Heimoi! Eli siis, oon 17v opiskelija ja asun kumppanin kanssa. Hän siis maksaa vuokran koska hänellä on vuokrasopimus. Mutta onko mitään muita kun opintotuki, jota voisin saada? Rahat kun ei riitä siis edes perustarpeisiin!! Opintotukeni on 109e ja se ei riitä EDES pakollisiin menoihin?! (Bussikortti sekä lääkkeet.) tuon jälkeen tilillä olis siis -39€ :D tähän päälle pitäis viel saada ruokakin :D Oon toki saanut vähän jeesiä sukulaisilta että pystyy vaikka sen kortin maksaa ni pääsee kouluun :). En siis pysty käymään töissä samalla kun on koulua 8h päivässä. (-keätyö) eli siis onko ainut vaihtoehto mennä kirkon leipäjonoon, vai voiko oikeasti olla niin ettei mitään tukea ole mahdollista saada?!? (Lisäyksenä vielä että opintotuesta ei jää käteen mitään, koska ei riitä edes kattamaan lääkkeitä.)
Mihin tukiin oikeus opiskelijana??
Anonyymi-ap
5449
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yleensä tuon ikäiset nuoret asuvat vanhempien luona. Jos eivät, vanhemmat joka tapauksessa elättävät alaikäiset lapsensa.
Niinhän se on, aika monilla mun ystävillä sama kun joutuu muuttamaan kauas opintojen takia :) mutta nii se on myös paha jos vanhemmat ihan p.a..
Oletko Kelan sivuja lukenut? https://www.kela.fi/opiskelijat
Jeps
Asumistuki?
Opintolaina?
Kannattaisikohan ihan soitella Kelan asiakaspalveluun ja käydä puhumassa koulun sosiaalityöntekijän kanssa?