Onko kellään kokemuksia haavan toukkahoidosta?
Minkälaisiin haavoihin?
Mistä sitä olisi mahdollisuus kysellä etelä- tai länsi Suomessa?
Minkälaisiin haavoihin?
Mistä sitä olisi mahdollisuus kysellä etelä- tai länsi Suomessa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
No tämä vastaus ei varmaan paljoakaan auta. Toukkahoitoa annetaan lapin keskussairaalassa kun sikäläinen lääkäri innostui sen erinomaisiin tuloksiin. Suomessa toukat luokitellaan lääkkeeksi eikä niitä saa kuka tahansa antaa. En ole kuullut että kukaan lääkäri etelä-Suomessa käyttäisi toukkia (Korjatkaa jos tiedätte enemmän).
Haavaa voi toki hoitaa muillakin menetelmillä. Yksi kikka voisi olla kuusenpihkavoide, josta on saatu lupaavia tuloksia, mutta tutkimuksia ei tietäkseni ole julkaistu. Aihetta tutkitaan parhaillaan, ja erään tutkijan haastattelu aiheesta löytyy tuolta: http://www.luontais.info/keskustelu/haastattelu.php?id=13
Toinen tutkitumpi kikka on otsonoidut öljyt ja muut otsonisovellutukset. Niistä olen itse kirjoitellut artikkelin sivuilleni. Siellä käsitellään useita haavatyyppejä ja mukana on muutamia inhorealistisia kuvia.
http://www.otsoniterapia.net/taudit/avohaavat.htm
Toinen historiallinen artikkeli löytyy tuolta:
http://www.otsoniterapia.net/uutta/sota.htm
Näiden hoitojen ongelmana on suppea palvelutarjonta. Etelä-Suomessa niitä tarjoaa Lohjalainen Polar Health Oy. Otsonoituja öljyjä voi käyttää itsekin, mutta Suomessa ei vielä ole saatavilla farmaseuttista tuotetta. Pyöräilijöille suunnattuja Elite-merkkisiä öljyjä on saatavilla useissa pyöräilyliikkeissä ja toki niitäkin voi kokeilla. Esimerkiksi Protect creamia.
Terv. Miika Sallinen
Jos muistat toukkahoitoa antavan lääkärin nimen, niin voisin kysellä häneltä asiasta.
Kaikki vaihtoehtomenetelmät jotka olisivat mahdollisia otetaan kiitollisena harkintaan.
Haava kun sijaitsee mahassa ja on yli 10 cm syvä, eikä lääkärit pysty auttamaan asiaa.
Aion perehtyä kirjoituksiisi paremmin, mutta ihan äkkiseltään en löytänyt saman tyyppistä vaivaa.
Ei nyt äkkiseltään tule ko. lääkärin nimi mieleen, mutta lapin keskussairaalassa hän toimii. Ota yhteyttä sinne niin varmasti osaavat neuvoa.
Muuten tuo oire (10 senttiä syvä haava mahassa) kuullostaa erittäin vakavalta. En silti sanoisi tilannetta toivottomaksi. Esimerkiksi valtavankokoisia makuuhaavoja on onnistuttu parantamaan otsonihoidoilla muutamassa viikossa. Esimerkiksi Italiassa Sienan yliopistossa raportoitiin potilaasta, joka oli jo tuomittu kuolemaan ja viimeisenä keinona kokeiltiin otsonia. Minulla on ennen ja jälkeen-kuvat tämän potilaan jaloista ja syvästä makuuhavaasta, ja voin lähettää ne sinulle. Nettiin kun en voi niitä panna ilman asianosaisten lupaa.
Terv. Miika
Yhteystietoni [email protected]
Kiitos sinulle.
Kuusenpihkavoide on hyvä ja helpompi konsti. Mailaa niin kerron enemmän.
[email protected]
yhteystietoni [email protected]
Kiitos sinulle.
Varmaan olet kuullut nonimehusta. Tee siitä haude ja vaihda aamuin-illoin. Haava paranee nopeasti, eikä tule arpea.Ei myöskään tulehdu.
Tämä on meidän perheessä koettu.
Älä usko tämmöisiä NONI-ihmijuttuja, vaan ota yhteys lähimpään TK:hon tai sairaalaan. Sieltä löytyy opastus eteenpäin.
Tilanne on se että asiaa on pähkäillyt onkologi, kirurgi, infektiolääkäri, haavahoitajat...
Käyty keskussairaalat ja yliopistolliset.
Apua ei nyt vaan löydy. Sitä on vuoden verran nyt yritetty. Alkaa keinot loppua ja sen takia mietintämyssy käy kuumana. Tilannetta kun on vaikea hyväksyä :-/
Tässä kohtaa on valmis kokeilemaan jotain vaihtoehtoista, monet ovat saaneet apua.
Sitäpaitsi luontaislääkityksestä varsinainen lääketiedekin on saanut alkunsa...
Syöpäisenä voin suositella vahvalla käytännön kokemuksella nonia, sekä sisäisesti että ulkoisesti haavoihin. On kerrassaan ällistyttävä tuote.
Ainakin hankaliin säärihaavoihin kärpäsentoukkahoitoja on kokeiltu. Mutta ei niitä kovin herkästi kai käytetä, kun maksavat maltaita. Niitä toukki kasvatetaan steriilisti, ja ne toimitetaan tilauksesta tarvittaessa sairaalaan. Itse en kyllä tiedä, mistä kaukaa niitä tilataan.
Toukkahoitoja käytetään ainakin haavoihin, joissa pohja kuollutta kudosta; toukat syövät kuolleen kudoksen ja jättävän terveen rauhaan. Näin haava puhdistuu ja paranemisen mahdollisuus kasvaa. Keski-Pohjanmaan keskussairaalassa ihotautilääkärit käyttävät.
http://www.laakarilehti.fi/uutinen.html?opcode=show/news_id=2591/news_db=lehti2002/type=1
www.suomenhaavanhoitoyhdistys.fi/ Karpasentoukat haavan paikallishoidossa.pdf
http://www.verkkouutiset.fi/tulosta.php?id=71774
www.tays.fi/ohjeet/Infektiotiedote12005.pdf
http://www.yle.fi/akuutti/arkisto2004/021104_a.htm
http://kemi.terve.com/potilasohjeet/mims_binding?id=18270
Näissä esiintyy myös joitain nimiä, joita voit hyödyntää etsiessäsi käsiisi toukkahoitoihin erikoistunutta lääkäriä. Onnea matkaan!