoin, älä usko ihankaan kaikkea mitä sinulle auliisti tietyissä piireissä kerrotaan...ota aikaa tutustumiseen, älä etsi ystävää/luotettua poliitiikassa mukana olevien porukoista---ym.
Kun Pyhäjärvellä määritellään ihminen ei suinkaan hyvien tekojen, vaan menneisyyden ja sen tuomisessa pitää olla niukka, pirullisimmat kyllä kaivavat sinusta kaiken julki, ja heittävät sinut kylän rakkilaumalle raadeltavaksi. Paitsi, siis, jos päädyt helpon mukaan uimaan samaan sammioon, missä uivat kiinnijäämättä kuningaskalat -ja sammakot isoja kuplaporinoita kehittelemässä ja uutta liittolaista sinusta tekemässä.
??? Hämärää tekstiä? Luottamuksen menettäminen tuntuu varmaan hirveältä, toivottavasti nämä joka aamuiset helpottaa! Vai mitä?
Helppo viihtyä kun on 10 000 e kk palkka ja kaikki edut
Vituttaahan se kun jannut ajelee naapuri kylään ostoksille eikä oman kylän herra tai rouva X saa kassaan sentin senttiä 😵💫
No varmasti, ja varsinkin Joulun aikaan kun lahjaostokset kuumottaa isommissa ostoskeskuksissa . olisivat varmasti hyvillään jos keskittäisivä paikkakuntaliset ostokset tänne meidän rakkaaseen pitäjään jossa herätään kahvin keittoon ja parasta on . . . .
Minusta paluu 1552 luvulle oes parasta... Saes hihkua ja mellastoo mielesä muokkaa ee oes noapuri noapuri het märisemässä.. se Olli tikan aeka parasta... koko paekkakunnalla parsattoo tölliä... Ois ollu mukava hihkuvat syletlevällää ja vittuila kepuillee
Niinhän sinä parasta aikaa teet . . muuten tohon aikaan ei ollu pippuri tai chiliä mausteena näilä lakeuksilla.
Oli niitä mausteita, katajanmarjojaku suuhunsa kourallisen nakkaa ni a vot
"Kun olet uusi muuttaja, et siis paluumuuttaja, jolla ei ole sukua ei siteitä Pyhäjärvelle, voimia sopeutumiseen todella tarvitaan. Valitse seurapiirisi tarkoin, älä usko ihankaan kaikkea mitä sinulle auliisti tietyissä piireissä kerrotaan...ota aikaa tutustumiseen, älä etsi ystävää/luotettua poliitiikassa mukana olevien porukoista---ym."
3.12.2023 tämä on koettu ja totta joka sana, joko hyväksyt hapatukset tai---
Jooo ja itänaapurista suolaa.
Jooo se vanaha suola janottaa.
Katse tulevaisuuteen yhdessä rauhaa rakentavasti
Ja kuusenkävyt mahdotonta maustetta, niitä ku rouskuttaa ni mukava mAku jeäp suuhu töpeksii isommat urut... sillon tuoreen, pihkasina jiäp hyvä jäläkimaku
Aikamatkailulla voitaisiin vältää suurin virhe eli sosiopaatin ottaminen kunnanjohtajaksi. Toinen virhe oli hänen eronsa muuttaminen virkavapudeksi. Malila ja kump. tuli kalliiksi.
Mitä virheitä Tita ja Laila tekivät ???? Kerro toki!! Olemme uteliaita kuulemaan.Mutta kerro TOTUUS elä sepittele omiasi!!
Pahinta on, että tuhosivat paikkakunnan henkisen ilmapiirin. Löysivät kaikki luonnevikaiset remmiinsä.
Kun eivät olleet Sammoo mieltä kuin J....a asiassa kuin asiassa.Titan aikaan oli kaupungin velka muutamia satasia/ asukas. Nyt tuo velka on kuutisentuhatta/ asukas.Työttömyys suurin näillä seuduilla.Väki vähenee kovaa kyytiä kun työpaikkoja ei ole..Ei mikään tunnu onnistuvan"haluamme kehittää paikkakuntaa siten että täällä on teollisia työpaikkoja,Niitä ei synny maailmassa mihinkään ilman energiaa " Kiviniemi Pyhäjärven Sanomissa.Suurin osa kunnista ja kaupungeista on ilman tuulimyllyjä ja sähkölaitoksia ..
Velkaa on haluttu tehdä ja myös ottaa. Kunhan Virkkulan tornitalon takaukset kaatuvat kuntalaisten piikkiin, niin ollaan monen muunkin epäonnistuneen kärkihankkeen perävaloja saattelemassa...näin mijardin lipuessa sivu suun tai jos osa toteutuu ko, suurpuheesta, se on enemmän tuhansissa euroissa, kuin sadoissa tuhansissa.
Kaupungin terävä pää osoittaa todeksi valitettavasti vain sen, mistä on toistuvasti keskusteltukin; ei suuret mainospuheet kannattele, eikä lunastamattamatta jääneet lupaukset nostetta anna..
Kuntanaapureiden ja Pyhäjärven velka per asukas vuonna 2022
sisältää kuntayhtymän ja tytäryhtiöiden velat (lähde Iltasanomat 16.11.2023 )
Phj 10 752,69
Hpj 10 212,58
K-mäki 10 521,07
Rj 11 965 , 22
K-vesi 7 094 ,89
Pyhäjärven tuulivoimalla tuottama energia määrä on kärpäsen kakka sopimuspaperilla.
Ei tuulipuistojen massiivisilla määrillä ilmastoa kovinkaan eheytetä (paranneta) sillä samaan aikaan luonnon monimuotoisuus revitään rikki, siirtolinjoilla, huoltoteillä ja tuulipuistojen tarvitsemalla avonaiseksi hakattuine puistohehtaareineen.
Eikä mikään muukaan yrityskiinnostus tue miljardin investointeja näille seuduille, velaksi elämisellä helposti syntyy miljoonia maksettavaa vähäväkiselle kunnalle.
Jos nämä tuulimylly jutskat menee konkurssiin maanomistajan vastuulla on purkutyöt ? jos maanomistaja on kirjoittanut tyhmyyttään nimensä vääränlaiseen paperiin
Kukas kunnanjohtaja sai aikoinaan kenkää kun oli rahan käytöstä liika nuuka
Pyhäjärven asukasluku nousi tasaisesti 1900-luvun alusta aina vuoteen 1962 saakka, jolloin asukkaita oli 9 823.
-----
v 2023 on 4 828
Keskustan valtakausilla kunnan väkiluku on jatkanut laskuaan v.1962 lähtien, vasemmisto ja demarit ovat antaneet osaltaan enemmän, kuin tarpeeksi syitä asukkaiden poismuutolle.
.......
Pyhäjärvi (vuoteen 1968 virallisissa yhteyksissä usein Pyhäjärvi Ol (Oulun lääni) erotukseksi muista samannimisistä kunnista, vuosina 1993–1995 Pyhäsalmi) on Suomen kaupunki, joka sijaitsee Pohjois-Pohjanmaan maakunnan eteläosassa.
----
Herää utelias kysymys; oliko vuodet 1993-1995 Pyhäjärven kunnan kannalta surkeita epäonnistumisia nimeä myöten, kuin mitä esim 2013-2018??