Yksinäinenkö...

Anonyymi-ap

Minun pitää välillä saada olla yksin, yleensä menen mökile muutamaksi päiväksi.
Olla ihan itsekseen luonnon keskellä, hiljaista, juoda kesällä aamukahvit aikaisin laiturilla usvan noustessa järvestä ja lintujen konserttia kuunnellessa, olen tuolloin onnellisimmillaan. Nautin yksinäisyydestä ja olen varmaan jonkin sortin erakko. Minulla ei juurikaan ole sosiaalisia suhteita, kavereita. Eniten luotan eläinten ystävyyteen mikä on niin aitoa. En pidä itseäni nyt aikuisena 60v. mies enää ujona ja tulen hyvin toimeen toisten ihmisten kanssa.
Olen miettinyt syitä yksinäisyyteen ja kaikki juontaa varhaisen lapsuuden kokemuksiin, vähän väliä piti muuttaa uuteen paikkaan ja kaverit jäivät, koulussa en saannut hyviä ystäviä, töissä olin kyllä suosittu ja pärjäsin hyvin, työajan ulkopuolella en juurikaan tavannut työkavereita paitsi yhteisissä juhlissa.
Onko muita samoja ajatuksia omaavia hiukan erakoituneita...

4

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samantapaisia ajatuksia minulla. Sosiaalisia suhteita kuitenkin on ja haluan olevan. Silti parasta on saada olla täysin rauhassa, kulkea omaan tahtiin, nauttia hetkestä kun vieraat ovat lähteneet, aistia täysin rinnoin vaikka kevätilta tuoksuineen. Eikä tarvitse sanoa, ei selittää mitään.

      En koe olevani erakko enkä yksinäinen, pikemmin elämän kaikista puolista nauttiva itsenäinen aikuinen.

      Ihanaa, rauhallista jouluaikaa sinulle!

      • Anonyymi

        Tuo on tuttua, kun käy kylässä niin paras osa reissua on aina kotimatka ja oma rauha :)
        Mukavaa Joulun aikaa sinnekkin!


    • Anonyymi

      Töissä hälinää ja ihmisiä joten vapaa aika on vain itselle,enkä muuta kaipaa.Vielä kun itsekin löytäisi jonkun edullisen mökin niin aa että.On tässä elämässä nähty jos jonkin sortin ystävää mutta kun tulee tiettyyn ikään niin sitä pistää oman elämänsä etusijalle eikä anna kenenkään käyttää hyväksi millään tavoin.Että onhan täällä erakkoja,samoin aatoksin.

      • Anonyymi

        Mökillä myös mukavaa talvisin, hellaan ja takkaan tulet ja kuunnella tulen pientä paukuntaa ja ja odotella kahvin valmistumista, ah mikä rauhoittaakaan paremmin. Kissan otan mukaan mökille, eli ei ihan yksin.
        Se on parasta että saa tehdä juuri sitä mitä itse haluaa ja suunnitella oman päivänsä.
        Kyllähän sitä sellaista luotto kaveria/ ystävää kuitenkin kaipaa jolle vois kertoa mitä vain ja hän pitäisi asiat omana tietonaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1574
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      22
      1468
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      205
      1098
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe