meille kaikille🇫🇮🕯️
Olemme kuitenkin kaikesta huolimatta vielä ainakin heränneet rauhalliseen vapaaseen joulukuun aamuun Suomessa. Yrittäkäämme jatkossakin pitää huolta itsestämme ja toisistamme, että kaikki ihmiset voisivat ainakin yrittää elää yhdenvertaisina tällä pallollamme.
Hyvää Itsenäisyyspäivää
12
246
Vastaukset
- Anonyymi
Pakkasta 10, ihan kuin vanhoina kunnon talvina. 106 vuotias Suomi juhlii tänään!
- Anonyymi
Idästä kesä, idästä talvi, idästä ilkei.mät ilmat.
Siinä se Suomi viettää itsenäisyyspäivää.
Suurin mielenkiinto kohdistuu, kenellä linnaankutsutuista on avonaisin iltapuku selkäpuolelta ja antavin etupuolelta.
Isä oli itsenäisen Suomen ikäinen..
Milloinka Suomell koittaa se oikea idästä tullut kesä, eikä vaan näitä ilkeitä ilmoja.
- Anonyymi
Kiitos EU, USA ja Nato
Ilman suomi ei olisi mitään - Anonyymi
Kiitos hyvä aloitus.
- Anonyymi
Samoin ajatuksin minäkin toivotan kaikille palstalaisille hyvää ja rauhallista itsenäisyyspäivää.
kylmätotuus - Anonyymi
Surullista, että itsenäisyyspäivänä pitää olla suuri määrä poliiseja mellakkavarusteissa välissä, etteivät suomalaiset tappele keskenään.
- Anonyymi
Vapaaseen markkinatalousmaahan kuuluu mielenosoituksetkin, vaikkakin ihan turhista kitisevätkin. Aina löytyy pieni joukko syrjäytyneitä ja ymmärtämättömiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vapaaseen markkinatalousmaahan kuuluu mielenosoituksetkin, vaikkakin ihan turhista kitisevätkin. Aina löytyy pieni joukko syrjäytyneitä ja ymmärtämättömiä.
Ja aikoinaan me vanhat emme ymmärtäneet , että naisillakin voi olla äänioikeus. Silloin tämä "pieni joukko syrjäytyneitä ja ymmärtämättömiä" oli naisasialiikkee naisia. Kiitos heille.
Ehkäpä joku joskus kiittää myös nykynuoria, siis niitä jotka uskaltavat protestoida! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja aikoinaan me vanhat emme ymmärtäneet , että naisillakin voi olla äänioikeus. Silloin tämä "pieni joukko syrjäytyneitä ja ymmärtämättömiä" oli naisasialiikkee naisia. Kiitos heille.
Ehkäpä joku joskus kiittää myös nykynuoria, siis niitä jotka uskaltavat protestoida!On pahoin ontuva vertaus.
- Anonyymi
Parasta Suomessa on että sieltä pääsee lähtemään milloin lystää :D
Skånepåg- Anonyymi
Niimpä, mikseipä lähtisi , pitäisi vain löytää parempi maa kuin Suomi. Paljon matkustaneena ja ulkomailla asuneena, on kyllä mahtavaa saada asua täällä ja viettää eläkepäiviä. Kaukokaipuuta ei ole ja puhdas ruoka maistuu eikä turvallisuuden tunnekaan hassumpi ole!
Paraatia katsellessa pakkasessa sinitaivaan alla siniristilippujen liehuessa kyllä tuli vahva kiitollisuuden tunne itsenäisestä Suomesta, korkeatasoisista puolustusvoimista, rajavartiolaitoksesta,pelastuslaitoksesta ensihoidosta ja poliisista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5111908Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3791586Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641378Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H181377- 113982
- 51939
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19936Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66773Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15771Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka11764