Mihin tukiin oikeus opiskelijana??

Anonyymi-ap

Heimoi! Eli siis, oon 17v opiskelija ja asun kumppanin kanssa. Hän siis maksaa vuokran koska hänellä on vuokrasopimus. Mutta onko mitään muita kun opintotuki, jota voisin saada? Rahat kun ei riitä siis edes perustarpeisiin!! Opintotukeni on 109e ja se ei riitä EDES pakollisiin menoihin?! (Bussikortti sekä lääkkeet.) tuon jälkeen tilillä olis siis -39€ :D tähän päälle pitäis viel saada ruokakin :D Oon toki saanut vähän jeesiä sukulaisilta että pystyy vaikka sen kortin maksaa ni pääsee kouluun :). En siis pysty käymään töissä samalla kun on koulua 8h päivässä. (-keätyö) eli siis onko ainut vaihtoehto mennä kirkon leipäjonoon, vai voiko oikeasti olla niin ettei mitään tukea ole mahdollista saada?!? (Lisäyksenä vielä että opintotuesta ei jää käteen mitään, koska ei riitä edes kattamaan lääkkeitä.)

6

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yleensä tuon ikäiset nuoret asuvat vanhempien luona. Jos eivät, vanhemmat joka tapauksessa elättävät alaikäiset lapsensa.

      • Anonyymi

        Niinhän se on, aika monilla mun ystävillä sama kun joutuu muuttamaan kauas opintojen takia :) mutta nii se on myös paha jos vanhemmat ihan p.a..


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Jeps


    • Anonyymi

      Asumistuki?
      Opintolaina?
      Kannattaisikohan ihan soitella Kelan asiakaspalveluun ja käydä puhumassa koulun sosiaalityöntekijän kanssa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      53
      5109
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      91
      3942
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      3263
    4. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      37
      2854
    5. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      21
      2212
    6. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      45
      2207
    7. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2166
    8. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      9
      2135
    9. Sielunkumppanini ja nykyinen kaivattuni ovat hyvin samankaltaisia ihmisiä

      Ja uskon että he punovat langansa yhteen pian. Sielunkumppanille voi olla kova paikka hyväksyä kuinka välittävä ja herkk
      Ikävä
      34
      1752
    10. Paljon on tullut kuultua juttuja ja

      ei ole syytä olla uskomatta niitä.
      Ikävä
      64
      1731
    Aihe