Kiinteistä vielä keskustelua :)

Eli teettekös te vanhemmat itse lapsien ruoat vai ostatteko esim. soseita kaupasta?? Mietin tässä ensikertalaisena ja kokemattomana tulevaa kiinteiden ruokien aikaa :) Kotiruoat tietenkin varmaan terveellisempiä. Kiittelee jo etukäteen
6560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

minä teen sekä että. Tytölle maistuu paremmin kotitekoinen. Mutta joskus on niin kiire, ettei kerkeä tekemään, niin sitten turvaudun purkkiruokaan.

Äänestä

suurimman osan ostan kaupasta, koska ruokamäärät ovat vielä niin pieniä että aika turhauttavaa alkaa keittämään esim. yhtä kukkakaalin palasta kun isompaa satsiakaan ei voi tehdä kun se ei kovin kauaa säily. Peruna-porkkanasosetta tulee tehtyä useammin itse, samasta mössöstä otan sitten osan peruna-porkkanavelliin. Sitten kun siirrytään liharuokiin niin tarkoitus on tehdä ruokia enemmän itse, tosin purkkiruokia tuskin tulen jättämään poiskaan ihan kokonaan. Hedelmäsoseissakin on valinnanvaraa kun ostaa valmiina, aika hankala alkaa joitakin hedelmiä soseuttamaan niin hienoksi että niitä voisi vauvalle syöttää ja onhan tuoreissa hedelmissäkin säilöntäaineita.

Äänestä
  • ole pakastinta?

    Äänestä

  • sinulla kirjoitti:

    ole pakastinta?

    mutta ihan kaikkea kun ei kannata pakastaa. Esimerkiksi jokainen varmasti tietää että perunan koostumus muuttuu pakastaessa!

    Äänestä

Minä olen sen verran laiska immeinen keittiössä että purkkiruoka on meijän pojan ruokaa:) mutta kyllä olen kotiruokaakin tehnyt. Hän on nyt vuoden ikäinen. Pitää pikkuhiljaa siirtyä kokonaan kotisapuskaan. Yhtä terveellistä se purkkiruokakin on kuin kotiruoka.

Äänestä

Kiitoksia vastanneille, tästä oli apua. Tuntuu esikoisen kanssa olevan joka päivälle niin paljon uutta, että jotkut selvätkin asiat sekoittavat välillä pään ;D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mammu kirjoitti:

Eli teettekös te vanhemmat itse lapsien ruoat vai ostatteko esim. soseita kaupasta?? Mietin tässä ensikertalaisena ja kokemattomana tulevaa kiinteiden ruokien aikaa :) Kotiruoat tietenkin varmaan terveellisempiä. Kiittelee jo etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu