normaalit arvotko

kävin n. puolitoista vuotta sitten kilpirauhaskokeissa. arvot olivat tsh:1.69 t4v:12 ,oireita ollut ainakin viisi vuotta mm.paniikkihäiriö, kurkussa palan tunne, masennus, alaselän jäykkyys,kuukautishäiriöt, hiusten oheneminen, painon nouisu,kova väsymys ja muutenkin epänormaali olotila.lääkärin mukaan kaikki kunnossa. voisiko kuitenkin vika olla kilpirauhasessa, pitäisi varmaan otattaa labrakokeet uudestaan. mitä mieltä olette noista edellisistä tuloksista?
51344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Nuo oireetko sitten eivät voi kuulua mihinkään muuhun?

Äänestä

ARVOT ON OK. MUT TILANNE VOI AINA MUUTTUA. JOTEN SE SELVIÄÄ KUN KÄY LABRASSA...

Äänestä

t4v on kohtalaisen alhainen. Ehkä suunta on ollut vajaatoimintaan päin, vähän niin kuin piilevänä. Suosittelisin kontrollia. Siitähän sen näkee. Jos TSH on noussut niin ei varmaankaan haittaisi jos sitten kokeiltaisiin pienellä tyroksiini annoksella, olisko siitä hyötyä.

Äänestä
  • mulla oli TSH 1,5-2 ja T4V 9-11, ja todettiin vajaatoiminnaksi - lopulta. Vaadi seurantaa, mittauta varulta myös vasta-aineet. Oireet voivat selittyä kilpirauhasen vajaatoiminnallakin.

    Äänestä

  • -klup- kirjoitti:

    mulla oli TSH 1,5-2 ja T4V 9-11, ja todettiin vajaatoiminnaksi - lopulta. Vaadi seurantaa, mittauta varulta myös vasta-aineet. Oireet voivat selittyä kilpirauhasen vajaatoiminnallakin.

    Minulla oli TSH 6,74 ja T4V 11,2, joiden perusteella aloitettiin Thyroxin-lääkitys. Söin kahden viikon ajan puolikkaan pillerin aamuisin. Sitten otettiin vasta-aineet ja niiden tulos oli 1340. Tietääkseni tämä arvo pitäisi olla alle 60. Tuloksen tultua annostusta nostettiin yhteen kokonaiseen pilleriin päivässä. Nyt kiinnostaisi tietää mistä tämä korkea vasta-aine arvo kertoo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sara kirjoitti:

kävin n. puolitoista vuotta sitten kilpirauhaskokeissa. arvot olivat tsh:1.69 t4v:12 ,oireita ollut ainakin viisi vuotta mm.paniikkihäiriö, kurkussa palan tunne, masennus, alaselän jäykkyys,kuukautishäiriöt, hiusten oheneminen, painon nouisu,kova väsymys ja muutenkin epänormaali olotila.lääkärin mukaan kaikki kunnossa. voisiko kuitenkin vika olla kilpirauhasessa, pitäisi varmaan otattaa labrakokeet uudestaan. mitä mieltä olette noista edellisistä tuloksista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu