Lasten itsenäisyyspäivävastaanotto 2023-vaatteella on väliä

Anonyymi-ap

Mielenkiinnolla odotin tuttujen lasten takia, mutta Ilta-Sanomien livelähetys oli suorastaan kuvottavaa kuunneltavaa. Lapsille opetetaan tälläkin ohjelmalla, että vaatteella on väliä, muuten et ole hyväksytty.
PUKULOISTOA-PUKULOISTOA-PUKULOISTOA päästeli suustaan juontaja. Oli frakkia, sakettia, miesten juhlapukuja... siis lapsilla?
Pätkän katsoin alusta, sitten kiitti riitti.
Muutama tyttö niiasi, mutta tähän mennessä yksikään poika ei osannut pokata.
Samasta pukuloistosyystä ei kiinnosta 6.12. aikuisille suunnattu pukukilpailu.
Koronan aikana televisiosta tuli juhla ilman vieraita, se oli fiksuin Itsenäisyysjuhla koskaan. Etenkin tällaisina aikoina pahoinvointiaikoina, odottaisi näkevänsä samanlaisen juhlan ilman vieraspröystäilyä.

5

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ☝️🤓

    • Anonyymi

      Hehe , eipä orponatsii kutsunut köyhiä !!

    • Anonyymi

      Eipä ole asiaa, mistä suoLipalstalla joku ei keksisi nillittää. Tuohan oli tarkoitettu tapakasvatukseksi, jossa opeteltiin kuinka korkea-arvoisissa juhlissa ollaan. Pokkaamisesta en tiedä, sitä ei ole harrastettu sitten nuijasojan jälkeen.
      Mutta aina voit laitta television kiinni tai vaihtaa johonkin maksukanavalle josa esitetään jotain pornoa.

      • Anonyymi

        Tapakasvatukseen ei kuulu vaatetusten vertailu ja hehkutus. Tapakasvatukseen ei myöskään kuulu ulkonäön arvostelu.
        Some on tehnyt ihmisistä toistensa arvostelijoita niin hyvässä kuin pahassa ja ei tajuta, ettei se kuulu hyviin tapoihin.


    • Anonyymi

      Ennen olisi menty Hai-saappaissa, tänään näkyi enimmäkseen lenkkareita.
      Ehkä kunnat valikoivat kokoomuslaisten lapsia, joilla pyhäpuvut ja lakeerikengät on jo syntymälahjana. Niitä entisten aikojen hyvän perheen lapsia, jotka ovat muisto vain. Nyt hyvis tuntuu usein olevan pahis kun uutisointia seuraa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4842
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3870
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1344
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1333
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1259
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe